Nie wyobrażamy sobie świata bez dzisiejszego internetu. Warto jednak wiedzieć, że sieć nie zawsze tak wyglądała, a jej korzystanie było ograniczone. Sprawdź, jak rozwijała się ta technologia na przestrzeni lat. Wiesz skąd wzięła się sieć?
Sieć ARPANET, czyli rozkwit koncepcji
Można powiedzieć, że geneza sieci sięga jeszcze końca II wojny światowej. Amerykanie chcieli przygotować się na nadejście nowego konfliktu w taki sposób, aby komunikacja nie została przerwana. Skala wcześniejszych wystąpień zbrojnych i krótki odstęp czasu między nimi motywowały do rozpoczęcia prac nad jakąś formą połączenia w razie wybuchu III wojny światowej. To właśnie od tego rozpoczyna się historia internetu na świecie.
Mimo amerykańskich starań pierwsze efekty ich pracy ukazały się dopiero kilkadziesiąt lat później. W 1969 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił projekt ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network). Do dziś jest uznawany za prekursora dzisiejszego internetu.
Za oficjalną datę narodzin internetu podaje się 29 października 1969. W tym samym roku zostało zrealizowane pierwsze połączenie. To właśnie wtedy profesor Leonard Kleinrock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wysłał wiadomość pomiędzy dwoma komputerami na ARPANET. Rok później wysłano pierwszego maila, a jego nadawcą był Raymond Tomlinson. Wybierając znak @ (małpa) jako separator między nazwą użytkownika a nazwą komputera, stworzył standard, z którego korzysta się do dziś w przypadku adresów e-mail.
Kto wynalazł internet?
Jeszcze zanim doszło do zrealizowania projektu, musiała wytworzyć się koncepcja dla nowej technologii. Za pomysłem stworzenia sieci komputerów stoi Joseph Licklider – pracownik amerykańskiej organizacji badawczej ARPA, którą założono w 1958 roku. W jego notatkach z 1963 r. można znaleźć wyjaśnienie działania tej sieci. Natomiast opracowanie koncepcji i jej zrealizowanie zajęło sześć lat, ponieważ to dopiero wtedy powstały pierwsze węzły. Na połączenie z siecią początkowo mogły liczyć tylko cztery amerykańskie uniwersytety.
Oczywiście powstanie internetu można zawdzięczać nie tylko Josephowi Lickliderowi. Sieć nie jest wynalazkiem pojedynczej osoby, ale wynikiem wieloletnich prac wielu naukowców i inżynierów. Wśród najważniejszych wymienia się Paula Barana (z pochodzenia był Polakiem), który odegrał ważną rolę w rozwoju technologii sieci komputerowych. Jego prace z wczesnych lat 60. XX w. miały wpływ na rozwój koncepcji. Przyczyniło się to do powstania internetu, który znamy współcześnie. Z tego powodu uważany jest za wynalazcę sieci.
Jak wyglądały początki internetu?
Kolejnym krokiem było opracowanie protokołów TCP (Transmission Control Protocol) i IP (Internet Protocol) przez Vintona Cerfa i Roberta Kahna. Zostały one wprowadzone do działania sieci w latach 70. i stały się standardem dla komunikacji.
Choć w 1973 r. ARPANET stała się siecią międzynarodową, to dostęp do internetu był wyjątkowo ograniczony. Zastanawiano się, w jaki sposób umożliwić korzystanie z usługi szerszemu gronu ludzi, ale prace trwały kolejne lata. W tamtych okresie dostęp należał głównie do środowisk akademickich i badawczych. Użytkownicy byli głównie naukowcami i programistami pracującymi nad rozwijaniem i testowaniem nowych technologii. Sieć umożliwiała im wymianę informacji naukowej i wyników badań. A zatem internet początkowo przybrał rolę naukowej i akademickiej sieci komputerowej.
Pierwsza przeglądarka i World Wide Web
Przełomowym momentem w historii internetu jest powstanie stron WWW. To dzięki nim internet przybrał nową formę. Kolejni użytkownicy mogli zacząć korzystać z łatwego dostępu do informacji w sieci. Wynalazcą serwera World Wide Web jest fizyk Tim Berners-Lee. To właśnie on, pracując w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN), wprowadził pierwszą stronę internetową do globalnej sieci w 1989 roku. Uznaje się to za najważniejszą usługę w sieci.
Pięć lat później powstała pierwsza przeglądarka internetowa. Natomiast najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa Google pojawiła się w 1998 roku.
Historia internetu w Polsce
Początki internetu w Polsce sięgają wczesnych lat 90. W 1991 r. na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzono NASK, czyli odpowiednik ARPANET-u. W ten sposób latem pracownik Wydziału Fizyki wysłał pierwszą wiadomość do Uniwersytetu Kopenhaskiego. Co ciekawe, całe połączenie trwało minutę. Dostęp do sieci internetowej Polska uzyskała już w grudniu tego samego roku.
Na początku internet miał charakter akademicki, przez pierwsze lata korzystali z niego głównie naukowcy czy studenci. Z czasem popularność zdobyły kafejki internetowe, a 1996 r. Telekomunikacja Polska wprowadziła usługę dostępu do internetu, używając modemu telefonicznego. Jednak ceny korzystania z sieci były dosyć wysokie, więc nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Co więcej, przepływ danych przez sieć blokował możliwość korzystania z telefonu.
W ciągu kolejny lat doszło do rozpowszechnienia się internetu światłowodowego. Obecnie liczba pakietów dostępnych na rynku jest ogromna, a możliwość korzystania z transmisji danych w smartfonie ułatwia codzienne życie.
Dalszy rozwój internetu
Historia wynalazku internetowego nie zatrzymała się w latach 90. W erze globalizacji wzrost dostępności do internetu zaczął się zwiększać, a firmy zaczęły go wykorzystywać do prowadzenia działalności komercyjnej. Rozwój sieci trwa do dziś i przebiega znacznie bardziej dynamicznie. To już nie tylko dostęp do poczty i wysyłanie wiadomości tekstowych do ludzi oddalonych o setki kilometrów. Znaczenia wyszukiwarki, bazy danych i systemu informacyjnego dla codzienności nie da się ocenić. Internet zaczął dominować w wielu sferach życia i większość użytkowników nie wyobraża sobie bez niego przyszłości.
Sieci społecznościowe znane w formie współczesnej zaczęły rozwijać się we wczesnych latach 2000., ale ich początki sięgają jeszcze 1979 roku. To właśnie wtedy powstał Usenet, czyli sieć forów dyskusyjnych. Użytkownicy mogli udostępniać tam swoje treści, które stawały się tematem rozmów i punktem wspólnym niewielkich grup. A zatem sieci społecznościowe towarzyszyły internetowi prawie od samego początku jego powstania.
Początki sieci nie były łatwe, a jej rozwój trwał wiele lat. Nie mniej uważana jest za jeden z ważniejszych wynalazków współczesnego świata. Internet pełni ważną rolę dla ludzi, jednak nie można zapominać o jego ciemnej stronie.
Jako specjalista od internetu, mam szeroką wiedzę na temat sieci i jej zastosowań. Moje artykuły i poradniki skupiają się na pomaganiu użytkownikom w zrozumieniu oraz efektywnym wykorzystaniu internetu, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.