Jak włączyć mikrofon w laptopie? Gdzie jest wbudowany mikrofon?

jak wlaczyc mikrofon w laptopie

Jakie są najczęstsze przyczyny, że laptop odmawia posłuszeństwa, przez co nie działa przycisk odpowiadający za włączenie mikrofonu? To pytanie codziennie zadają sobie osoby uczące się zdalnie, studenci i uczniowie, lecz także ich wykładowcy i nauczyciele, a także streamerzy, prelegenci konferencji i spotkań transmitowanych przez media społecznościowe. Brak sprawnie działającego urządzenia może przyprawić o niepokój. Sprawdź, jak poradzić sobie w tej sytuacji.

Gdzie w laptopie jest mikrofon? Jak sprawdzić, czy w laptopie jest mikrofon?

Umiejscowienie mikrofonu w laptopie i w ogóle w komputerach zależy oczywiście od modelu wybranego urządzenia. Większość dostępnych w sprzedaży laptopów ma wbudowane mikrofony. Jeśli kupujesz przez Internet, warto w parametrach opisujących dany model sprawdzić, czy ma on mikrofon. Jeśli wolisz zakupy w sklepie stacjonarnym, nie zaszkodzi dopytać o to pracowników. Przy okazji dowiesz się, gdzie w laptopie znajdziesz mikrofon, gdyż najczęściej spotkamy go:

  • w górnej części obudowy wyświetlacza (nad kamerką albo tuż obok niej);
  • w dolnej części ekranu;
  • nad klawiaturą;
  • z boku klawiatury (z lewej lub z prawej strony);
  • korpus laptopa, a konkretnie tam, gdzie podpinasz kable USB.

Jak widzisz, miejsc, w których może zostać uryty mikrofon, jest sporo. Najczęściej poznasz go po niewielkim, niemal niewidocznym otworze, którego rozmiary zdecydowanie mogą utrudnić jego precyzyjną lokalizację.

Przyczyny problemów z mikrofonem w laptopie

Jak włączyć mikrofon w laptopie? Najpierw upewnij się, że w laptopie faktycznie znajduje się mikrofon, następnie wyklucz poniższe możliwości:

  • Twój mikrofon nie działa, ponieważ urządzenie jest uszkodzone. Jest to dość rzadka sytuacja, szczególnie w przypadku nowych laptopów, które nie zostały jeszcze przypadkowo upuszczone lub nie znosiły trudnej podróży po kraju czy świecie. Jeśli nie dasz rady włączyć mikrofonu na laptopie, koniecznie zwróć się o pomoc do serwisu lub zareklamuj urządzenie;
  • Dezaktualizacja sterowników. Od czasu do czasu warto ręcznie dokonać aktualizacji. Wystarczy, że w komputerze z systemem Windows 10 wpiszesz w pasek zadań Menedżer urządzeń. Pojawi się lista, na której powinna wyświetlić się ikona mikrofonu. Wówczas klikasz prawym przyciskiem myszy, po czym wybierasz polecenie Aktualizuj.
  • Być może aplikacja, z której korzystasz, w ogóle nie ma dostępu do mikrofonu. Dzieje się tak, kiedy zaktualizujesz system Windows i wtedy musisz ręcznie pozwalać kolejnym aplikacjom na użycie go. Aby to sprawdzić, kliknij Start, przejdź do sekcji Ustawienia, a następnie Prywatność i wreszcie Mikrofon. Kiedy wybierzesz komendę Zmień, pozostaje już tylko kliknąć „Zezwalaj aplikacjom”.

Jak włączyć i jak wyłączyć mikrofon w laptopie Windows 10 i 11?

Użytkownicy laptopów często skarżą się, że ich mikrofon nie działa prawidłowo bez żadnej wyraźnej przyczyny. Na przykład, kiedy głośnik w ogóle nie rejestruje dźwięków. Wydaje się, że mikrofon w laptopie nie działa, ponieważ inne osoby biorące udział w transmisji bądź wideokonferencji nie słyszą albo słyszą, lecz na bardzo małej głośności. Co zrobić w takiej sytuacji? Wtedy często zawodzą słuchawki.

