Jak możesz sprawdzić, ile prądu zużywa laptop i komputer?

Jak możesz sprawdzić, ile prądu zużywa laptop i komputer?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez korzystania z komputera stacjonarnego czy laptopa? Nie ulega wątpliwości, że są to potrzebne urządzenia, jednak czy zastanawiałeś się, ile prądu zużywa komputer? Zobacz, jak łatwo możesz się tego dowiedzieć.

Od czego zależy zużycie prądu przez laptop czy komputer stacjonarny?

Czy rozważałeś, ile prądu pobiera laptop w czasie swojej pracy i czy zawsze jest to ta sama wartość? Przede wszystkim powinieneś sobie uświadomić, że laptop może czerpać różną ilość energii elektrycznej, a wpływ na to będzie miało wiele czynników. Do tych najważniejszych, należy zaliczyć m.in.:

  • wykorzystywane podzespoły – kartę graficzną, procesor, płytę główną, pamięć RAM, klawiaturę czy wentylatory,
  • matrycę – w komputerach przenośnych, takich jak laptopy, to właśnie jej wielkość będzie zwiększała zapotrzebowanie na energię,
  • podłączenie dodatkowych sprzętów – myszka, dysk zewnętrzny, monitor czy głośniki, nie są podłączone do gniazdka elektrycznego, ale wykorzystują prąd z komputera,
  • zasilacz – mają różne parametry i jeśli są źle dobrane, to zapotrzebowanie będzie większe,
  • korzystanie z różnych programów – im więcej programów masz uruchomionych, tym więcej mocy potrzebuje komputer, aby wszystko utrzymać, a więc tym więcej wymaga energii.

Ile prądu pobiera laptop?

Zdecydowałeś się na zakup laptopa, ponieważ daje większą swobodę pracy w różnych miejscach, nawet gdy nie możesz go podłączyć do gniazdka? Producenci tego sprzętu dobrze o tym wiedzą, dlatego dokładają starań, aby laptopy były energooszczędne, dzięki czemu zyskujesz dłuższy czas pracy na baterii. Mimo wszystko przyjmuje się, że laptop zużywa średnio 65 Watów na godzinę pracy, jeśli wykorzystujesz go do sprawdzania wiadomości w internecie, oglądasz filmy czy pracujesz np. w arkuszach kalkulacyjnych.

Są jednak też takie, które wymagają mniej energii, ale i więcej – jak chociażby laptopy gamingowe, które osiągają poziom nawet 200-300W. Jeśli często używasz laptopa poza domem, musisz pilnować, aby był on naładowany. Ile kosztuje ładowanie laptopa? Wiele zależy od pojemności baterii, jednak jeśli potrzebuje on w okolicach 0,07 kWh, to pracując 4 godziny, pobierze prąd o wartości 20 groszy, co w ciągu miesiąca oznacza około 6 zł. Analogicznie, jeśli pracujesz 8 godzin dziennie, w ciągu dnia zapłacisz 40 groszy, więc będzie to już 12 złotych miesięcznie.

Jak wygląda zużycie prądu przez komputer stacjonarny?

Jak wielu ludzi, posiadasz laptop, ale jednocześnie w domu wolisz pracować na PC? Jeśli tak, powinieneś również na tym urządzeniu sprawdzić pobór mocy, dzięki czemu porównasz, ile prądu zużywają te dwa urządzenia i będziesz mógł określić, które z nich jest tańsze. 

Zazwyczaj komputery zużywają ok. 500W mocy. Jeśli jednak masz komputer gamingowy, to podobnie jak w przypadku laptopów, także tutaj zużywa on więcej energii elektrycznej – przeważnie około 700W. Poza tym, musisz pamiętać, że komputer biurkowy składa się z różnych podzespołów, które wpływają na wykorzystywaną moc. Więcej energii elektrycznej zużywa komputer, do którego podłączona jest myszka, drukarka, głośniki i dysk zewnętrzny, a mniej wymaga prądu ten, przy którym jest tylko myszka.

Jak sprawdzić zużycie energii między laptopem a komputerem stacjonarnym

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że eksploatacja laptopa kosztuje, tak samo jak zwykłego komputera. Możesz się jednak głowić, jak wygląda zapotrzebowanie na prąd między laptopem a komputerem. W jaki sposób możesz obliczyć zużycie prądu? Jeśli chcesz poznać przybliżoną wartość miesięcznego zużycia energii elektrycznej, możesz zastosować powyższe dane. Wówczas moc komputera podaną w Watach, należy pomnożyć przez ilość godzin, gdy był włączony w trakcie pracy, podzielić przez 1000 i ponownie pomnożyć przez koszt 1 kWh, według taryfy uzgodnionej z operatorem, który dostarcza prąd. W ten sposób otrzymasz średni koszt eksploatowania laptopa.

