Jak sprawdzić prędkość Internetu? Jak wykonać speed test łącza?

prędkość internetu

Jak sprawdzić prędkość Internetu? Sprawdzone aplikacje i porady

Z Internetu korzystasz codziennie do pracy lub rozrywki? Martwi Cię, że czas ładowania stron jest zbyt długi? W takim wypadku warto przeprowadzić szybki test. Jak sprawdzić prędkość Internetu? Sprawdźmy!

Co zrobić przed wykonaniem testu prędkości Internetu?

Nie zawsze prędkość Internetu jest zadowalająca. W takich sytuacjach warto wykonać jej weryfikację. Pokaże Ci ona rzeczywistą reakcję Twojego łącza, a nie tą zadeklarowaną przez dostawcę usług internetowych. Często okazuje się, że jest ona niższa niż zapowiadana prędkość maksymalna. Zanim podejdziesz do sprawdzania prędkości łącza internetowego, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najpierw wykonaj następujące czynności:

 • wyłącz aplikacje pracujące w tle,
 • nie pobieraj w trakcie programów,
 • wyłącz antywirusa,
 • zamknij wszystkie zakładki w przeglądarce,
 • odłącz urządzenia mobilne, które korzystają ze sprawdzanej sieci,
 • podłącz router do komputera kablem Ethernet,
 • upewnij się, że żadne programy nie pobierają w tle aktualizacji,
 • wyłącz Wi-Fi w mobilnych urządzeniach, które korzystają z sieci domowej,
 • podłącz laptopa do ładowarki (na baterii wyniki mogą być zaniżone nawet o 30%).

Co sprawdzisz podczas speed testu? 

Podczas sprawdzania prędkości Twojego Internetu będziesz mógł zweryfikować różne parametry. Pierwszym z nich jest wysyłanie, czyli upload. Pokaże maksymalną prędkość przy wysyłaniu danych z komputera na serwer. Ma ona wpływ na sprawne wysyłanie plików do chmury czy dobrej jakości rozmów wideo. 

Kolejnym parametrem jest pobieranie (download). Jest mierzony w megabitach na sekundę lub gigabajtach na sekundę. Pozwoli Ci on zweryfikować, jaka jest prędkość pobierania danych z sieci na Twoje urządzenie. Ostatni parametr to ping, podawany w milisekundach. Jest to czas otrzymania odpowiedzi od serwera od momentu wysłania zapytania przez przeglądarkę. Im niższa wartość tego parametru, tym możesz mieć pewność stabilniejszego połączenia sieci. 

Podczas badania poznasz też wartość jitter, określaną w milisekundach. Pokazuje ona, jak zmienia się parametr ping w czasie. Wynik powinien być możliwie najniższy.

Jak sprawdzić szybkość Internetu na komputerze?

Na komputerze szybkość łącza możesz zweryfikować przy pomocy darmowych narzędzi online. Trwa to kilka minut, a będziesz mieć pewność, czy prędkość i jakość łącza Internetowego jest w porządku. Pamiętaj też, że tego typu aplikacje udostępniają także dostawcy Internetu, np. Orange czy Netia. 

Po wybraniu strony internetowej musisz tylko wcisnąć przycisk Rozpocznij lub przycisk Start. Znajduje się on zazwyczaj na środku strony. Po kilku chwilach otrzymasz wyniki, wśród których znajdą się wskazane wyżej cechy. Prędkość wysyłania i pobierania warto porównać z tym, co oferuje Twój dostawca. 

Jak sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie?

Chcesz sprawdzić, jak szybko działa Twój internet mobilny lub Wi-Fi? Nie jest to trudne. Jako użytkownik telefonu możesz to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest dedykowana aplikacja mobilna na smartfony i tablety, a drugą – wykorzystanie przeglądarki internetowej. W tym drugim wypadku możesz skorzystać z dokładnie takich samych stron, jak na komputerze. Ich działanie będzie identyczne.

Jaki program do pomiaru prędkości Internetu dla systemu Android?

Jeśli chcesz skorzystać z dedykowanej aplikacji na system Android, możesz skorzystać z polecanych programów. Wśród nich warto wymienić np. Internet Speed Test. Istnieje mnóstwo aplikacji, które pokażą, jak szybkie jest Twoje połączenie internetowe. Warto przetestować kilka i wybrać tą, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. To rozwiązanie pozwala szybko mierzyć reakcję łącza w dowolnym momencie. 

Jak sprawdzić szybkość Internetu dla systemu iOS?

Jeśli masz telefon z systemem iOS, również masz szeroki wybór aplikacji służących do pomiaru prędkości Internetu. Możesz przetestować jakość łącza internetowego, używając takich programów jak Speed Test czy Quick Speed Test 4G 5G WiFi. Oczywiście speedtest możesz też wykonać przez przeglądarkę.

Szybkość Internetu – od czego zależy?

Jak widzisz, sprawdzenie łącza jest bardzo proste. Co jednak jeśli pobieranie danych z Internetu jest szybkie, a Ty nadal walczysz z wolnym działaniem stron? Warto wiedzieć, co ma wpływ na działanie łącza:

 • Router – jego stan może przyczyniać się do tego, że dostęp do Internetu jest spowolniony. Warto zweryfikować, czy sprzęt nie został uszkodzony lub, czy kabel sieciowy nadal jest sprawny. Pamiętaj też, że znaczenie ma miejsce, w którym znajduje się router. Nawet najszybszy Internet nie będzie działał w pełni, jeśli źle go ustawisz. Zadbaj o to, aby router znajdować się w otwartej przestrzeni i w miarę wysoko. Skontaktuj się ze swoim dostawcą, jeśli potrzebujesz wzmacniacza sygnału Wi-Fi przy dużej powierzchni domu.
 • Złośliwe oprogramowanie – jeśli Twój sprzęt będzie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, połączenie z Internetem może być wolniejsze. Przeskanuj urządzenie programem antywirusowym i włącz Firewall.
 • Sprzęt i jego możliwości – korzystając z komputera lub smartfona, który obsługuje starsze standardy Wi-Fi, czas reakcji swojego Internetu możesz mieć niższy. Dlatego też warto zerknąć, czy Twój sprzęt korzysta z sieci 4G i 5G. Problemem mogą być też aplikacje, które uruchamiają się automatycznie. Obciążają sieć i obniżają jakości połączenia. 

Spowolnienie Internetu mogą powodować też przeciążenia sieci, połączenie wielu urządzeń do jednego łącza oraz pobieranie zbyt wielu plików jednocześnie. Przyczyną może być też niski stan baterii w sprzęcie, jak i korzystanie z nieaktualnego oprogramowania czy wersji przeglądarki.

Zmierz prędkość i jakość łącza internetowego i przekonaj się, czy wynik pomiaru jest zadowalający. W przypadku sieci, która działa zbyt wolno, warto skontaktować się z usługodawcą lub zmienić plan taryfowy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki. 

Scroll to Top