Jak włączyć klawiaturę w laptopie? Przydatne wskazówki

klawiatura

Jak włączyć klawiaturę w laptopie? Przydatne wskazówki

Nie działa klawiatura w laptopie i zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Na szczęście jest to problem, który w większości przypadków można szybko rozwiązać. Jak włączyć klawiaturę w laptopie? Oto kilka wskazówek.

Klawiatura w laptopie nie działa – jakie są przyczyny?

Dla wielu osób niedziałająca klawiatura w laptopie jest dość zaskakująca. Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka powodów, dla których może pojawić się problem. Są to między innymi:

 • Uszkodzenie mechaniczne – jeśli zalałeś klawiaturę np. wodą lub Twój sprzęt upadł na ziemię, mogło to spowodować uszkodzenie fizyczne. Wówczas konieczna może być wymiana klawiatury. 
 • Błędy sterowników – mogą być one nieaktualne lub uszkodzone. Warto spróbować je zaktualizować.
 • Zakłócenia przez inne programy – sprawdź, czy przypadkiem jakaś aplikacja nie wpływa na działanie klawiatury. Zamknij wszystkie programy i zrestartuj system.
 • Ustawienia klawiatury – jeśli niektóre klawisze nie działają tak, jak powinny, sprawdź, czy ustawienie języka klawiatury jest odpowiednie.
 • Problem z połączeniem – jeśli używasz klawiatury zewnętrznej, sprawdź, czy jest prawidłowo podłączona i naładowana, a także czy połączenie Wi-Fi lub Bluetooth działa. 

Jak włączyć klawiaturę w laptopie?

Przywrócenie działania klawiatury może wydawać się prostym zadaniem, jednak niekiedy zdarza się, że różne programy czy klawisze mogą wpływać negatywnie na jej funkcjonalność, co nie jest już tak proste do odkrycia. Poniżej znajdziesz wskazówki.

Klawiatura nie działa? Sprawdź, czy jest podłączona

Korzystając z bezprzewodowej klawiatury, upewnij się, że jest ona dobrze podłączona do laptopa. W wielu przypadkach odbywa się to bezprzewodowo lub przez port USB. Sprawdź, czy wszystkie kable są podpięte w odpowiedni sposób.

Status klawiszy Num Lock i Caps Lock

Jeśli klawiatura działa, jednak niektóre klawisze nie – sprawdź, czy Num Lock (blokada numeryczna) oraz Caps Lock (wielkie litery) są wyłączone. Może to szybko naprawić Twój problem. 

Restart laptopa

Jeśli klawiatura nie działa, warto sięgnąć po jeden ze skuteczniejszych środków, który często rozwiązuje różne problemy zarówno z systemem Windows, jak i innymi. Chodzi oczywiście o restart laptopa. Drobne problemy z klawiaturą mogą być wynikiem nieprawidłowego działania oprogramowania. Pełny restart może przywrócić jej normalne działanie.

Menedżer urządzeń

Klawiatura przestała działać? Warto przejść do Menedżera Urządzeń. W Windowsie zrobisz do następująco: 

 • kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę „Mój komputer” na pulpicie,
 • wybierz opcję „Zarządzaj”,
 • w oknie, które się pojawiło, wybierz „Menedżer Urządzeń”, a następnie sekcję „Klawiatury.

Jeśli widzisz żółte wykrzykniki lub pytajniki – możesz mieć problem ze sterownikami klawiatury. Warto w takim wypadku je zaktualizować lub ponownie zainstalować. 

Zewnętrzna klawiatura

Jeśli żadne rozwiązanie nie działa, podłącz klawiaturę zewnętrzną. W ten sposób sprawdzisz, czy aby na pewno Twój laptop działa poprawnie. Jeśli klawiatura zewnętrzna pozwala Ci bez problemu pisać, może to oznaczać, że czas na naprawę lub wymianę tej w laptopie

Jak włączyć klawiaturę ekranową w laptopie?

Awaria klawiatury to dla wielu osób spory problem. Co jednak jeśli nie masz w domu klawiatury zewnętrznej? Możesz wtedy skorzystać z tej ekranowej. Oferują ją wszystkie systemy operacyjne, w tym Windows 10. Jak ją uruchomić? Możesz to zrobić przy pomocy myszki. Kliknij Start, a następnie przejdź do ustawień. Znajdź opcję „Ułatwienia dostępu” i „Interakcja”. Tutaj wybierz klawiaturę, a następnie „Użyj klawiatury ekranowej”.

Jak włączyć numeryczną klawiaturę w laptopie?

Jeśli Twoja klawiatura numeryczna nie działa, możesz skorzystać z klawisza NumLock. Naciśnij go, a wszystko powinno ponownie zacząć działać. Jeśli na Twojej klawiaturze nie ma takiego klawisza, konieczne będzie użycie skrótu. Może być oznaczony jako kłódka lub literami nm lk. 

Jak odblokować klawiaturę w laptopie?

Dla wielu osób blokada klawiatury to bardzo frustrujący problem, który uniemożliwia korzystanie z niej i normalne pisanie. Jak wyłączyć blokadę? Jest na to kilka sposobów:

 • Klawisz funkcyjny (Fn) – wiele laptopów ma tego typu przycisk. Warto go nacisnąć razem z tym, który ma symbol blokady klawiatury (może to być np. kłódka lub kłódka z literką K). Ta kombinacja pozwoli Ci szybko naprawić problem. 
 • Klawisz Num Lock – jak już było wspomniane wcześniej, tryb klawiatury numerycznej może powodować nieprawidłowe działanie sprzętu. Wciśnij ten przycisk i sprawdź, czy problem został rozwiązany.
 • Restart laptopa – zrestartuj urządzenie i odczekaj kilka sekund, a następnie włącz je ponownie.

Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie?

Klawiaturę laptopa można wyłączyć samodzielnie – może to być przydatne w wielu sytuacjach. Aby to zrobić, możesz skorzystać ze wspomnianego już klawisza funkcyjnego Fn razem z innym, odpowiadającym klawiaturze. Czasami zdarza się, że ustawienia są inne. W tym wypadku może być konieczne wciśnięcie klawisza funkcyjnego razem z którymś klawiszy od F1 do F12. Jednego uniwersalnego skrótu klawiszowego niestety nie ma, dlatego też warto zapoznać się z dodatkowymi wskazówkami dla danego sprzętu lub popróbować różnych rozwiązań. 

Podświetlana klawiatura w laptopie – jak ją włączyć?

W przypadku klawiatury może wystąpić też problem z podświetleniem. Jeśli nie działa, problemem może być uszkodzenie fizyczne, jednak nie tylko. Możesz skorzystać ze skrótu klawiszowego, który jest umieszczony między F1 a F12. Na przycisku powinien być widoczny klawisz z widoczną poświatą. Wystarczy go kliknąć, aby podświetlenie zaczęło działać prawidłowo. Możesz też skorzystać z innego sposobu, a mianowicie z poziomu oprogramowania od producenta. Tam ustawisz nie tylko podświetlenie, ale też określisz jego intensywność czy styl.

Przyczyn awarii klawiatury jest sporo, jednak nie wszystkie oznaczają od razu wymiany całego sprzętu. Niekiedy wystarczy wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy lub zainstalować aktualizacje. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci odblokować klawiaturę. 

Scroll to Top