Zdarza się, że zestaw słuchawkowy bądź mikrofon zewnętrzny (jeśli takowego używasz) nie są podłączone do komputera. Zdarza się też, że żadne z tych urządzeń nie ma uprawnień domyślnego rejestratora głosu. W tym celu trzeba nadać im uprawnienia ręcznie. Zajrzyj do instrukcji laptopa lub wybierz z zakładki Ustawienia opcję System, a następnie wybierz Dźwięk. Sprawdź, czy w polu Wybierz urządzenie wejściowe wybrany jest Twój mikrofon. Aby przetestować jakość dźwięku, wystarczy wybrać opcję Przetestuj mikrofon i mówić do niego.

Głośność mikrofonu jest za słaba? Jeśli korzystasz z bezprzewodowego, upewnij się, że stoi on we właściwym miejscu. Jeśli to nie tu tkwi problem, otwórz ustawienia dźwięku i z obszaru Wejście kliknij urządzenie wejściowe i wybierz opcję właściwości urządzenia. Znajdziesz tu suwak, który pozwoli Ci na zwiększenie wydajności urządzenie. Po wszystkim nie zapomnij użyć wspomnianej już wyżej opcji Przetestuj mikrofon.

Powyższe sposoby dotyczą konfiguracji mikrofonu. Najczęściej to te komendy pozwalają rozwiązać problemy z głośnością mikrofonu. Nie zapominaj jednak, że jeśli nie uda Ci się samodzielnie zredukować problemów z nagrywaniem, warto napisać do producenta lub zgłosić się do serwisu celem wykluczenia innych przyczyn, dla których mikrofon nie działa prawidłowo.

Jak włączyć mikrofon zewnętrzny?

Jednym z wielu dostępnych na rynku mikrofonów zewnętrznych, które można podłączyć do laptopa bądź komputera, są mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu nagraniowego, oba te urządzenia mogą być odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Mikrofon dynamiczny ma dość prostą konstrukcję. Sprawdza się na przykład przy nagrywaniu wokalu, z tego względu dobrze sobie radzą z nagrywaniem głośnych dźwięków. Z kolei mikrofony pojemnościowe sprawdzają się w studiach nagraniowych. One też mogą zostać podłączone do laptopa. Dobrze sobie radzą z wyczuwaniem czułych dźwięków i zapewniają wysoką jakość nagrania. W świecie streamów, transmisji na żywo, spotkań online i wideokonferencji takie mikrofony mogą okazać się ciekawym dodatkiem do standardowego wyposażenia laptopa.

Jak włączyć mikrofon w systemie Windows? Jeśli nie chcesz posiłkować się instrukcją, wystarczy powtórzyć kroki, jakie podjąłeś przy konfiguracji i testowaniu mikrofonu.

Jak włączyć mikrofon w słuchawkach?

Ostatnie pytanie brzmi, jak włączyć mikrofon w laptopie Windows z poziomu słuchawek? Jeśli jesteś posiadaczem słuchawek przewodowych, wystarczy, że końcówkę kabla z wetkniesz w odpowiedni port w laptopie (zazwyczaj oznaczone jest symbolem słuchawek). Co ze słuchawkami bezprzewodowymi? Wejdź w ustawienia laptopa, a następnie z wysuwanej listy wybierz opcję Urządzenia Bluetooth, by sparować oba urządzenia.

Podsumowując, nieważne, czy korzystasz ze słuchawek z mikrofonem, profesjonalnego sprzętu do nagrywania czy polegasz na mikrofonie wbudowanym w laptopa. Na każdym korku możesz spotkać się z trudnościami. Najważniejsze to zachować spokój i przejść kroki umożliwiające włączenie mikrofonu do laptopa.

Scroll to Top