Jak rysować na komputerze za pomocą programu do rysowania?

rysowanie na komputerze

Jak rysować na komputerze za pomocą programu do rysowania?

Chcesz spróbować sił w rysowaniu na komputerze? Jest sporo bezpłatnych programów do rysowania, ale warto również rozważyć płatne propozycje czy profesjonalny tablet graficzny. W artykule omówimy podstawowe narzędzia, z których możesz skorzystać.

Jak zacząć rysować na komputerze?

Jeżeli lubisz tworzyć rysunki, zastanów się, czy nie przełożyć swojej pasji na pracę zawodową i zostać grafikiem komputerowym. Oczywiście, wcześniej powinieneś poświęcić czas na doskonalenie umiejętności i sprawdzenie różnych programów, które będą łatwym i przyjemnym sposobem na tworzenie ciekawych kompozycji. Przerażają Cię koszty tego typu narzędzi i specjalistycznego sprzętu? Na początek komputer będzie łatwym i przyjemnym urządzeniem do rozpoczęcia takiej przygody. Pomyśl, co chcesz narysować i poszukaj odpowiedniego programu, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Możesz sam sprawdzać tego typu propozycje i uczyć się na własnych błędach, ale jeśli chcesz zaoszczędzić czas, obejrzyj tutoriale, które zamieszczone są m.in. na YouTube. Ludzie mający doświadczenie w rysowaniu i malowaniu na komputerze, nie tylko przedstawią różne bezpłatne i płatne programy, ale podpowiedzą, na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać. Aby tworzyć dzieła sztuki, tego typu umiejętności trzeba trenować, na szczęście filmiki wideo, gdzie wszystko jest pokazane krok po kroku, będą to ułatwiały.

Jakie zalety ma rysowanie na komputerze?

Możesz się zastanawiać, jaki jest sens rysowania i tworzenia takich rzeczy na komputerze, skoro to samo zrobisz na kartce papieru, którą zeskanujesz, gdy rysunek będzie gotowy. Tworzenie ilustracji na komputerze ma sporo zalet, których nie zaoferuje zwykła kartka. Należy do nich zaliczyć m.in. różnorodność programów, możliwość nanoszenia poprawek czy ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chodzi o edytory graficzne, z których możesz korzystać, to dają one znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o dobór barw czy kresek. Poza tym nie musisz się tutaj zastanawiać czy dany ołówek będzie odpowiedni do wykonania szkicu, ani pilnować, czy czasami nie kończą się potrzebne akcesoria i nie powinieneś udać się na zakupy.

W przypadku drugiej zalety niesamowite jest to, że popełnione błędy możesz od razu poprawić. Tworząc na kartce, czasami nie jest to możliwe i musisz zaczynać swoją pracę od początku. Jednak korzystając nawet z prostych programów do tworzenia grafiki, możesz za pomocą gumki wymazać te fragmenty, które się nie udały, albo wybierając przycisk cofania – usunąć kilka ostatnich ruchów. Tworząc obrazek w ten sposób, pamiętaj o jego zapisywaniu, chociaż możesz ustawić, aby taka czynność odbywała się automatycznie, wówczas nawet niespodziewane odcięcie od zasilania, nie spowoduje utraty pracy. O rysunek papierowy musisz jednak bardziej dbać, bo może wyblaknąć na słońcu, albo wpaść w ręce dziecka czy zęby psa, przez co bezpowrotnie go utracisz.

Czy na komputerze da się rysować za pomocą myszki?

Na myśl o rysunkach, od razu masz przed oczyma ołówek, kredkę, węgiel, pędzel czy rysik – w przypadku korzystania z dedykowanego tabletu, ale nie wyobrażasz sobie, aby wykorzystywać do tego mysz komputerową, bo wydaje Ci się mało precyzyjna i dokładna? Jak się okazuje, wszystko jest możliwe – jeśli tylko chcesz, nauczyć się rysować w ten sposób. Jednak musisz się do tego przygotować, w pierwszej kolejności inwestując w:

