Czy można dołożyć RAM w laptopie? Jak zwiększyć pamięć RAM?

czy można dołożyć ram do laptopa

Najprostszym sposobem na modernizację komputera jest wymiana pamięci RAM. Taką decyzję zazwyczaj podejmuje się, gdy prędkość działania aplikacji jest za niska. Zastanawiasz się, czy można dołożyć RAM do laptopa? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć RAM, z języka angielskiego random-access memory, to pamięć operacyjna, która umożliwia tymczasowe przechowywanie danych uruchomionych programów. Jej zawartość traci się bezpowrotnie po odcięciu zasilania. Tym samym jest ona typem pamięci ulotnej, stanowiącym przeciwieństwo do trwałej, czyli np. dysków twardych czy pendrive’ów. Im większa jest ilość pamięci RAM, tym większą liczbę aplikacji bez zawieszania się sprzętu i spadków wydajności można uruchomić.

Czy można wymienić pamięć RAM w laptopie?

W przypadku komputera stacjonarnego PC modernizacja czy wymiana podzespołów jest prosta i szybka, czego nie można niestety powiedzieć o laptopach. Zazwyczaj mają one ograniczone możliwości rozbudowy i często jedynymi elementami wymiennymi są dyski twarde oraz kości RAM. Oczywiście, zanim zaczniesz szukać nowej pamięci, najpierw sprawdź, czy Twój laptop został zaprojektowany z myślą o modernizacji RAM.

Dlaczego warto zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Wiesz już, że pamięć RAM ma duży wpływ na wydajność komputera. Osoby, które decydują się rozszerzyć pamięć, zazwyczaj mają problemy ze zbyt wolnym działaniem sprzętu lub obsługą zaawansowanego oprogramowania. Może to wynikać np. ze złego oszacowania własnych potrzeb przy zakupie laptopa lub uległy one zmianie. Wybierając większą pojemność pamięci, można wówczas ułatwić sobie pracę np. w programach graficznych. Na rozszerzenie lub wymianę pamięci decydują się też gracze, którzy chcieliby grać w nowsze tytuły.

Kiedy wymiana pamięci RAM nie jest konieczna?

Jeśli Twój sprzęt zaczął działać wolniej, nie musisz od razu kupować nowych kości pamięci RAM. Warto najpierw sprawdzić, czy faktycznie jest to wina pamięci. Zerknij do menedżera zadań, w którym sprawdzisz listę aktualnie działających programów oraz zasoby, które zużywają. W dużej mierze za zwieszanie się komputera odpowiadają aplikacje, które uruchamiają się automatycznie wraz ze startem systemu. Sprawdź, które programy zużywają najwięcej zasobów i jeśli już z nich nie korzystasz, odinstaluj je.

Pamięć RAM do komputera przenośnego – jak ją dobrać?

Zwiększenie RAM wymaga zakupu odpowiedniej karty pamięci. Wybierając kości, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Wśród nich należy wymienić system operacyjny, typ i standard RAM oraz częstotliwość taktowania pamięci.

Pamięć RAM do laptopa a system operacyjny

Wybierając moduł pamięci RAM, należy najpierw zidentyfikować system, który masz zainstalowany na laptopie i nie chodzi o to, czy jest to Windows 10, czy 11. Jeśli zainstalowany system jest 32-bitowy, pojemności pamięci RAM będzie mogła maksymalnie wynosić do 3 GB pamięci. Z kolei 64-bitowy system pozwoli Ci wykorzystywać nawet do 256 GB. Zazwyczaj na co dzień wystarczające będzie 8 GB lub 16 GB pamięci RAM. Profesjonaliści i gracze zazwyczaj potrzebują więcej – 16, a nawet 32 GB RAM.

Typy pamięci RAM w komputerze

Istotną cechą pamięci RAM jest jej typ, czyli DIMM lub SO-DIMM. Ta pierwsza ma większe wymiary i jest przeznaczona do komputerów stacjonarnych. Z kolei SO-DIMM są mniejsze i wykorzystywane w laptopach. Mają też mniej pinów łączących je z płytą główną. Ich liczba jest zależna od standardu DDR. Im jest nowszy, tym jest ich więcej. Szukając nowej pamięci RAM do laptopa, zwróć uwagę, aby był to typ SO-DIMM.

Standard pamięci – DDR3, DDR4 i DDR5

Standard pamięci to kolejny ważny parametr. Im wyższa jej cyfra, tym nowsza generacja oraz większa wydajność pamięci. W sprzedaży możesz znaleźć:

  • pamięć DDR3 – 240-pinowa, do 16 GB, najczęściej o tankowaniu 1333-2400 MHz i opóźnieniach CL9-11;
  • pamięć DDR4 – 288-pinowa, do 64 GB, najczęściej o tankowaniu 2133-5333 MHz i opóźnieniach CL13-22;
  • pamięć DDR5 – 288-pinowa, najczęściej o tankowaniu 2133-6400 MHz i opóźnieniach CL32-40.

W przypadku starego laptopa możesz też trafić na pamięć DDR2. Pamiętaj, że poszczególne standardy nie są kompatybilne i niemożliwe jest ich zamienne stosowanie.

Częstotliwość taktowania pamięci

To, jaką pamięć wybrać, zależy też od częstotliwości taktowania pamięci. Są one wyrażone w MHz. Im wyższa częstotliwość, tym lepiej. Warto też zwrócić uwagę na opóźnienia, które są oznaczane jako CL. W tym wypadku powinny one być jak najniższe.

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

To, jaki laptop posiadasz, jest istotne w przypadku rozszerzenia lub wymiany pamięci. Od tego będzie zależało, w jaki sposób powinieneś się do tego zabrać, a także czy będzie możliwe dokonanie upgrade’u samodzielnie. Jeśli Twój laptop dysponuje wbudowaną pamięcią RAM na płycie głównej, a także ma jedno lub więcej gniazd, możesz dołożyć pamięć do wolnego slota lub wymienić zajęty na kość o większej pojemności. Sprzęty gamingowe i profesjonalne mają nawet do trzech lub czterech gniazd, co pozwala na większą rozbudowę.

W przypadku niektórych komputerów przenośnych niemożliwe jest zwiększenie pamięci RAM. Są to urządzenia, które korzystają tylko ze zintegrowanej pamięci, wlutowanej w płytę główną. Nie znajdziesz na nich wolnych gniazd, w których można włożyć dodatkowe kości.

Jak zainstalować pamięć RAM w laptopie?

Wymiana pamięci RAM w laptopie jest prosta. Najpierw wyłącz swoje urządzenie. Następnie należy odkręcić śrubki mocujące pokrywę i ją zdjąć lub otworzyć specjalną klapkę, która osłania pamięć RAM (jeśli Twój laptop ją ma). Gniazda pamięci RAM będą od razu widoczne lub przykryte specjalną folią, którą trzeba zdjąć. Teraz należy wsunąć kość pamięci tak, aby jej otwór wpasował się do specjalnego ząbka. Dociśnij ją do płyty głównej, aż wskoczy w specjalne uchwyty. Teraz wystarczy tylko przykręcić obudowę lub klapkę i sprawdzić, czy wszystko działa, jak trzeba.

Brak odpowiedniej ilości pamięci w laptopie można prosto rozwiązać, poprzez dołożenie nowych kości. Sprawdź, czy Twój sprzęt Ci to umożliwi i pamiętaj, aby dobrać pamięć do specyfikacji komputera oraz swoich potrzeb.

Scroll to Top