Przed Tobą zakup nowego laptopa? Nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać? Nic dziwnego – wybór dobrego sprzętu, dopasowanego do Twoich potrzeb, może być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy kupnie laptopa.
Zakup laptopa a jego przeznaczenie
Wybór laptopa nie może obejść się bez poświęcenia chwili na dokładne przemyślenie swoich potrzeb. Warto zastanowić się najpierw nad jego przeznaczeniem. Od tego będzie zależeć, jaka potrzebna Ci będzie ilość pamięci RAM, rodzaj matrycy, procesor czy karta graficzna.
Laptop do codziennego użytku – oglądania filmów i przeglądania Internetu
Kupując laptopa do użytku domowego, najważniejsza będzie jego uniwersalność. Urządzenie powinno umożliwiać Ci oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy komfortowe przeglądanie stron internetowych. Pozwoli też grać w mniej wymagające gry. Warto postawić na komputer, który ma już zainstalowany system operacyjny, np. laptop z Windows 11.
Laptop biurowy
Laptop do pracy biurowej powinien mieć dobry procesor, matową matrycę, szybki dysk twardy oraz sporo pamięci RAM. Istotna przy takim sprzęcie będzie też możliwość podłączenia wielu urządzeń i kamerki internetowej, dlatego też powinien on mieć dużą liczbę złącz.
Laptop gamingowy
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając laptop do gier? Z pewnością niezbędna będzie mocna, dedykowana karta graficzna, dobry procesor oraz duża ilość pamięci RAM. Przyda się także pojemny dysk twardy i większy ekran, który pozwoli komfortowo grać w gry.
Laptop do podróżowania
Jeśli często podróżujesz, będzie Ci potrzebny lekki, niewielki i mobilny laptop, który możesz wykorzystywać np. w pociągu. Ważna w nim będzie też najlepsza łączność bezprzewodowa.
Obróbka grafiki i zdjęć na laptopie
Jeśli chcesz korzystać z laptopa do edycji zdjęć czy filmów, wybierz model z dobrą kartą graficzną. Zwróć też uwagę na ekran, a szczególnie jego wielkość i rozdzielczość. Niezbędny będzie też niezły procesor.
Jaki laptop wybrać? Rodzaje komputerów przenośnych
Choć sam laptop jako taki to po prostu komputer przenośny, to jego poszczególne rodzaje różnią się od siebie wielkością, przeznaczeniem, systemem operacyjnym czy budową. Wyróżnić tutaj warto:
- notebook – na początku określano tak mniejsze laptopy, obecnie pojęcie to stosuje się do każdego przenośnego komputera;
- netbook – ma niewielką przekątną ekranu, od 10 do 13,3 cala i słabsze parametry;
- ultrabook – o przekątnej ekranu od 11 do 14 cali, ma lepsze podzespoły niż netbook;
- laptop 2w1 – ma dotykowy ekran i można z niego korzystać jak z tabletu;
- chromebook – laptop, który został wyposażony w system Chrome OS.
Najważniejsze parametry techniczne laptopa
Szukając idealnego laptopa, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Od nich będzie zależeć jego wydajność, szybkość oraz to, czy dany sprzęt spełni Twoje oczekiwania.
Wielkość i waga laptopa
Wielkość laptopa określa się w przekątnej ekranu, która zaczyna się od 10 cali, a kończy na 17,3. Szukając niewielkiego komputera, który sprawdzi się podczas podróży, postaw na najmniejsze, lekkie modele do 13,3 cala. Jeśli zależy Ci na laptopie ze sporym ekranem, wybierz te, które mają 15,6 cala oraz powyżej. Będą cięższe, jednak wygodnie będzie Ci się z nich korzystać w domu.
Ekran i matryca
Minimum, jeśli chodzi o dobre laptopy, to obecnie rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 px. Warto sprawdzić jednak i lepsze modele, które oferują 4K. Laptop z taką rozdzielczością wyświetla 4x więcej szczegółów niż Full HD. Gracze powinni zwrócić uwagę na modele z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu. Umożliwi ona płynniejszą rozrywkę. Minimum to 144 Hz.
Jeśli chodzi o matrycę, dzielimy je na błyszczące oraz matowe. Te pierwsze mają zwiększony kontrast, żywe kolory oraz głęboką czerń. Odbija się w nich jednak otoczenie, co może utrudniać pracę na zewnątrz lub przy mocnym oświetleniu. Matryce matowe z kolei pochłaniają światło, jednak gorzej odwzorowują kolory.
Procesor w laptopie – Intel Core czy AMD?
Dobry procesor zapewni odpowiednią wydajność laptopa. Większość dostępnych urządzeń jest wyposażona w procesor Intel Core lub AMD. Jeśli używasz laptopa głównie w domu, dobrym wyborem będzie laptop z Intel Core i5 ósmej generacji lub AMD Ryzen 5. Przy mniejszym budżecie, możesz też zdecydować się na laptop do 3000 zł z Intel Core i3. Jeśli możesz przeznaczyć na sprzęt nieco więcej, a do tego zależy Ci na wysokiej wydajności (np. do gier), postaw na Intel Core i7, AMD Ryzen 7 lub wyższe serie.
Ile pamięci RAM w laptopie?
Ile GB pamięci RAM powinien mieć laptop, aby sprawnie otwierać strony internetowe czy programy? Minimum to 4 GB pamięci, acz to wystarczy tylko do podstawowych zadań. Lepszym wyborem będzie 8 GB RAM. W przypadku osób, które grają w gry lub korzystają np. z aplikacji graficznych, warto zainwestować w model z pamięcią RAM 16 GB lub więcej.
Karta graficzna w laptopie
Zintegrowana karta graficzna będzie dobrym wyborem dla osób, które szukają laptopa do zastosowań domowych. Gracze, jak i specjaliści, powinni wybrać dedykowaną, wykonaną np. przez Nvidię lub AMD. Najtańsze od pierwszego producenta będą układy MX450 lub GTX 1660, a jego średnia półka to RTX 2050 lub 2060. Najbardziej wydajna jest seria 30. AMD Radeon to dobry wybór np. dla wymagających graczy.
Dysk twardy – HDD czy SSD?
Obecnie nie ma za wielu laptopów z dyskiem HDD i nic dziwnego. Są one hałaśliwe, a do tego też dość wolne. Warto wybrać model, który ma dysk SSD. Jest on bezgłośny, odporny na wstrząsy oraz mniej zawodny.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa?
Wybrany laptop powinien oferować także różne rodzaje portów. Dzięki nim będziesz mógł podłączyć do komputera i tym samym obsługiwać różne dodatkowe urządzenia. Podstawowym złączem jest USB, do tego przyda się też HDMI, gniazdo słuchawkowe czy Thunderbolt 4.
Istotna w laptopie będzie też jego obudowa. Powinna być solidna, wytrzymała i odporna na przypadkowe uszkodzenia. Dodatkowymi cechami, które zwiększą komfort korzystania z laptopa, są także podświetlana klawiatura czy czytnik linii papilarnych. Nie są one obowiązkowe, acz warto rozważyć zakup laptopa, który je oferuje.
Jako młoda entuzjastką technologii, łączę swoją pasję do nowoczesnych urządzeń z praktycznym podejściem do ich użytkowania. Specjalizuję się w pisaniu przystępnych poradników do laptopów, które pomagają użytkownikom w pełni wykorzystać potencjał ich sprzętu.