  • mysz – która będzie masywna, sporej wielkości, z idealnym pozycjonowaniem kursora i natychmiastową reakcją na ruch dłoni. Zwróć również uwagę, aby dobrze leżała w ręce, bo proces tworzenia rysunku zabiera wiele czasu,
  • podkładka – profesjonalne posiadają odpowiedni współczynnik poślizgu i wykonane są z materiałów, które nawet po dłuższym czasie prezentują się tak, jakby dopiero co zostały kupione. To pozwala na wykonywanie precyzyjnych ruchów, podczas tworzenia animacji,
  • program graficzny – na początek wybierz programy bezpłatne i dla początkujących, a z czasem możesz przejść na te dla profesjonalistów. Sprawdź, czym różni się grafika rastrowa (tracisz ostrość krawędzi podczas powiększania) od wektorowej (nie tracisz jakości i ostrości krawędzi przy powiększaniu), abyś wiedział, w której z nich chcesz tworzyć.

Płatny czy bezpłatny program do tworzenia rysunków? Jakie narzędzie będzie odpowiednie?

Na początek możesz zacząć przygodę z darmowymi programami rysunkowymi, które oferują wiele przydatnych funkcji i jednocześnie pozwalają na trenowanie techniki. Później, gdy opanujesz podstawy i nauczysz się tak rysować, możesz przejść na płatne programy, które dają znacznie więcej możliwości. Nie mniej, na początku w zupełności wystarczą takie proste oprogramowania, które oferują możliwość skorzystania z: pędzla, gumki, pozwalają na tworzenie nieskomplikowanych kształtów geometrycznych i wypełnianie ich kolorem.

Niektóre programy oferują wsparcie siły nacisku pędzla czy pióra oraz pozwalają ustawić przejrzystość – zwróć na nie uwagę, bo dzięki temu rysowanie online będzie dokładniejsze. Warto korzystać z różnych programów do rysowania, bo poznając ich możliwości, będziesz wiedział, który z nich najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby. Zanim wykupisz płatny program do malowania, sprawdź, czy nie posiada on wersji próbnej, z której możesz korzystać przez kilka dni i zobaczyć, czy jest wart swojej ceny.

Przykładowa lista najlepszych programów do rysowania

Na rynku znajdziesz wiele różnych narzędzi do tworzenia prac graficznych. Wypróbuj przynajmniej kilka z nich, aby mieć pewność, że znalazłeś odpowiednią propozycję, która będzie prostym i wygodnym sposobem na tworzenie pięknych obrazów. To przykład kilku wybranych narzędzi, które cieszą się popularnością wśród grafików komputerowych:

  1. Adobe Photoshop to płatny program, który należy zainstalować na komputerze. Oferuje bogaty obszar roboczy, z licznymi paskami narzędzi, gdzie wybierzesz nie tylko kolor i możliwość pracy na warstwach, ale również narzędzie, którym chcesz rysować i grubość linii,
  2. Paint Tool Sai to kolejny płatny program, z którego możesz korzystać przy tworzeniu rysunku cyfrowego. Podobnie jak w programie Photoshop możesz wybierać narzędzia do rysowania i korzystać z szerokiej gamy funkcji,
  3. Gimp – jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, na wyżej wymienione programy, możesz spróbować pracy na ich darmowym odpowiedniku. Znajdziesz tutaj liczne narzędzia do rysowania, jak i możliwość cofania czy przywracania czynności, co może być przydatne, zwłaszcza podczas pierwszych prób tworzenia cyfrowych obrazów. Zaletą tego programu jest również przejrzystość interfejsu,
  4. Krita to nie tylko propozycja ponad setki pędzli, tworzenia warstw i trybów mieszania, ale również program współpracujący z tabletem do rysowania.

Dobrym sposobem na tworzenie niesamowitych obrazów, mogą być również takie programy, jak np. Adobe Illustrator Draw, Inkscape, MediBang Paint czy Firealpaca. Na nich spokojnie możesz nauczyć się techniki rysowania, którą później będziesz mógł rozwijać, czy to na komputerze, czy korzystając z tableta graficznego. Może to być świetna zabawa i przyjemny sposób na rozwijanie kreatywności, a może i na pracę, która będzie dawała sporo satysfakcji.

Scroll to Top