Jak sprawdzić parametry komputera?
Wielu użytkowników komputerów może zastanawiać się, jakie są parametry ich sprzętów. Jeśli i Ty należysz do tego grona i chcesz wiedzieć, co kryje się w Twoim urządzeniu, mamy dla Ciebie krótki poradnik. Zobacz, jak sprawdzić parametry komputera.
Jak sprawdzić podzespoły komputera z systemem Windows?
Sprawdzenie informacji na temat podzespołów w swoim komputerze z Windows 10 lub Windows 11 jest bardzo proste. W tym pierwszym przypadku należy wpisać w wyszukiwarkę systemową „Informacje o systemie”. Tutaj sprawdzisz wszystkie dane na temat Twojego komputera. Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji, kliknij ikonę Windows w pasku zadań, a następnie przejdź do Ustawień. Tutaj wystarczy wybrać Informacje. Dowiesz się między innymi, jaki masz procesor, pamięć RAM oraz wersję systemu operacyjnego.
Istnieje też inny sposób na sprawdzenie specyfikacji w systemie Windows 10. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy w logo Windows, a następnie wcisnąć opcję System lub Menedżer Urządzenia. W przypadku Windows 11 ścieżka sprawdzania parametrów komputera stacjonarnego lub laptopa jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy kliknąć ikonę Start > Ustawienia > System > Informacje.
Najdokładniejsze informacje na temat głównych podzespołów, czyli CPU, RAM, GPU i HDD znajdziesz w Menedżerze zadań. Znajduje się w zakładce Wydajność. Jak wywołać to okno? Wciśnij jednocześnie kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ESC. Następnie możesz wyświetlić dane na temat poszczególnych parametrów. Jeśli masz system Windows starszy niż 10, ścieżka będzie wyglądać następująco:
- Windows XP – prawym przyciskiem na Mój komputer > Właściwości > Menedżer Urządzeń.
- Windows 7 i Vista – Start > Uruchom > Explorer > Mój komputer > Właściwości.
- Windows 8 – wpisz w pole wyszukiwania „Ten komputer”, a po kliknięciu wybierz Właściwości.
Jak sprawdzić specyfikację komputera z Linuxem?
Jeśli na Twoim komputerze jest zainstalowany Linux, możesz sprawdzić informacje na temat modelu przy pomocy krótkich komend wpisywanych w terminalu. Skupimy się na dystrybucji Ubuntu oraz Mint, gdyż są najpopularniejsze. Jeśli chcesz zerknąć na parametry komputera:
- Kliknij ikonkę o nazwie „Terminal” (w menu lub na pasku).
- W okienku, które się pojawi, możesz wydawać komendy.
- Informacje o procesorze: cat /proc/cpuinfo,
- Informacje o dyskach: lshw -class disk,
- Informacje o wielkości pamięci: cat /proc/meminfo.
Jeśli nie chcesz korzystać z konsoli, sprawdzając parametry laptopa, możesz wybrać inny sposób. Jest on wygodniejszy dla mniej zaawansowanych użytkowników. Otwórz okno „Raporty systemowe”, a następnie „Informacje o systemie”. To, gdzie dokładnie się ono znajduje, zależy od dystrybucji Linuxa, jak i jego wersji. Najczęściej można je uruchomić bezpośrednio z menu, szukając w liście programów. Tam możesz znaleźć informacje o karcie graficznej, modelu laptopa czy inne dane na temat CPU.
Sprawdzenie specyfikacji MacBooka i iMac – jak wygląda?
Jeśli masz komputer lub laptopa z oprogramowaniem od Apple, czyli z systemem macOS, również możesz sprawdzić szczegółowe informacje na temat parametrów sprzętu. Przejdź do menu i wybierz tam opcję „Ten Mac”. Na Twoim monitorze powinny wyświetlić się informacje na temat modelu, numeru seryjnego, procesora, pamięci i wersji systemu.
Jeśli chcesz sprawdzić swój sprzęt dokładniej, możesz kliknąć „Raport systemowy”. Z bocznego paska możesz wówczas wybierać poszczególne elementy, by uzyskać wszystkie dane na temat wersji systemu macOS, karcie graficznej, procesora i innych części komputera.
Jak sprawdzić model laptopa?
Najłatwiej jest zerknąć na etykietę na spodzie laptopa. Znajdują się tam informacje o modelu oraz numerze seryjnym. Oznaczenie sprzętu składa się z kilku liter oraz cyfr. Pamiętaj, aby sprawdzać etykietkę przy wyłączonym laptopie. Odczytane cyfry warto zapisać, by później łatwo zidentyfikować swojego laptopa.
Innym sposobem, by dowiedzieć się, jaki masz model laptopa, jest sprawdzenie tego bezpośrednio w systemie. W przypadku komputera z Windows wejdź do Ustawień (z menu Start). Pamiętaj, że opcje i ich wygląd mogą się różnić w zależności od sprzętu. Następnie wybierz w lewym górnym rogu „system” i w pasku bocznym kliknij informacje. Po prawej stronie znajdziesz informacje o nazwie komputera.
W systemie macOS, kliknij na menu lewym górnym rogu. Następnie wybierz „O tym komputerze”, jak przy sprawdzaniu dokładnej specyfikacji. W ten sposób szybko sprawdzimy, jaki model posiadasz.
Specyfikacja laptopa i komputera – zewnętrzne aplikacje
Oprócz systemowych narzędzi możesz skorzystać także z różnych aplikacji, które pomogą Ci sprawdzić model płyty głównej, jaka jest karta graficzna w Twoim komputerze o raz inne podzespoły komputera z systemem operacyjnym Windows i innymi. Narzędzi jest całkiem sporo. Godne polecenia są takie aplikacje jak CPU-Z (darmowa, dedykowana do procesorów), GPU-Z (również darmowa, z informacjami o karcie graficznej) oraz HWINFO. Ten ostatni program odczytuje specyfikację techniczną oraz pokazuje, jaka jest temperatura różnych układów. Jego działanie jest proste i intuicyjne.
Dlaczego warto sprawdzić parametry komputera?
Wydaje Ci się, że nie musisz wiedzieć dużo na temat komputera, który posiadasz? Nic bardziej mylnego. Wiedza na temat podstawowych parametrów sprzętu MacBook czy laptopa z Windowsem jest bardzo przydatna. Jeśli będziesz chciał zainstalować np. nowy program lub grę, musisz sprawdzić najpierw ich podstawowe wymagania. Może to być np. odpowiednio mocny procesor czy karta graficzna oraz pamięć RAM.
Dzięki wiedzy na temat parametrów będziesz mieć pewność, że dana aplikacja bez problemu będzie działać na Twoim komputerze. Poznasz też pełną informację o możliwościach Twojego sprzętu.
Wiesz już jak sprawdzić parametry komputera Windows 10, 11 i innych wersji, a także jak zdobyć informacje na temat podstawowych parametrów w systemie Linux i macOS. Mamy nadzieję, że nie sprawi Ci to trudności. W razie problemów warto sprawdzić na stronie producenta pomocne wskazówki.
Jestem doświadczonym specjalistą komputerowym, który od lat zgłębia tajniki technologii. Moje artykuły łączą techniczną ekspertyzę z praktycznymi poradami, dzięki czemu czytelnicy mogą łatwiej zrozumieć i zastosować nowe technologie w codziennym życiu.