Czy wiesz, jak wymienić dysk w laptopie?

jak wyjąć dysk z laptopa

Kiedy zauważysz, że komputer stacjonarny działa wolniej niż dotychczas, pierwszą myślą może być ta, o wymianie dysku. Co jednak zrobić, jeśli takie same objawy zauważysz w laptopie? Podpowiemy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego warto przeprowadzić proces wymiany dysku?

Laptop, tak samo jak wszystkie inne urządzenia, z biegiem czasu się zużywa. Dodatkowo fakt, że możesz go zabierać ze sobą w podróż, sprawia, że jest on bardziej podatny na uszkodzenia, a te również pogarszają pracę dysku. Masz wrażenie, że system operacyjny potrzebuje więcej czasu, aby się załadować, a może masz za małą pojemność dysku?

Każda z tych sytuacji będzie sygnałem, aby wymienić stary dysk na nowy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wymienić dysk w laptopie krok po kroku, ale zanim do tego dojdzie zastanów się, jaki typ dysku będzie kompatybilny z laptopem, którego używasz. W tym celu niezbędne będzie porównanie specyfikacji technicznej notebooka i różnych modeli dysków.

Dysk SSD czy HDD – rodzaj dysku ma znaczenie

W notebookach montowane są dwa rodzaje dysku HDD i SSD. Różnią się one wytrzymałością, możliwościami, jak i sposobem działania, dlatego powinieneś się zastanowić, co jest Ci potrzebne. Jeśli często zabierasz ze sobą laptopa, zastanów się, czy lepszy nie będzie dysk SSD, który jest trwalszy, chociażby dlatego, że nie ma ruchomego talerza, który mógłby ulec uszkodzeniu. Każdy z oferowanych dysków ma inną prędkość, pojemność, a więc i cenę, dlatego przed dokonaniem zakupy, należy sprawdzić wszystkie parametry.

Jakie zalety i wady ma dysk HDD?

Dysk HDD to dysk talerzowy, który po uruchomieniu komputera zaczyna się obracać pod głowicą elektromagnetyczną i w ten sposób dochodzi do odczytywania, jak i zapisywania danych. Wśród zalet takiego dysku twardego, należy wymienić m.in.:

  • pojemność sięgającą nawet 14TB,
  • atrakcyjną cenę,
  • większe bezpieczeństwo danych.

Niestety ma on również wady, które musisz wziąć pod uwagę, zanim umieścisz go w swoim komputerze. Będą to takie sprawy, jak np. to, że:

  • oferuje niższą prędkość odczytu i zapisu danych,
  • głośno pracuje,
  • ma mniejszą wydajność w porównaniu z dyskiem SSD,
  • generuje większe zużycie energii,
  • wykazuje większą podatność na uszkodzenia,
  • konieczne jest częste wykonywanie defragmentacji.

To właśnie ten dysk, przez ponad dwadzieścia lat, był głównie wykorzystywanym w komputerach i chociaż nadal sporo ludzi decyduje się na jego montaż, to jednak coraz częściej pojawia się pytanie, czy wybierając nowy dysk, nie zdecydować się na nośnik SSD.

Wymiana dysku w laptopie na SSD – plusy i minusy

Masz wrażenie, że komputer działa wolniej, niż miało to miejsce wcześniej i zastanawiasz się, czy dobrym rozwiązaniem będzie wymiana elementów ruchomych na wydajniejsze? Jednym z łatwiejszych rozwiązań, będzie wymiana dysku twardego z HDD na SSD, który jest nowocześniejszym typem pamięci masowej. Sam proces wymiany dysku nie jest skomplikowany, ale wcześniej warto sprawdzić – dlaczego opłaca się wymienić dysk HDD na SSD.

Decydując się na montaż dysku SSD, zauważysz, że proces uruchamiania systemu jest szybszy, prędkość zapisu i odczytu danych jest większa, a co za tym idzie  zużywa mniej energii, co przekłada się na dłuższą pracę baterii. W przypadku dysku SSD łatwiej skoncentrujesz się na pracy, ponieważ działa on ciszej, a jeżeli często zabierasz laptopa ze sobą, może Cię ucieszyć fakt, że jest on mniej podatny na uszkodzenia.

