Co zrobić, aby móc słuchać radia internetowego?
Jeszcze całkiem niedawno możliwość słuchania wybranej stacji była ograniczona przez fale radiowe. Jeśli gdzieś nie docierały, nie można było odbierać danej radiostacji. Teraz popularnością cieszy się radio internetowe – co takiego proponuje?
Jak działa radio internetowe?
Do niedawna mogłeś korzystać wyłącznie z odbiornika, który odbierał fale FM i przetwarzał je na dźwięk, który wydobywał się z głośników. Takie rozwiązanie miało poważną wadę, bo fale mają ograniczony zasięg, więc jeśli wyjechałeś poza obręb terenu, na którym były one przesyłane, to już nie mogłeś cieszyć się z ulubionych audycji. To się zmieniło, gdy pojawiły się radia internetowe. Działają na podobnej zasadzie, ale nie wychwytują sygnału z FM, bo wystarczy, że mają połączenie z siecią.
Zyskujesz wówczas możliwość, uczestniczenia w audycji na żywo albo włączania archiwalnych materiałów. Nie ogranicza Cię tutaj odległość, pod warunkiem że masz dostęp do internetu przez sieć komórkową czy Wi-Fi. Dzięki temu masz stacje nie tylko z najbliższej okolicy, ale zyskujesz dostęp do stacji radiowych z całego świata. Coraz więcej tradycyjnych stacji oferuje swoim słuchaczom transmisje na żywo w internecie, ale także są one udostępniane w formacie mp3, który został wcześniej nagrany.
Radio online – wady i zalety
Każda technologia ma swoje zalety i wady, a więc dotyczy to również korzystania z najnowszego radia. Jeśli chodzi o plusy, to trzeba zwrócić uwagę, m.in. na:
- zasięg – nie jest on niczym ograniczony, więc możesz odbierać je wszędzie tam, gdzie będziesz miał dostęp do internetu i słuchać rozgłośni z całego świata,
- stacje internetowe – w przypadku tradycyjnego odbiornika, ograniczony byłeś jedynie do tych radiostacji, które docierały do miejsca, w którym się znajdowałeś. Tutaj nie ma takich ograniczeń, możesz przesłuchiwać mnóstwo różnych rozgłośni, dodatkowo decydując czy chcesz śledzić audycje puszczane na żywo, czy wybierzesz coś innego z ich oferty,
- jakość dźwięku – oferuje ono niczym niezakłócony sygnał, a to oznacza, że również jakość dźwięków jest lepsza,
- rozbudowane funkcje radioodbiorników – tradycyjne odbiorniki częstotliwości FM i DAB posiadają mniej funkcji niż odbiorniki radia internetowego. Dodatkowo możesz wykorzystywać je jako głośniki multiroom i odsłuchiwać na nich muzykę z innych urządzeń. Niektóre z nich posiadają również dostęp do serwisów takich jak np. Spotify, które oferują ogromne ilości różnych utworów.
Takie audycje internetowe mają również minusy, a wśród nich najważniejszym jest konieczność ciągłego podłączenia do sieci. Jeśli sygnał będzie słaby, będziesz miał problem z odbieraniem dźwięku, bo będą pojawiały się szumy i trzaski. Problemem może być również, ograniczona ilość pobieranych danych. W domu, przy szerokopasmowym internecie nie powinieneś mieć problemów, ale jeśli korzystasz ze stacji oferowanych w internecie, podczas podróży samochodem czy na telefonie, może to być utrudnieniem.
Na czym możesz słuchać radia internetowego?
Chcesz sprawdzić, jak działa radio online, ale nie wiesz, jak możesz je włączyć? Kiedyś możliwe było to tylko na komputerze, obecnie możesz go słuchać za pomocą każdego urządzenia, które posiada dostęp do sieci. W przypadku tej propozycji wystarczy laptop, komputer stacjonarny, smartfon czy tablet, posiadające łącze internetowe.
Śledzenie repertuaru możliwe jest również za pomocą specjalnych odbiorników, które posiadają taką funkcję. Wiele z nich oferuje nie tylko odbiór stacji online, ale również odbieranie fal radiowych UKF czy częstotliwości FM. Tradycyjne radioodbiorniki pozwalają jedynie na śledzenie lokalnego radia, ale jeśli chcesz mieć odbiornik internetowy, mający w sobie też radio cyfrowe i fm, będziesz miał dostęp do kilkuset różnych stacji nadających muzykę z całego świata.
Internetowe stacje radiowe – ranking
Kiedy wiesz już, na czym możesz odtwarzać internetowe rozgłośnie, możesz stanąć przed dylematem, co włączyć, skoro wybór jest tak ogromny i praktycznie nie ograniczają go żadne odległości. W przypadku Polski, wśród ulubionych stacji radiowych, znajdziesz m.in.:
- Radio Nowy Świat działające od 2020 roku i zrzeszające część dziennikarzy radiowej Trójki. Poza samą muzyką oferuje różnego rodzaju audycje publicystyczne,
- Radio 357 to kolejne miejsce, gdzie możesz spotkać dziennikarzy pracujących wcześniej w Trójce i prezentujące podobnego ducha muzycznego,
- weszlo.fm jego nadawca wychodzi naprzeciw oczekiwaniom miłośników sportu, zwłaszcza tych, interesujących się wszystkim, co dotyczy piłki nożnej,
- rockserwis.fm to propozycja dla fanów mocnych brzmień. Utwory w rytmie rocka i metalu, przeplatane są różnymi programami.
Czy będziemy w przyszłości korzystać z radia internetowego?
Nie powinieneś mieć wątpliwości – radio internetowe to przyszłość, która będzie miała wiele do zaproponowania. Sam możesz decydować, czego chcesz słuchać w danym momencie, proponowana jest muzyka na żywo, ale możesz odsłuchać wcześniejszą ramówkę lub włączyć interesujące Cię podcasty. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę radia, którym jesteś zainteresowany, a już będziesz mógł słuchać ulubionej muzyki. Nawet tradycyjne stacje radiowe, takie jak np. Radio Zet czy RMF FM, proponują odtwarzanie muzyki za pomocą internetowego radia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy.
Obecnie proponowane są również wieże Hi-Fi czy kina domowe z możliwością korzystania z internetu, dzięki czemu możesz słuchać go w dogodny dla siebie sposób. Wiele urządzeń daje możliwość połączenia ich z głośnikami za pomocą Bluetooth. Zdecydujesz więc, czy głośniki mają być podłączone do wieży za pośrednictwem kabla USB, czy bezprzewodowo. W tym drugim przypadku nie musisz się martwić, co zrobić z przewodami, które będą łączyć urządzenia, aby prezentowały się estetycznie i nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Niesamowite jest również to, że nie potrzebujesz dostępu do komputera czy sprzętu audio, aby słuchać ulubionych stacji internetowych. W zupełności wystarczy do tego smartfon czy nawet tablet.
Jako specjalista od internetu, mam szeroką wiedzę na temat sieci i jej zastosowań. Moje artykuły i poradniki skupiają się na pomaganiu użytkownikom w zrozumieniu oraz efektywnym wykorzystaniu internetu, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.