Jak działa mysz komputerowa – historia urządzenia wskazującego

myszka do komputera

Jak działa mysz komputerowa – historia urządzenia wskazującego, czyli myszka z bliska

Praca przy komputerze wymaga odpowiedniego komunikowania się z nim, poprzez klikanie we właściwe ikonki. Pozwala na to urządzenie wskazujące, jakim jest mysz komputerowa. Jaka jest jej historia i w jaki sposób się rozwijała?

Jaka jest zasada działania myszy komputerowej?

Do niektórych urządzeń jesteś tak przyzwyczajony, że nawet się nie zastanawiasz, jak one działają i jaki był ich początek? Jednym z nich może być myszka komputerowa. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej pracy przy komputerze stacjonarnym czy laptopie, ale jednocześnie nie zawsze się zastanawiamy, jak to działa. Taka mysz jest urządzeniem wskazującym, które umożliwia przemieszczanie kursora po ekranie monitora podczas pracy z interfejsem graficznym. Aby nastąpił ruch, konieczne jest przemieszczanie jej po płaskiej powierzchni. Odczytuje ona ruchy swojego ułożenia w stosunku do podłoża i przesyła niezbędne dane do komputera, aby ten mógł we właściwy sposób przesunąć kursor. Większość stosowanych urządzeń posiada dwa przyciski i rolkę służącą do przewijania ekranu, która równocześnie działa jak trzeci przycisk.

Pierwsza mysz komputerowa – historia jej powstania i zmian

Historia myszy rozpoczęła się w 1941 roku od wynalazku Ralpha Benjamina. Stworzył on urządzenie zwane Trackball, które wykorzystywało metalową kulkę, obracaną na dwóch gumowych rolkach. Chociaż został opatentowany w 1947 roku, trzymany był jako tajemnica wojskowa, bo stanowił część systemu obrony przeciwlotniczej. Pierwszą myszką opartą na działaniu kulki był produkt Rollkugel, wypuszczony na rynek w październiku 1968 roku przez firmę Telefunken. Wzorowana była na wcześniejszym modelu, który był wbudowany w biurka kontrolerów lotów, ale było to mniej wygodne i wymagało wiercenia dziur w meblach. 

W tym samym roku, tylko trochę później, swój projekt zaprezentował Douglas Engelbart. Początkowe modele miały kabel z tyłu obudowy i przypominały swoim wyglądem małego gryzonia, skąd przyjęło się je określać słowem – mysz. Mimo skonstruowania wynalazku, który odmienił pracę przy komputerach i mocno wpłynąć na rozwój ludzkości, nigdy nie dostał za niego tantiem. To dlatego, że urządzenie to weszło do powszechnego użytku, już po wygaśnięciu patentu, należącego do SRI. Następne lata upływały pod znakiem pojawiania się kolejnych modeli, jednak dopiero Microsoft zdecydował, że ich system operacyjny ma być z nią kompatybilny i w 1983 roku zaczął sprzedawać własny produkt. Zauważona została dopiero rok później, gdy na rynku pojawił się komputer osobisty Macintosh 128K.

Jakie są rodzaje myszek komputerowych?

Oczywiście rozwój technologii sprawił, że obecnie stosowane myszki komputerowe mocno różnią się od swoich pierwowzorów. Co więcej, przez lata działały one na różnych mechanizmach, które stopniowo były udoskonalane, aby spełniać oczekiwania jak największej grupy użytkowników. Dlatego możemy wyróżnić:

