Czy możesz zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

ram do laptopa

Czy możesz zwiększyć pamięć RAM w laptopie?

Działanie komputera zależy od wielu różnych elementów, które muszą ze sobą współpracować. Twój laptop działa wolniej i ma problem z obsługą zaawansowanych programów? Zastanów się, czy nie powinieneś wymienić pamięci RAM.

Co daje zwiększenie pamięci RAM w laptopie?

Pamięć RAM jest pamięcią tymczasową, a więc przechowuje informacje z programów, które w danej chwili są uruchomione. Jeśli dojdzie do wyłączenia zasilania, wszystko, co znajduje się w tej pamięci, zostanie utracone. To właśnie pojemność pamięci RAM odpowiada za szybkość uruchamiania kolejnych aplikacji, utrzymanie wydajności komputera podczas pracy, jak i fakt, że nawet przy dużej ilości uruchomionych programów, nie dochodzi do jego zawieszenia. Jeśli masz wrażenie, że Twój laptop działa wolniej i się zawiesza, może to oznaczać, brak odpowiedniej ilości pamięci.

Możliwe, że kupując laptop, wybrałeś taką pamięć RAM, która na tamten czas była wystarczająca, ale teraz korzystasz z bardziej zaawansowanych programów, albo większej ich ilości i powinieneś pomyśleć o dołożeniu kolejnych kostek. Zanim jednak kupisz nową pamięć RAM, powinieneś sprawdzić, ile pamięci zużywa laptop i czy zainstalowanie kolejnych kości pamięci będzie możliwe. Aby to zrobić, wybierz Menedżera zadań w systemie operacyjnym Windows, klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i zaznaczając odpowiednią ikonkę. W karcie podpisanej „Wydajność” możesz sprawdzić, ile pamięci jest używanej w tym momencie oraz czy masz wolne gniazda pamięci RAM na płycie głównej i ile ich jest, abyś wiedział, że nabędziesz niezbędną ilość.

Jak dopasować pamięć RAM do laptopa?

Zanim wybierzesz się po moduł RAM, musisz wiedzieć, który należy wybrać, aby spełniała Twoje oczekiwania. Przed wyborem konkretnej kości pamięci, zwróć uwagę, w jakim systemie ma pracować, jaką ma mieć częstotliwość taktowania pamięci, jaki standard pamięci będzie właściwy do Twojego komputera, a jeśli ma być ona włożona do laptopa należy wybrać pamięć ram SO-DIMM.

Zwróć uwagę czy korzystasz z 32, czy 64-bitowego systemu operacyjnego. Nawet jeśli kupisz większą pamięć, ale masz system 32-bitowy, będziesz mógł wykorzystać jedynie 3 GB pamięci. System 64-bitowy pozwala na wykorzystanie kości o większej pojemności, ale wiele zależy od tego, co robisz na komputerze. Do codziennej pracy powinno wystarczyć 8 lub 16 GB pamięci ram, dla graczy może być jednak potrzebna pamięć mająca 64 GB.

Musisz również wiedzieć, że istnieją dwa typy pamięci: DIMM, czyli pamięć ram do komputera PC oraz pamięć SO-DIMM przeznaczona dla laptopów. Wybierając pamięć, która ma zwiększyć ilość RAMu w laptopie, powinieneś zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania. Im będzie ona większa, tym będzie lepiej, jednocześnie czasy dostępu i opóźnienia powinny być jak najniższe.

Czy wiesz, jaki wybrać standard pamięci RAM do komputera?

Musisz też wiedzieć, że są różne rodzaje modułów pamięci i nie każdy będzie pasował do każdego komputera. Jeśli posiadasz bardzo stary komputer, może się okazać, że będziesz potrzebował moduł DDR2, który ma najmniejszą pojemność i jest wolniejszy od DDR3, przez który został zastąpiony. Te z kolei zostały wyparte przez najnowsze i obecnie najczęściej spotykane na rynku moduły pamięci RAM DDR4. Oczywiście, chcąc powiększyć pamięć systemową, poza dokładaniem kości ram, możesz też chcieć wymienić starszy moduł pamięci na nowszy. Zwróć jednak uwagę, że pamięć RAM DDR3 posiada inne złącza niż pamięć DDR4. Może się okazać, że przy starszych komputerach stacjonarnych nie będziesz mógł wykorzystać nowszego modułu i powinieneś wybrać pamięć RAM z modułem DDR3.

