Speed test – jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

prędkość internetu w telefonie

Speed test – jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

Prędkość Twojego Internetu na smartfonie jest niezadowalająca? Nic w tym dziwnego – niska szybkość pobierania i wysyłania danych mogą być frustrujące. Warto zatem wykonać test szybkości. Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie? Podpowiadamy!

Od czego zależy szybkość Internetu na telefonie?

Prędkość Internetu mobilnego zależy od wielu czynników. Są to między innymi zasięg LTE, jak i samo urządzenie, z którego korzystasz. Smartfon musi obsługiwać technologię LTE, aby zapewnić Ci prędkości w niej dostępne. Oprócz tego istotna jest ilość osób, które używają sieci w tym samym momencie, jak i Twoja odległość od najbliższego nadajnika. Prędkość łącza internetowego zależy także od aktualnych warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy gęstości zabudowy oraz struktury architektonicznej budynku.

Co sprawia, że Internet mobilny jest za wolny?

Wolno działający Internet może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest słaby sygnał sieci komórkowej. Może być wynikiem dużej odległości od nadajnika lub przeszkód terenowych. Do tego mogą występować przeciążenia sieci, jeśli dużo osób korzysta w tym samym miejscu z Internetu mobilnego, np. w centrach handlowych czy na koncertach. Co więcej, niektóre plany taryfowe mają ograniczoną przepustowość lub obniżają szybkość po przekroczeniu określonego limitu danych. 

Problemy może powodować też uszkodzony sprzęt lub nieprawidłowe ustawienia sieciowe w telefonie. Do tego warto też zwrócić uwagę na aplikacje działające w tle – one również sprawiają, że Internet jest wolniejszy. 

Jak sprawdzić szybkość Internetu w telefonie?

Test prędkości Internetu na urządzeniach mobilnych wygląda podobnie, jak na komputerach. Niektóre aplikacje, są dostępne zarówno na telefony z Androidem, jak i systemem iOS. Wystarczy tylko pobrać ją i zainstalować. Aplikacja pozwoli nie tylko zmierzyć prędkość, ale też przejrzeć poprzednie wyniki testu. Dzięki temu możesz bez problemu zweryfikować, jak wygląda szybkość Internetu dzień po dniu. 

Samo sprawdzenie Internetu w swoim telefonie jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć przycisk Start, aby po chwili przekonać się, jaka jest aktualna prędkość wysyłania i odbierania danych. Zanim podejdziesz do sprawdzenia szybkości swojego połączenia, upewnij się, że telefon nic nie pobiera ani nie aktualizuje aplikacji. Warto też wyłączyć wszystkie programy działające w tle. 

Kiedy jest najlepszy czas, by przeprowadzić speedtest? Warto to robić regularnie i pod wieczór, gdy sieć jest mniej obciążona. Unikaj sprawdzania w godzinach szczytu, gdy dużo osób korzysta z Internetu. Wówczas wyniki mogą być niewiarygodne. Warto też monitorować stan telefonu i obecność innych urządzeń w Twojej sieci. 

Polecane aplikacje dla systemu Android

W Google Play znajdziesz mnóstwo aplikacji, które pomogą wykonać Ci pomiar prędkości wysyłania i odbierania danych. Warto tutaj wymienić między innymi:

 • FAST Speet Test (ok. 10 milionów pobrań, ocena 4,2),
 • Speedtest od Ookla (ok. 100 milionów pobrań, ocena 4,3),
 • Speed Test Master (ok. 10 milionów pobrań, ocena 4,5),
 • Simple Speedcheck (ok. 5 milionów pobrań, ocena 4,7).

Aplikacje dla smartfonów z systemem iOS

Na telefonach Apple również można w prosty sposób sprawdzić prędkość sieci. Warto sprawdzić aplikację od Ookla oraz SpeedTest Mobilny. Polecane są również inne:

 • SpeedSmart Internet,
 • Speedcheck,
 • Speed Test & WiFi Net Analyzer. 

Wszystkie aplikacje działają bardzo podobnie. Wystarczy je pobrać i zainstalować, a następnie przejść do badania. Najczęściej należy przycisnąć jeden przycisk, by po kilku chwilach otrzymać wynik. Warto przetestować kilka aplikacji i zmieniać miejsce, w którym mierzysz łącze. Dzięki temu będziesz miał wszystkie niezbędne dane, które pozwolą Ci przeanalizować sytuację. 

Co sprawdzisz podczas wykonywania Speedtestu?

Testowanie prędkości pozwoli Ci zweryfikować różne parametry. Są to:

 • wysyłanie, czyli upload – pokaże Ci maksymalną prędkość przy wysyłaniu danych na serwer,
 • pobieranie, czyli download – mierzone w megabitach lub gigabajtach na sekundę; pozwala zweryfikować prędkość pobierania danych z sieci na urządzenie,
 • ping – podawany w milisekundach, jest to czas otrzymania odpowiedzi od serwera od wysłania zapytania przez przeglądarkę,
 • jitter – określany w milisekundach, pokazuje, jak zmienia się parametr ping w czasie.

Jak zadbać o optymalizację szybkości Internetu w telefonie?

To, jak szybko działa Twój Internet to jedno. Warto jednak także zadbać o optymalizację. Przede wszystkim na bieżąco aktualizuj wszystkie aplikacje, jak i system. Do tego zamykaj te, które są Ci niepotrzebne w danym momencie, a działają w tle. Staraj się też jak najczęściej korzystać z sieci Wi-Fi. Oferuje ona większą stabilność i jest szybsza niż sieci komórkowe. Jeśli masz problemy z wolnym Internetem, skontaktuj się ze swoim dostawcą Internetu. Dane, które sprawdziłeś w aplikacjach badających Internet speed, będą pomocne podczas rozmów z usługodawcami. 

Sprawdzenie prędkości Internetu mobilnego – dlaczego warto?

Wielu operatorów kusi potencjalnych klientów szybkim Internetem. Nic w tym dziwnego, w końcu każdemu zależy na wysokiej prędkości i komforcie, jaki ze sobą niesie. Szczególnie istotna jest prędkość pobierania i wysyłania danych w telefonie. Operatorzy podają ją w Mbps, czyli megabitach na sekundę. Np. 10 Mbps to 1,25 MB. Niekiedy po wykonaniu testu prędkości okazuje się, że jest zdecydowanie niższa, niż obiecywano. Warto zatem to zawsze zweryfikować. 

Speedtest to dobra opcja także dla osób, które mają dwie karty SIM. Internet może działać na nich różnie, dlatego warto przeprowadzić pomiar prędkości na obu i wybrać na główną tę, która oferuje szybszy Internet. 

Mierzenie prędkości Internetu to rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy jakość połączenia jest wystarczająca. W razie problemów zawsze możesz zmienić dostawcę Internetu, by zapewnić sobie odpowiedni komfort. 

Scroll to Top