Jak zrobić ekran dotykowy w laptopie? Czy AirBar to dobry pomysł?

Jak zrobić ekran dotykowy w laptopie? Czy AirBar to dobry pomysł?

Obecnie można bez problemu znaleźć laptop z ekranem dotykowym w sklepach. W przypadku starszych modeli istnieje rozwiązanie, które pozwala obsługiwać komputer w taki sposób jak tablet. Jak zrobić dotykowy ekran w laptopie? Sprawdźmy!

Jak działa ekran dotykowy?

Ekran dotykowy w przenośnym komputerze może działać dwojako, wykorzystując różne technologie. Pierwsza z nich to rezystancyjna, która jest najczęściej stosowana w nowoczesnych urządzeniach. Wykorzystuje ona pole elektryczne do wykrycia położenia opuszka palca. Technologia ta jest dokładna i może obsługiwać wiele punktów dotyku jednocześnie.

Z kolei pojemnościowa jest starsza i wykorzystuje dwie warstwy przewodzące, które rejestrują dotyk. Są one wyzwalane pod wpływem nacisku. Taki ekran jest mniej czuły, niż pojemnościowy, a do tego zazwyczaj obsługuje tylko pojedynczy punkt dotyku. Wszystkie interakcje są przetwarzane przez system operacyjny, który interpretuje położenie palca jako polecenie, np. kliknięcie lub przesuwanie dokumentu. 

Notebook z ekranem dotykowym – dlaczego warto?

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo urządzeń z dotykowym ekranem. Są to nie tylko laptopy, ale także np. komputery All-In-One. Dzięki nim, zamiast używać myszki lub touchpada, możesz obsługiwać sprzęt palcami. Urządzenia tego typu mają sporo zalet. Są cenione za wygodę i intuicyjną oraz szybką obsługę. Na pochwałę zasługuje też ich wysoka funkcjonalność.

Z laptopów z ekranem dotykowym można korzystać na różne sposoby. Decyzja należy do Ciebie. W wielu sytuacjach taki laptop skutecznie zastąpi tablet, gdyż ma zdecydowanie mocniejsze podzespoły, a także większy ekran. Zapewnia też więcej możliwości niż to urządzenie mobilne. 

Laptopy z ekranem dotykowym są polecane osobom, które często podróżują, zarówno prywatnie, jak i biznesowo. Doskonale sprawdzą się do rozrywki, np. przeglądania stron internetowych, mediów społecznościowych czy oglądania filmów. Bez problemu zagrasz też na nim w różne gry. Taki laptop sprawdzi się też u osób, które często tworzą wykresy, zestawienia oraz prezentacje. 

Jak włączyć ekran dotykowy w laptopie?

Jeśli kupiłeś laptopa z dotykowym ekranem, zapewne zastanawiasz się, jak go włączyć. Aby to zrobić na urządzeniach z systemem Windows, musisz przejść do Menedżera urządzeń. Następnie kliknij strzałkę znajdującą się obok opcji „Urządzenia interfejsu HID”. Wybierz opcję „Ekran dotykowy zgodny z HID”. Pamiętaj, że na liście może znajdować się więcej, niż jedna tego typu pozycja. Następnie wybierz kartę „Akcja”, która znajduje się na górze okna. Możesz kliknąć opcję „Wyłącz urządzenie” lub „Włącz urządzenie”. Potwierdź wybór i gotowe. Jeśli coś nie działa, sprawdź sterowniki ekranu dotykowego lub wypróbuj jedną z niżej opisanych metod.

Co zrobić, jeśli nie działa ekran dotykowy w laptopie?

Jeśli ekran dotykowy komputera nie reaguje na dotyk lub działa tylko czasami, warto wykonać kilka czynności. Na początku warto całkowicie wyłączyć i włączyć laptopa. Jeśli ekran dotykowy nadal nie odpowiada, zainstaluj aktualizacje systemu Windows 10 lub innej wersji, którą masz. Jeśli to nie pomogło i ekran nie działa prawidłowo, spróbuj zmienić jego ustawienia. Znajdziesz je w wyszukiwarce systemu np. pod nazwą Ustawienia tabletu (lub inna, zależnie od producenta). Rozpocznij konfigurację, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, by określić go jako ekran dotykowy. 

Innym rozwiązaniem problemu może być też przeprowadzenie testu diagnostycznego i zmiana ustawień zarządzania energią ekranu. Warto tutaj sprawdzić, jak przebiegają te procesy dla poszczególnych urządzeń. Jeśli to także nie zadziała, spróbuj wykonać przywracanie systemu Microsoft lub skontaktuj się z pomocą techniczną. Warto też skonsultować się z pobliskim serwisem sprzętu.

Czym jest AirBar?

AirBar to niewielkie urządzenie firmy Neonode, które pojawiło się na rynku kilka lat temu. Jest to tzw. bar, czyli element, który potrafi przekształcić zwykły ekran w ten, który reaguje na dotyk dowolnego elementu, np. palca, ołówka czy pędzla. Gadżet ten wystarczy tylko włożyć do portu USB, a długi panel przymocować pod ekranem laptopa. Produkt będzie generować niewidoczne światło, które system przekształci w kontakt.

Nie każdy laptop działa z tą technologią idealnie, acz kompatybilność jest dość szeroka. Listwa nie jest duża, jednak część urządzeń może mieć nieco mniejszą ramkę dookoła wyświetlacza. W ofercie Neonode znajduje się między innymi model dla 15.6-calowych ekranów. Działa on z systemem Windows 7, 8 i 10 oraz Chrome OS. Nie jest wymagana żadna instalacja – gadżet jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu.

Warto tutaj zaznaczyć, że firma produkująca AirBar aktualnie zrezygnowała z dalszej sprzedaży tego produktu. Obecnie koncentruje się na dostarczaniu technologii dotykowych, które są podobne do tego gadżetu dla sektora B2B. Są to np. moduły czujników dotykowych oraz rozwiązania dotykowe bezkontaktowe. Sam AirBar można obecnie kupić na rynku wtórnym, np. na Amazonie czy eBayu. Cena takiego sprzętu początkowo wynosiła zaledwie 49 dolarów. 

Do czego wykorzystać dotykowy ekran w komputerze?

Technologia dotykowa staje się coraz popularniejsza, gdyż ułatwia i usprawnia pracę. Można dzięki niej wykonywać wiele różnych czynności, między innymi:

  • używanie gestów dotykowych, by szybko przeglądać strony, pliki lub dokumenty,
  • używanie gestów, by stworzyć skróty do plików lub aplikacji,
  • używanie rysików dotykowych, by tworzyć ręczne notatki czy precyzyjne rysunki,
  • sterowanie urządzeniami peryferyjnymi, np. drukarkami lub skanerami,
  • korzystanie z aplikacji, które opierają się na technologii dotykowej, by usprawnić obsługę i przyspieszyć pracę.

Jak widzisz, ekran dotykowy w komputerze przenośnym można uzyskać nie tylko poprzez zakup odpowiedniego sprzętu. Warto wykorzystać do tego taki gadżet jak AirBar. W razie problemów z ekranem dotykowym dobrym pomysłem jest wybranie się do specjalisty. 

Scroll to Top