Program szpiegujący komputer – jak wykryć i sprawdzić, czy jesteśmy szpiegowani?

program szpiegujący komputer jak wykryć

Komputery i internet są naszymi codziennymi towarzyszami życia. Mają wiele zalet, ale mogą przynosić również zagrożenie ze strony programów szpiegujących, które mogą niezauważalnie przenikać do naszych komputerów. Jak wykryć i usunąć szkodliwe oprogramowanie? Jak działa Spyware? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika! 

Oprogramowanie szpiegujące Spyware w Windows – co to jest?

Oprogramowanie szpiegujące, znane jako Spyware, to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla komputerów czy innych urządzeń elektronicznych. Złośliwe oprogramowanie instalowane jest bez wiedzy użytkownika. Jego zadaniem jest przejmowanie m.in. haseł użytkowników. Może rejestrować, monitorować i przesyłać poufne dane. Spyware możesz zainstalować przypadkowo np. przez złośliwe pliki, które nieświadomie pobierzesz. Możesz je również pobrać przypadkowo podczas uruchamiania zainfekowanej strony internetowej. Złośliwe pliki ukrywają się w różnych programach, udając ich funkcjonalność. Właśnie przez to ciężko jest je wykryć.

Aby chronić dane, trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się program szpiegujący komputer. Jak wykryć złośliwe oprogramowanie? Najpierw musisz sprecyzować, czego szukasz. Jedną z popularnych odmian oprogramowania szpiegującego jest keylogger. Rejestruje on każde wciśnięcie klawiszy na klawiaturze, co pozwala hakerom śledzić działania użytkowników. Właśnie przez to otwiera się im dostęp do haseł. Hakerzy mogą podejrzeć również wszystkie dane osobiste. Spyware monitoruje aktywność w przeglądarce internetowej i śledzi, jakie strony odwiedzamy, przesyłając informacje do serwerów zewnętrznych. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że twoja aktywność jest śledzona i rejestrowana. Niestety, Windows czy inne systemy operacyjne są podatne na zainfekowanie. Najważniejsze więc, aby się przed tym chronić.

Program szpiegujący komputer – jak wykryć?

Jak dowiedzieć się, czy twój komputer jest szpiegowany? Wykrywać i sprawdzić możesz to na kilka sposobów. Mimo że wirusy zwykle są ukryte i ciężko je wyświetlić, da się to zrobić. Możesz np. skanować system za pomocą programu antywirusowego (m.in. Malwarebytes lub Spybot). Program antywirusowy powinien znaleźć trudne do wykrycia oprogramowanie szpiegowskie i je usunąć. Ważne, aby chronić się przed wirusami komputerowymi. Przez ich obecność zagrożone są bowiem nie tylko nasze dane osobowe. Hakerzy mogą sami zaznaczać m.in. zgody użytkownika, uwierzytelniać dane, odkryć loginy i hasła czy numery kart kredytowych.

Haker potrafi monitorować aktywność użytkownika. Może nagrywać dźwięki z mikrofonów, znajdować luki w zabezpieczeniach przeglądarki, robić zrzuty ekranu z komputera czy wykryć lokalizację gps. Co najgorsze, nie możesz sprawdzić, kiedy haker jest aktywny lub kiedy komputer jest szpiegowany. Lepiej więc zainstalować antyspyware, regularnie skanować komputer i aktualizować oprogramowanie.

Oprogramowanie szpiegowskie – jak nie zainfekować komputera?

Wiesz już, jak wykryć program szpiegujący w komputerze. Zamiast się stresować, lepiej jednak przeciwdziałać. Warto podejmować odpowiednie środki ostrożności. Wówczas nie dopuścisz do tego, że ktoś zainstaluje program szpiegujący komputer typu Spyware. Jak wykryć? Najlepiej regularnie skanować system za pomocą aktualnego oprogramowania antywirusowego. Możesz też trzymać się poniższych wskazówek:

  • Nie otwieraj załączników, które wyglądają podejrzanie.
  • Nie korzystaj z otwartej sieci wi-fi (np. na lotnisku).
  • Uważaj na to, co instalujesz z innymi aplikacjami.
  •  Nie podawaj poufnych danych osobom trzecim.
  •  Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł.
  • Utrzymuj aktualizacje systemu operacyjnego i zabezpieczeń przeglądarki.
  • Zachowuj ostrożność, instalując nowe programy.

Czy da się uniknąć przypadkowego zainstalowania programu szpiegowskiego?

Niestety, jest to niemożliwe. Czasami wirusy mogą zainstalować się na komputerze zupełnie przypadkowo i bez naszej wiedzy. Lepiej więc, aby mieć wgrane oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizować. Unikaj też nieodpowiedzialnego korzystania z internetu. Spyware wykorzystuje luki w zabezpieczeniach nie tylko na komputerach, ale też urządzeniach mobilnych. Korzystając z sieci, używaj bezpiecznych i aktualnych przeglądarek internetowych. Powinieneś mieć również włączone ustawienia prywatności i bezpieczeństwa.

Każdy program powinien być pobierany i instalowany z zaufanych źródeł. Warto ustawić również silne i nietypowe hasła dla różnych kont internetowych. W ochronie przed utratą danych (np. w przypadku ataku hakerów) pomoże regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Bez względu na to, czy zainwestujesz w płatnego antywirusa, czy wybierzesz darmowy, nigdy nie masz 100% pewności ochrony. Warto się jednak zabezpieczyć, ponieważ tylko tak można wyeliminować większą część zagrożeń. Wpłynie to na komfort korzystania z komputera i pracy na urządzeniu, a także całkowitą wydajność sprzętu.

Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie będzie spełniać swojego zadania, jeśli bazy danych nie będą systematycznie aktualizowane. Dbałość o regularne aktualizacje dotyczy jednak nie tylko programu antywirusowego, ale wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze – zwłaszcza tych najczęściej używanych. Warto jednak wiedzieć, że większość producentów co jakiś czas wypuszcza aktualizacje, które „łatają” dziury aplikacji (np. luki w zabezpieczeniach). Dzięki temu stają się one odporniejsze na ataki hakerskie. Należy więc systematycznie sprawdzać aktualizacje, aby uniknąć pojawienia się szkodliwego oprogramowania w danym urządzeniu.

W świecie cyfryzacji powszechne jest przesyłanie danych. Zapisujemy hasła, jesteśmy aktywni w sieci i zawsze zostawiamy po sobie jakiś ślad. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest ochrona swojej prywatności przed szpiegowskim oprogramowaniem. Należy regularnie skanować komputer, aby wykryć i usunąć potencjalne zagrożenie. Pamiętaj, że kluczem w utrzymaniu bezpieczeństwa online jest również instalacja dowolnego antywirusa i systematyczna jego aktualizacja.

Scroll to Top