Jednak chcesz wiedzieć, ile dokładnie kosztuje korzystanie z laptopa czy jednostki stacjonarnej? Możesz się wówczas zaopatrzyć w miernik, zwany watomierzem. Podłączasz go do gniazdka elektrycznego i do jego gniazdka podłączasz laptopa (czy inne urządzenie, jeśli chcesz poznać, ile wykorzystuje energii). Otrzymasz wówczas dokładne informacje, ile wynosi pobór energii laptopa przez konkretny czas pomiaru. Będziesz wówczas mógł sprawdzić, ile watów w trakcie godziny jest pobieranych. Co więcej, zyskasz możliwość porównania, ile zużywa energii laptop w trybie uśpienia, a ile w momencie pracy. Niektóre nowe mierniki posiadają funkcję dodania stawki za kWh, więc od razu otrzymasz rzeczywisty koszt, jaki ponosisz.

Zastanawiasz się, ile energii pobiera komputer stacjonarny? Musisz pamiętać o podłączeniu wszystkich podzespołów, dlatego najpierw podpinasz je do jednej listwy, a dopiero listwę do gniazdka od urządzenia mierzącego. W ten sposób uzyskasz faktyczny poziom wykorzystywanej energii i będziesz mógł wyliczyć miesięczny koszt. Korzystasz z laptopa biurowego i masz do niego podłączony dodatkowy monitor? Taki monitor zużywa prąd z sieci, a nie z laptopa, dlatego jego również musisz podłączyć do listwy z miernikiem. W przeciwnym razie nie otrzymasz informacji, ile prądu zużywa monitor, a uzyskany wynik będzie zaburzony.

Bez względu na to, w jaki sposób będziesz sprawdzał, ile energii czerpie Twój sprzęt, czy korzystając ze specjalistycznego urządzenia, czy wyliczając z podanych średnich dla tego typu urządzeń, PC potrzebuje średnio dwa razy więcej energii niż laptop. Nie ma co się dziwić, jest większy, a do tego komputer stacjonarny składa się z większej ilości podzespołów, więc też wykorzystuje energię w większej ilości.

Czy uśpiony komputer nie bierze energii elektrycznej?

Po skończonej pracy nie wyłączasz komputera, bo wydaje Ci się, że będąc w stanie uśpienia, nie pobiera energii elektrycznej? Niestety nie do końca tak jest. Oczywiście, dochodzi wówczas do oszczędzania energii i mniej prądu zużywa komputer stacjonarny, jednak nadal jest to wartość w okolicach 35W na godzinę. W końcu niewielkie ilości energii są potrzebne, aby utrzymywać system w gotowości, byś nie stracił np. niezapisanego dokumentu.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć miesięczny koszt prądu?

Rachunki za prąd niejednokrotnie stanowią jeden z większych wydatków, jakie ponosi gospodarstwo domowe. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie prądu, pomyśl, w jaki sposób możesz oszczędzać energię. Korzystając z PC, możesz odłączyć drukarkę czy głośniki, jeśli ich nie używasz. Chociaż laptop pobiera mniej energii niż jednostka stacjonarna, to lepiej go wyłączyć, bo mimo wprowadzenia w stan uśpienia pobiera prąd i generuje niepotrzebne koszty. 

Nie korzystasz z jakichś aplikacji czy programów? Wyłącz je, potrzebna będzie mniejsza moc laptopa, a to również przyczyni się do mniejszego zapotrzebowania na energię. Laptopy posiadają też czasami specjalne tryby, które pomagają w planowaniu oszczędnego zasilania, chociażby przez zmniejszenie jasności podświetlenia ekranu.

Na wysokość opłat za prąd, wpływ ma wiele czynników. Korzystanie z PC czy laptopa, generuje mniejsze koszty niż np. kuchenka mikrofalowa, płyta indukcyjna czy czajnik elektryczny, ale warto kontrolować ich pracę i tam, gdzie to możliwe, wprowadzać działania, które pozwolą na oszczędności.

Scroll to Top