Dziś, przy pomocy odpowiednich narzędzi, każdy z łatwością może założyć swoją witrynę. Ciężko uwierzyć, że możliwe jest to stosunkowo od niedawna. Kiedy powstała pierwsza strona internetowa, kto ją założył i czemu była poświęcona?
Krótka historia Internetu
Zanim powstały pierwsze strony www, pojawiły się już sieci – zarówno wojskowe, jak i cywilne. To dzięki nim możemy mówić o Internecie, który znamy dzisiaj. Pierwsza jego koncepcja została opracowana dla Amerykańskich Sił Zbrojnych i w założeniu miała zapewnić łączność między ośrodkami, które są oddalone od siebie. Komunikacja miała odbywać się dzięki sieciom cyfrowym.
Pierwsze eksperymenty sieciowe odbyły się w 1966 roku i były sponsorowane przez ARPA. Następnie powstał ARPANET, sieć akademicka, która połączyła uniwersytety. Jej początki datuje się na 1969 rok i ta data przez wielu uważana jest za początek Internetu. Wówczas został opracowany protokół TCP, który zapewnia niezawodną transmisję danych oraz IP, umożliwiający przesyłanie informacji między sieciami.
Samo powstanie stron internetowych blokowały początkowo postanowienia amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki. Zgodnie z nimi Internet nie mógł być wykorzystywany do celów komercyjnych, a jedynie edukacyjnych, naukowych i wojskowych. Nie przeszkodziło to jednak w rozwoju sieci. Pierwsze z nich nie powstały w USA, a w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, czyli CERN-ie.
Tim Berners-Lee – autor pierwszej strony internetowej
Pierwsza strona Internetowa powstała na komputerze NExT (przedsiębiorstwo, które za nim stało, założył Steve Jobs) w CERN-ie. Jej autorem był naukowiec sir Tim Berners-Lee, urodzony w 1955 roku w Londynie. Stworzył on w 1989 roku koncepcję zarządzania informacjami, która to była zalążkiem usługi www. Przygotowanie pierwszej strony, usługi serwerowej oraz wykorzystanie protokołu HTTP i napisania prostej przeglądarki internetowej zajęło mu półtora roku. Pierwsza strona WWW powstała pod koniec roku 1990, jednak upubliczniona została 6 sierpnia 1991 roku.
Na zasadzie otwartej licencji pierwsza strona internetowa została udostępniona 30 kwietnia 1993 roku. Każdy mógł wówczas skorzystać z dostępnej dokumentacji i tworzyć własne serwery i strony WWW. Do końca 1993 roku na świecie było już około 500 stron. Warto tutaj też wspomnieć o pierwszych przeglądarkach. W 1992 roku powstała Erwise, której popularność przebiła Mosaic, powstała w 1993 roku. Zdobyła uznanie użytkowników i była rozwijana przez wiele lat.
Jak wyglądała pierwsza strona internetowa i do czego służyła?
Pierwszą stronę, stworzoną przez Bernersa-Lee, można dalej obejrzeć w sieci. Dostępne są na niej odnośniki, które prowadzą do wielu narzędzi. Strona ta, przy dzisiejszych standardach, nie zachwyca, gdyż jest to zwykły dokument tekstowy, w którym można przechodzić do różnych tematów przy użyciu hiperłączy. Jej celem było ułatwienie przekazywania treści oraz dokumentów wewnątrz organizacji. Mimo iż całkowicie różni się od tego, co widzimy w sieci dzisiaj, na swoje czasy była czymś bardzo rewolucyjnym.
Przez długi czas CERN trzymał stronę w internetowej kapsule czasu. Oryginalny adres został przywrócony w 2013 roku i od tego czasu można zobaczyć, jak wyglądała pierwsza strona pod adresem info.cern.ch. Warto ją przejrzeć i zerknąć na przykład na listę osób zaangażowanych w projekt. Znajdziesz tam m.in. sir Tima Bernersa-Lee.
Kiedy powstała pierwsza wyszukiwarka?
Według wielu badaczy pierwszą wyszukiwarką internetową była Archie, bardzo zbliżona koncepcyjnie do tych, z których korzystamy dzisiaj. Umożliwiała szybkie odnajdywanie plików w serwerach FTP. W 1994 roku powstało Yahoo!, które znane jest do dzisiaj. Wówczas na świecie istniało już 3 tysiące stron www. Pozwalała ona nie tylko wyszukiwać strony, ale też oferowała funkcje poczty elektronicznej. Google powstało kilka lat później, w 1998 roku. Był to prawdziwy przełom, stworzony przez studentów z uniwersytetu Stanford, który mocno rozwijany jest do dzisiaj.
Pierwsza strona internetowa w Polsce – kiedy powstała?
W Polsce pierwsze komputery z dostępem do Internetu zostały podłączone 20 grudnia 1991 roku w Warszawie, Krakowie, Toruniu oraz Katowicach. Dostęp do globalnej sieci World Wide Web posiadał Uniwersytet Warszawski, Obserwatorium Astronomiczne oraz Instytut Fizyki Jądrowej. Pierwszą firmą, która została podłączona do Internetu, był ATM.
Pierwszym serwisem w Polsce była Polska Strona Domowa, założona przez NASK. Miało to miejsce w 1993 roku. Ważnym krokiem w rozwoju Internetu w naszym kraju był rok 1995, gdy przeprowadzono pierwsze badanie społeczności internetowej. W tym samym czasie powstał też portal Wirtualna Polska. Początkowo funkcjonował on jako katalog danych, jednak szybko zyskał na popularności. W 1996 roku miała już około 10 tysięcy odsłon dziennie.
Następnie zaczęły powstawać kolejne strony. W 1996 roku powstała witryna o nazwie Polskie Zasoby Internetu. Pracowali nad nią specjaliści z Optimusa. Można ją zobaczyć także obecnie, gdyż jest to dzisiejszy Onet, jednak w zupełnie innej, nowoczesnej formie. W 1999 roku pojawił się z kolei pierwszy komunikator, czyli Tlen.pl, a rok później Gadu-Gadu.
Liczba stron na świecie – jak się zmieniała?
Od momentu, gdy zdecydowano się uruchomić pierwszą stronę, rozpoczął się dynamiczny rozwój serwisów internetowych. Z roku na rok powstało ich coraz więcej. Liczba stron kształtowała się następująco przez lata:
- 1992 – 10;
- 1993 – 130;
- 1994 – 3 tysiące;
- 1996 – 258 tysięcy;
- 1998 – 2,4 miliony;
- 2000 – 17,1 milionów;
- 2012 – 697,1 milionów;
- 2019 – 1,71 miliarda.
Techniki tworzenia stron internetowych mocno się zmieniły i obecnie wyglądają zdecydowanie inaczej niż np. 20 lat temu. Czy sir Tim Berners-Lee spodziewał się w 1993 roku, że aktualnie będziemy mieli dostęp do niemalże 2 miliardów stron internetowych? Ciężko stwierdzić, jednak na pewno bez niego nie mielibyśmy narzędzia, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.
Jako specjalista od internetu, mam szeroką wiedzę na temat sieci i jej zastosowań. Moje artykuły i poradniki skupiają się na pomaganiu użytkownikom w zrozumieniu oraz efektywnym wykorzystaniu internetu, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.