  • mysz kulkową – to najstarszy typ myszy mechanicznej, która działa na podstawie metalowej kulki pokrytej gumą i zestawie rolek. Ich ruch interpretowany jest elektronicznie, ponieważ te drugie przesuwają talerzyki, na których brzegach znajdują się otwory. Strumień podczerwieni jest przecinany przez obrót talerzyka, a to z kolei jest odbierane przez czujnik. Musi się ona poruszać po równej powierzchni, o odpowiednim poziomie tarcia, więc konieczne jest stosowanie specjalnej podkładki pod mysz. Niestety do wad należy przypisać fakt, że brud znajdujący się na takiej podkładce, przenosi się na kulkę, co powoduje problemy z jej funkcjonowaniem i konieczność czyszczenia,
  • mysz diodowa – pierwsza z propozycji optycznych, w której zamontowane są diody, oświetlające powierzchnię, znajdującą się pod nią. Znajdziesz tutaj procesor DSP, który analizuje zmianę w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Do plusów trzeba zaliczyć odporność na zanieczyszczenia i działanie na każdej powierzchni, poza lustrem i szkłem. Niestety wśród wad znajdzie się wrażliwość na światło, które padając od boku, zakłóca jej działanie,
  • myszka laserowa – nowsza mysz optyczna, której diody świecące zamienił się na laserowe. Stała się bardziej czuła i dokładniejsza, dzięki poprawionej rozdzielczości. Co więcej, nie ma tutaj widocznego światła, które mogło przeszkadzać, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu było ciemniej. Proponowane są myszki optyczne, które nie mają otworu na laser, przez co sensor laserowy jest chroniony przed zanieczyszczeniem, a mysz laserowa działa na każdym podłożu – suchym, mokrym, a nawet brudnym.

Rodzaje myszy komputerowych ze względu na komunikację z komputerem

Wiesz już, jakie są rodzaje myszek, jeśli chodzi o sposób ich działania i budowę. Jednak możesz myszki podzielić jeszcze ze względu na ich sposób komunikacji z komputerem. W tym przypadku masz dwie podstawowe grupy – przewodowe i bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje, myszki przewodowe posiadają przewód, który łączy je z komputerem. Dawniej był to port PS/2, do którego wpinało się złącze PS/2 w kolorze zielonym. Obecnie to rozwiązanie odeszło do lamusa, ponieważ większą wygodę oferuje korzystanie z portu USB. Możesz ją podłączyć nie tylko do komputera stacjonarnego, ale również do laptopa. Co więcej, USB oferuje możliwość podłączenia myszki, która posiada kabelek, jak i takiej, która kabelka nie ma – wówczas do portu wpinamy odbiornik, który wychwytuje przesyłany przez nią sygnał.

W przypadku myszki bezprzewodowej mamy do wyboru dwa rodzaje połączeń. Z jednej strony jest to łączenie przez Bluetooth, z drugiej jednak strony możesz wybrać łączenie przez Wi-Fi. Są podobne w sposobie działania, ponieważ łączą się z komputerem za pomocą fal radiowych. Poza tym taka mysz bezprzewodowa jest łatwiejsza w użyciu, ponieważ nie ma kabelka, który może się plątać. To, co je różni to zasięg i czas działania na baterii. Model Wi-Fi ma większy zasięg, ale krócej działa na baterii, za to akumulator w modelu z Bluetooth wytrzymuje dłużej, ale oferuje ona mniejszy zasięg.

Myszka bezprzewodowa czy przewodowa – jaką powinieneś wybrać?

Zastanawiasz się, jaką myszkę powinieneś wybrać dla siebie? Wiele będzie zależało od tego, jak i gdzie będziesz z niej korzystał. Jeśli chcesz myszkę do komputera, przy której nie będziesz musiał pamiętać o wymianie baterii, to lepiej zdecydować się na myszkę łączącą się za pomocą kabla. Często wyjeżdżasz i pracujesz podczas podróży? Lepiej sprawdzi się myszka mająca ergonomiczny kształt i łącząca się poprzez Wi-Fi, dzięki czemu będzie bardziej mobilna i nie będziesz się musiał martwić plączącym przewodem. Jednak przy myszkach bezprzewodowych musisz pamiętać, że mają one określony zasięg działania, jak również wbudowany akumulator, który co jakiś czas trzeba będzie ładować.

Do pracy biurowej, kiedy dużo działań wykonujesz najczęściej za pomocą myszki, możesz pomyśleć o Trackballu, gdzie myszka znajduje się w jednym miejscu, a kursor poruszany jest przez kulkę przesuwaną palcem, dzięki czemu nadgarstek mniej się męczy. Lubisz grać w gry komputerowe? Obejrzyj myszki gamingowe, które oferują krótki czas reakcji i precyzyjne działanie. Zanim zdecydujesz, czy chcesz urządzenie przewodowe, czy urządzenie Bluetooth, musisz się zastanowić, kiedy będziesz z niego korzystał. Czy ważniejsza jest jej waga, sposób pracy z graficznym interfejsem, precyzja czy może kształt i dopasowanie do dłoni?

Scroll to Top