Czy to oznacza, że montaż dysku SSD w laptopie nie ma żadnych minusów? Ma, ale niewiele. Jedni jako wadę wskazują wysoką cenę, jaką trzeba za niego zapłacić, chociaż z każdym rokiem jest ona niższa. Takie dyski wykazują również mniejszą żywotność, co przekłada się na ograniczoną ilość zapisów. Jednak ten problem jest coraz mniejszy, ponieważ proponowane w tym momencie dyski mogą działać nawet przez kilkanaście lat, a jeśli nie będziesz mógł już nic na nich zapisać – zawsze będziesz miał możliwość odczytania wcześniejszych danych.

Jak wymienić dysk w laptopie krok po kroku?

Wiesz już, jaki dysk chcesz zamontować? Sprawdź, czy będzie on pasował do reszty podzespołów, jak również zastanów się, jaka pojemność będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb jeżeli korzystasz z komputera do pracy i przeglądania sieci powinno wystarczyć 256 gb.

Mając już wszystkie niezbędne informacje, możesz przejść do działań, dzięki którym wymontujesz obecny dysk i włożysz nowy:

  • odłącz kabel zasilający,
  • wyciągnij baterię, przytrzymując zatrzask blokujący i ostrożnie wysuń ją z laptopa – jeśli tego nie zrobisz, może dojść do spalenia całej płyty głównej,
  • odszukaj pokrywę dysku twardego i odkręć śrubki, którymi jest przytrzymywana,
  • upewnij się, że nie jest podtrzymywana zatrzaskami i delikatnie ją zdejmij. Dysk znajduje się w kieszeni laptopa, ale zanim go wyciągniesz, upewnij się, że nie jest ona przymocowana do wnętrza komputera za pomocą śrubek torx – wówczas będziesz potrzebował śrubokręt z odpowiednią końcówką,
  • kiedy odkręcisz dysk, wyjmij go, korzystając ze specjalnej taśmy, znajdującej się przy kieszeni dysku. Należy to zrobić zdecydowanym ruchem, jednak nie używaj zbyt dużej siły,
  • wyjmij dysk z kieszeni, aby można było zamontować nowy.

Zdecydowałeś się na nowy dysk HDD? Wystarczy go umieścić we właściwym miejscu i skręcić komputer. Jeśli wybrałeś nośnik SSD SATA, możesz skręcić całą dolną część obudowy, tak jak to było opisane wyżej. Ale oferowane są również dyski SSD ze złączem M.2, które obsługują protokół SATA lub NVMe. Informację czy będą one działały z laptopem znajdziesz w specyfikacji technicznej, albo możesz spojrzeć na gniazdo m.2 zamontowane na płycie głównej komputera. Każdy z protokołów ma inne wcięcia, po których poznasz, który z nośników powinieneś wybrać.

Podczas rozkręcania i skręcania laptopa, musisz dokładnie sprawdzać, czy zwolniłeś wszystkie mocowania, które mają zabezpieczać boczny panel obudowy. Jeżeli je połamiesz, możesz mieć trudności z późniejszym złożeniem komputera. Jeden dysk to za mało? Skorzystaj z ramki do dysku, którą umieścisz w jednej z zatok montażowych, wsuwanych od środka obudowy. Taki dodatkowy nośnik będzie działał z systemem operacyjnym Windows i nie będzie wymagał dodatkowych sterowników.

Zanim wymontujesz stary dysk z laptopa – skopiuj dane

Z pewnością zależy Ci, aby po zainstalowaniu dysku SSD w laptopie, dalej korzystać z wcześniej zgromadzonych danych. Dlatego przed rozpoczęciem wymiany, skopiuj całą cyfrową treść na płytę DVD, zewnętrzny serwer albo pendrive. Zrobiona wcześniej kopia zapasowa, da Ci pewność, że nie utracisz tych danych bezpowrotnie.

W zależności od tego czy wybierzesz model laptopa hp, czy asus, sposób rozkręcania obudowy może się trochę między sobą różnić. Jednak w każdym z nich będziesz miał możliwość włożyć nowy dysk HDD oraz SSD, w zależności od tego, który z nich lepiej będzie odpowiadał na Twoje potrzeby. Zanim jednak wybierzesz właściwy model, sprawdź, czy będziesz mógł podłączyć dysk SSD ze złączem M.2 znajdującym się bezpośrednio na płycie głównej, czy powinieneś wybrać model SATA. Im lepszy rodzaj nośnika wybierzesz, tym lepiej będzie działał Twój komputer.

.

Scroll to Top