Jak sparować telefon z laptopem? Połączenie urządzeń krok po kroku

jak sparować telefon z laptopem

Chcesz połączyć swoje urządzenia w celu łatwej wymiany danych czy skorzystania z innej funkcji? Wybierz jedną z możliwości. Zazwyczaj przydaje się m.in. Wi-Fi i Bluetooth, ale istnieją też inne sposoby. Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku.

Kiedy warto sparować telefon z drugim urządzeniem?

Połączenie telefonu z laptopem czy komputerem jest użyteczne w licznych sytuacjach. Kiedy może Ci się to przydać? To wygodny sposób na szybkie importowanie zdjęć i filmów. W ten sposób uzyskasz dostęp do wszystkich plików multimedialnych, które zgromadziły się na Twoim smartfonie. Sparowanie z laptopem lub komputerem okaże się pomocne, kiedy skończy Ci się pamięć w telefonie, a nie będziesz chciał usuwać cennych zdjęć czy filmów, które zrobiłeś np. podczas ostatnich wakacji. Poza tym pokażesz swoje wspomnienia na większym ekranie, kiedy odwiedzą Cię goście.

Oprócz tego, że sparowanie urządzeń umożliwia dostęp do wszystkich plików, to możesz też udostępniać internet ze swojego telefonu. Będzie to pomocne, kiedy znajdziesz się w podróży i zechcesz skorzystać z sieci na laptopie, a połączenie z siecią Wi-Fi jest niemożliwe. W telefonie wystarczy włączyć funkcję Hotspot, a uzyskasz dostęp do internetu.

Telefon połączysz nie tylko z komputerem lub laptopem. Możesz to zrobić również w przypadku bezprzewodowych słuchawek, smartwatcha, opaski fitness, nawigacji lub radia z samochodu czy z urządzeń smart home. Dowiedz się, jak działa połączenie Bluetooth, a podłączenie do tych urządzeń będzie równie proste.

Jak podłączyć telefon do komputera przez USB?

Przewodowa metoda to prawdopodobnie najprostsza forma łączenia telefonu z komputerem lub laptopem. Wystarczy mieć odpowiedni kabel USB. Obecnie większość ładowarek, które kupujesz w parze ze smartfonem, składają się z dwóch części. Jeśli odłączysz kabel od kostki, to powinieneś bez problemu móc podłączyć go następnie do portu USB komputera. W razie potrzeby skorzystaj z adaptera, czyli tzw. przejściówki.

A zatem jak połączyć telefon z laptopem lub komputerem? Po pierwsze włącz oba urządzenia, a następnie połącz je kablem USB. Komputer/laptop od razu powinien wykryć smartfona. Na ekranie wyświetli się komunikat informujący o połączeniu. Wybierz tę funkcję, na której Ci zależy. Możesz zarządzać wszystkimi multimediami z telefonu lub zgrać wyłącznie zdjęcia. Jeśli folder z plikami od razu nie pojawił się na ekranie komputera, przejdziesz do niego poprzez dysk w zakładce „Mój komputer” lub jego odpowiednik.

Przykładowo z tego sposobu skorzystasz, gdy zastanawiasz się, jak podłączyć Sony Xperia J z komputerem. Ale jeśli zależy Ci na procesie synchronizacji, to dodatkowo może przydać się program Sony PC Companion.

Za pomocą kabla USB podładujesz też telefon, choć trwa to znacznie dłużej niż standardowe podłączenie do gniazdka. Jednak czasami może okazać się to naprawdę pomocne, np. w pociągu bez dostępu do zasilania.

Bluetooth i Wi-Fi – jak połączyć telefon z komputerem?

Telefon komórkowy towarzyszy Ci zapewne praktycznie cały czas. Dzięki temu możesz kolekcjonować wspomnienia za pomocą zdjęć, filmów, a nawet samego audio. Smartfony nie są jednak niezawodne, wystarczy chwila nie uwagi, aby utracić dostęp do plików zbieranych miesiącami czy latami. Nie musi dojść do zniszczenia telefonu, przecież możesz go też zgubić lub zostać okradziony. Z tego powodu warto tworzyć kopie zapasowe i regularnie przesyłać pliki do innego urządzenia.

Chcesz robić to bezprzewodowo? Nie potrzebujesz do tego kabla USB. Sprawdź krótki i praktyczny poradnik.

Sparowanie telefonu z laptopem przez Wi-Fi

Kolejnym sposobem jest połączenie telefonu z komputerem za pomocą Wi-Fi. Na początku warto wiedzieć, że oba urządzenia powinny być podłączone do tej samej sieci. Kiedy tego dopilnujesz, następnym krokiem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która sparuje Twój laptop z telefonem. Jednak mogą z niej skorzystać posiadacze Windowsa 10, jeśli chodzi o system macOS połączenie przebiega inaczej.

Jeśli masz komputer z systemem Windows 10, przejdź do aplikacji „Twój telefon”. Następnie zarejestruj się lub zaloguj na koncie Microsoft. W zakładce „Dodaj telefon” wpisz swój numer telefonu, aby otrzymać SMS-a z linkiem do aplikacji mobilnej do pobrania. „Twój telefon” powinien przedstawić Ci instrukcje krok po kroku, co dokładnie wykonać. Natomiast konieczne będzie zaznaczenie właściwych uprawnień dla aplikacji.

Sparowanie telefonu z laptopem za pomocą funkcji Bluetooth

Metodą na to, jak połączyć telefon z laptopem bezprzewodowo, jest wykorzystanie Bluetooth. Wówczas nie potrzebujesz połączenia internetowego, aby dokonać transferu plików. Jest to bardziej intuicyjny sposób, dlatego nie powinien sprawić Ci problemów.

Jak podłączyć Samsunga do komputera? Możesz skorzystać z opcji uwzględniającej Bluetooth. Włącz te funkcje na obu urządzeniach, a następnie połóż je blisko siebie. Na wyświetlonej liście powinny pojawić się nazwy telefonu i komputera. Wystarczy kliknąć w jedną z nich i potwierdzić chęć połączenia, po czym wpisać PIN, który będzie taki sam dla dwóch urządzeń. Gdy połączenie zostanie nawiązane, wyświetli się powiadomienie o udanym sparowaniu. Następnym razem telefon będzie automatycznie łączył się z komputerem, jeśli włączysz na nich Bluetooth.

Jaki wpływ ma model telefonu?

W zależności od marki i modelu telefonu, który posiadasz, cały proces połączenia telefonu z drugim urządzeniem może wyglądać trochę inaczej. W związku z tym zdarzają się problemy ze sterownikami MTP, które utrudniają przenoszenie zdjęć i innych rzeczy z telefonu do laptopa. Ważna jest kompatybilność.

Często zdarza się, że komputer „nie widzi” telefonu. Jak rozwiązać taki problem? Jego źródłem może być zła kondycja kabla USB lub niezaktualizowane oprogramowanie na urządzeniu. Sprawdź też, czy wybrałeś dobry tryb łączności. Nowsze modele nie powinny sprawiać kłopotu, natomiast w przypadku starszych telefonów możesz potrzebować pomocy specjalisty.

Połączenie komputera lub laptopa z telefonem nie musi być skomplikowane, jeśli wybierzesz dla siebie odpowiedni sposób. Do wyboru masz popularne 3 opcje, przy czym każda z nich wyróżnia się innymi zaletami.

Scroll to Top