Jak możesz słuchać radia internetowego? Poradnik

słuchanie radia internetowego

Jak możesz słuchać radia internetowego? Poradnik

Masz eklektyczny umysł i nie lubisz zamykać się w jednym rodzaju muzyki? Zobacz, co proponuje radio internetowe, które umożliwia słuchanie stacji radiowych nie tylko z najbliższej okolicy, ale i całego świata. Przegapiłeś ulubioną audycję? Tutaj odsłuchasz ją w dowolnym momencie.

Jak działa radio w internecie?

Tradycyjne radia wykorzystują częstotliwość FM, które niestety mają ograniczony zasięg, dlatego docierają do Ciebie tylko te stacje, które działają lokalnie, na danym terenie. W przeciwieństwie do nich radio internetowe wykorzystuje transmisję strumieniową w internecie, dzięki czemu możesz poznawać stacje radiowe z całego świata. Jeśli do tej pory denerwowałeś się, gdy wyjeżdżając za granicę, nie mogłeś śledzić wiadomości w swojej ulubionej stacji w polskim radiu, tutaj taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Nawet na zagranicznych wakacjach, będziesz mógł słuchać ulubionych audycji, jeśli tylko będziesz miał dostęp do internetu. Z tego powodu coraz więcej tradycyjnych rozgłośni radiowych, takich jak np. RMF FM czy Radio Zet, nadaje swoje programy nie tylko tradycyjną metodą, ale również przez internet.

Radio FM, DAB+ i internetowe

Zanim jednak powstało radio online, technologia musiała przejść przez inne sposoby przesyłania sygnału. Pierwszym był sygnał radiowy FM, który ma ograniczoną ilość częstotliwości, dodatkowo muszą być one od siebie odpowiednio oddalone, więc ilość dostępnych stacji nie jest zbyt duża. Później pojawił się sygnał cyfrowy, do odbierania którego potrzebny jest odbiornik DAB+. Transmisja cyfrowa ma mniej ograniczeń, więc słuchacze mogą wybierać w większej ilości audycji radiowych. Chociaż radio DAB+, podobnie jak to online odbiera sygnał cyfrowy, to jednak różnią się one od siebie.

W tym pierwszym potrzebne są nadajniki do nadawania sygnału, a jego zasięg zależy od mocy nadawania, jednak odbiorniki słuchaczy nie wysyłają informacji zwrotnej – połączenie jest tylko w jednym kierunku. W przypadku drugiej propozycji, nadajnik z odbiornikiem łączy się za pomocą internetu, do czego potrzebne są serwery przesyłania strumieniowego. Tutaj jest komunikacja dwukierunkowa, więc nadawca otrzymuje informację odnośnie tego, ile urządzeń jest podłączonych w danym momencie.

Na czym można słuchać internetowych stacji radiowych?

Żebyś mógł odszukać stacje wykorzystujące fale radiowe, potrzebny jest odpowiednio przystosowany odbiornik. W przypadku radia online sprawa jest znacznie prostsza, bo możesz je znaleźć na wielu różnych urządzeniach, pod warunkiem że posiadają połączenie z internetem. Takiego radia możesz posłuchać na komputerze stacjonarnym, korzystając z dowolnej przeglądarki. Wystarczy, że wpiszesz nazwę stacji online i ją uruchomisz. Chcąc je odbierać, masz możliwość nie tylko wyszukiwania poszczególnych stacji internetowych, ale również możesz poszukać konkretne gatunki muzyczne, tematy czy miasta.

W przypadku radia internetowego możesz korzystać ze smartfona czy tableta, oraz przeglądarki albo darmowej aplikacji radiowej, dzięki czemu ulubione radiostacje umilą podróż czy dotarcie do pracy. Inną propozycją na jego odbiór, jest odbiornik przeznaczony do odsłuchiwania radia online. Wyglądem często przypomina tradycyjne radia, odbierające stacje fm, jednak nie posiada on anteny, bo korzysta z Wi-Fi. Dzięki nowej technologii, w jakiej produkowane są telewizory, również na nich możesz odbierać radio internetowe, jeśli dany model posiada funkcję smart tv, ma dostęp do internetu i aplikację umożliwiającą jego pobieranie.

Jakie radio wybrać, by słuchać stacji na całym świecie?

Będąc w kuchni, chcesz posłuchać stacji online, ale nie masz tam dostępu do komputera? Znajdziesz wiele propozycji na radia internetowe, które pozwalają śledzić zarówno polskie stacje radiowe, jak i zagraniczne. Dzięki łączom internetowym masz większy wybór stacji nadających, co pozwala na poszukiwanie inspiracji i poszerzanie wiedzy muzycznej, a ponieważ pliki przesyłane są w formacie MP3, masz zagwarantowaną wysoką jakość dźwięku. Lubisz śledzić lokalne stacje i nie chcesz całkowicie z nich rezygnować? Obejrzyj odbiorniki internetowego radia, które będą dawały możliwość słuchania ulubionej audycji radiowej, również tej nadawanej na falach radiowych UKF.

Na co zwrócić uwagę wybierając odbiornik internetowy?

Zdecydowany jesteś na zakup odbiornika radia internetowego, aby móc korzystać z dużej liczby stacji, oferujących najróżniejszą muzykę? Zobacz, co oferują najlepsze odtwarzacze i na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania. Zastanów się, czy chcesz słuchać radia w całym domu, czy tylko blisko routera. Jeśli interesuje Cię pierwsza opcja, lepiej wybrać odbiornik z modułem Wi-Fi, decydując się na kabel LAN, będziesz ograniczony jego długością.

Zwróć również uwagę, czy wybrany odbiornik posiada czytnik kart SD lub złącze USB – wówczas będziesz mógł odsłuchiwać pliki z ulubioną muzyką bezpośrednio z tych nośników. Jeśli będzie miał wbudowany moduł Bluetooth, zyskasz możliwość parowania go ze smartfonem, aby z niego odtwarzać ulubioną muzykę. Niektóre urządzenia mogą obsługiwać nie tylko sygnał radia internetowego, ale również serwisy streamingowe, np. Spotify.

Co zyskujesz, słuchając radia internetowego?

Korzystając z możliwości, jakie daje radio internetowe, masz szansę słuchania najpopularniejszych stacji z całego świata. Możesz słuchać transmisji na żywo, odtwarzać konkretne programy, jak i słuchać podcastów na interesujące Cię tematy. Polskie radio internetowe oferuje wiele różnych gatunków muzycznych, a jedną z propozycji jest np. Radio Nowy Świat. Niektóre stacje oferują zawartość premium, za słuchanie której trzeba płacić, jednak ogólnie masz darmowe radio internetowe. Oczywiście, abyś mógł z niego korzystać, potrzebna jest transmisja danych, a więc dostęp do internetu. Jednak jeśli korzystasz z abonamentu, słuchanie takiego radia, nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi kosztami, co jest dodatkowym argumentem, aby korzystać z tej propozycji.

Scroll to Top