Warto tutaj wspomnieć, że pod koniec 2021 pojawiła się pamięć DDR5. Płyty główne, które ją obsługują, nie mają problemów z obsługiwaniem również poprzedniej pamięci DDR. Co prawda moduł DDR5 oferowany jest wyłącznie w najnowszych komputerach, ale jest to obiecująca perspektywa na przyszłość. Zajmujesz się serwerami? Powinieneś wiedzieć, że oferowane są również kości pamięci z obsługą ECC. Dzięki specjalnej technologii pozwalają one na wyłapanie i korygowanie błędów pamięci, które pojawiają się na przekłamaniach jednego i dwóch bitów. Zanim zdecydujesz się na zwiększenie pamięci operacyjnej, zwróć uwagę na wiele różnych elementów, aby mieć pewność, że wybrałeś odpowiednie rozwiązanie do swojego laptopa.

Jak wymienić pamięć ram w laptopie?

Wymiana pamięci RAM w laptopie nie jest skomplikowana, ale warto się do tego przygotować, chociażby szykując wcześniej śrubokręt, który może się przydać do odkręcenia obudowy. Jak powinna przebiegać wymiana pamięci w laptopie?

  • Wyłącz laptopa i odłącz baterię,
  • Odkręć tylną pokrywę laptopa, usuń kilka śrubek i zdejmij zaczepy gniazda pamięci, aby zmienić RAM czy dostać się do dysku twardego. Są jednak modele laptopów, które mają utrudnione dojście do pamięci RAM. Wówczas powinieneś znaleźć instrukcję serwisową albo rozważyć skorzystanie z profesjonalnego serwisu. Wymieniasz wcześniej zainstalowaną pamięć? Delikatnie odciągnij zatrzaski od modułu pamięci i wyjmij go,
  • Nowy moduł ustaw w taki sposób, aby nacięcia pasowały do wycięć gniazda pamięci. Zyskasz pewność, że nie włożysz kości pamięci RAM odwrotnie, ani nie umieścić tam modelu, który jest niekompatybilny,
  • Naciśnij moduł pamięci, aby zapadki weszły na swoje miejsce i zakończ instalację pamięci,
  • Zamontuj obudowę i podłącz zasilacz. Po uruchomieniu laptopa, system operacyjny automatycznie wykryje większą ilość pamięci RAM.

Chcesz sprawdzić, czy faktycznie rozszerzenie lub wymiana pamięci się udała? Sprawdzisz to w ustawieniach systemu Windows 10, wchodząc w zakładkę „System”. Masz tam podane, jaka pamięć RAM została zainstalowana na urządzeniu i upewnisz się, że masz więcej dostępnej pamięci.

Czy faktycznie musisz rozszerzyć pamięć RAM w komputerze?

Jeżeli zauważyłeś, że zasoby komputera są mniejsze i jego wydajność mocno spadła, możesz się zastanawiać, czy nie powinieneś zadbać o większą pojemność pamięci RAM. Takie działanie może pomóc zwiększyć ogólną wydajność laptopa, ale może się też okazać, że taka rozbudowa pamięci RAM nie będzie konieczna. Być może w przypadku komputera, z którego korzystasz, wystarczy zrobienie na nim porządku.

 Wciskając klawisze „ctrl”, „alt”, „delete” otworzysz Menedżera zadań, w którym będziesz mógł sprawdzić, jakie programy działają i które z nich oraz z zasobów komputera, zajmują najwięcej obsługiwanej pamięci. Szukając przyczyn spowolnienia komputera, należy zwrócić uwagę również na programy, które uruchamiają się automatycznie podczas startu systemu. Jeśli jakieś aplikacje działają w tle, a nie są potrzebne, powinieneś je odinstalować. W ten sposób odzyskasz trochę miejsca i może się okazać, że laptop posiada dostateczną ilość GB RAM.

Scroll to Top