Co to jest łącze internetowe i jaki jego rodzaj wybrać?

co to jest łącze internetowe

Nie tylko w pracy, ale również w wolnym czasie korzystasz z internetu, więc chcesz mieć pewność, że połączenia nie będą zakłócane. Porównamy różnych operatorów i podpowiemy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Internet stacjonarny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu internet stacjonarny był jedyną propozycją, jeśli chciało się mieć dostęp do informacji z całego świata. Aby można było z niego korzystać, trzeba było mieć modem, który podpięty był z komputerem za pomocą kabla. Prędkość takiego internetu zależała zazwyczaj od wykupionego pakietu, jak i infrastruktury, z którą łączył się użytkownik.

Takie połączenie z internetem pozwala na jednoczesne korzystanie z sieci, jak również prowadzenie rozmów głosowych. Jeśli zdecydujesz się na taką propozycję, będziesz opłacał miesięczny abonament, który umożliwia nielimitowany dostęp do internetu. Tego typu rozwiązanie daje większą stabilność, co oznacza mniejszą liczbę zakłóceń – argument istotny, jeśli jako administrator odpowiadasz za pracę serwera.

Jak wykonać połączenie internetowe za pomocą kabla lub światłowodu?

Jeśli interesuje Cię internet kablowy, warto, abyś sprawdził, czy w swoim domu możesz się połączyć do sieci LAN. Wówczas będziesz mógł podłączyć komputer do lokalnej sieci, która będzie działała na niewielkim obszarze. Znajdować będzie się w niej maksymalnie kilkaset komputerów, co oznacza szansę na uzyskanie dobrej prędkości łącza. Jednak będzie to możliwe tylko wówczas, gdy będzie zapewniony dostęp do odpowiedniej infrastruktury.

Korzystanie z internetu przy zastosowaniu telewizji kablowej ma swoje zalety, jednak taka transmisja ma również swoje ograniczenia. Dlatego dostawcy coraz częściej decydują się na zastosowanie światłowodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz pobierać więcej danych, w krótszym czasie. Decydując się na światłowód, będziesz mógł cieszyć się internetem, którego szybkość ściągania dochodzi nawet do 1 Gb/s, a prędkość wysyłania do 300 Mb/s.

Lubisz wolny czas spędzać przy grach komputerowych? Główną zaletą internetu opartego na tym rozwiązaniu, jest nie tylko jego prędkość, ale również niewielkie opóźnienie w przesyłaniu danych. Dodatkowo nie będziesz musiał się martwić, że śnieżyce czy gwałtowne wiatry, będą negatywnie wpływały na sygnał sieci.

Czy w Twojej okolicy operator proponuje światłowód?

Nawet jeżeli jesteś zadowolony ze swojego internetu, warto co jakiś czas sprawdzić inne warianty, które dostępne są w Twojej okolicy. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić przepustowość swojej sieci – łatwiej dokonasz porównania pomiędzy innymi sieciami i ich dostawcami.

Obecnie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, najlepsze oferty proponują zamontowanie światłowodu. Masz tutaj cienkie przewody, które wykonane są z włókna szklanego i wykorzystują fale świetlne. To właśnie one sprawiają, że możliwe jest wysyłanie i pobieranie znacznie większych danych niż w przypadku innych rozwiązań. Co więcej, użytkowanie takiej sieci internetowej pozwala na korzystanie ze stabilnego internetu, który jest praktycznie niezawodny i rzadko ulega uszkodzeniu, więc nie potrzebuje częstego serwisu.

Zanim podpiszesz protokół rezygnacji z dotychczasowych usług internetowych, spotkaj się z potencjalnym nowym dostawcą. Dowiesz się wówczas, czy dostęp do sieci obejmuje Twoją lokalizację, jak również uzyskasz informację, jakie urządzenia będą potrzebne do uruchomienia takiego internetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinieneś również sprawdzić, na jakim poziomie transmisję danych oferuje dany dostawca sieciowy.

Jeśli nowa prędkość pobierania, oferowana przez ISP, będzie wyższa niż dotychczasowa, pobieranie filmów czy plików, będzie zabierało mniej czasu. Dodatkowo w przypadku nowoczesnych technologii, duża liczba użytkowników pobierających plik w tym samym momencie, nie powinna wpływać na szybkość działania sieci.

Na co zwracać uwagę wybierając internet mobilny?

Obecnie wielu ludzi nie wyobraża sobie, aby nie byli cały czas online. Chcą mieć możliwość otrzymywania natychmiastowych informacji ze świata, sprawdzania co dzieje się u przyjaciół, czy dzielenia się tym, co aktualnie sami robią. W takim ciągłym utrzymywaniu kontaktu ze światem pomaga smartfon, który łączy się z siecią internetową poprzez łącza udostępnione przez operatorów sieci komórkowej.

Sporo podróżujesz albo wynajmujesz mieszkanie i nie możesz podłączyć się do internetu kablowo? Dobrym rozwiązaniem może być internet LTE. Zanim jednak wybierzesz konkretnego usługodawcę, sprawdź, jakie ma limity. Może się okazać, że po ściągnięciu określonej ilości danych, wyrażonych w GB, nie będziesz już mógł używać internetu, albo drastycznie spadnie prędkość jego działania lub będziesz musiał wykupić nowy pakiet. W głównej mierze internet mobilny wykorzystywany jest na smartfonach i tabletach, jednak musisz się liczyć z tym, że swoboda korzystania z nich, może być ograniczona, jeśli sygnał będzie zakłócany przez ściany czy drzewa.

Jakie możliwości daje sieć LTE?

Początkowo korzystając z sieci bezprzewodowej w telefonach czy tabletach, można było przeglądać strony internetowe i używać skrzynki mailowej. Obecnie starsze wersje sieci mobilnej wypierane są przez nowsze – oferujące znacznie więcej możliwości. Przykładowo technologia 4G świetnie sprawdza się w przypadku multimediów. Korzystając z takiego urządzenia jak telefon z dostępem do internetu, możesz oglądać filmy w dobrej jakości i w ten sposób umilić sobie np. podróż.

Wysoka dostępność mobilnego internetu sprawia, że nie tylko wykorzystywany jest on w telefonach, ale coraz częściej w domach. Wystarczy, że umieścisz kartę SIM w modemie, skonfigurujesz ustawienia i zyskasz dostęp do sieci na różnych sprzętach. Dzięki Wi-Fi będziesz mógł mieć sieć na kilku komputerach, rozmieszczonych w różnych pokojach, bez konieczności wiercenia dziur w ścianach i przeciągania kabli.

Chcesz znać najnowsze informacje o połączeniach internetowych?

Nie wiesz, jaki pakiet internetowy wybrać, albo który z operatorów jest najpopularniejszy i dlaczego? Warto, abyś spojrzał na podpowiedzi specjalistów, którzy śledzą najnowsze zmiany w tym zakresie. Dowiesz się, na co zwracać uwagę, jeśli zastanawiasz się nad zmianą sieci, jak również zyskasz wytłumaczenie najważniejszych zagadnień.

Będziesz mógł się dowiedzieć czym różni się sieć WAN od LAN, jakie są różnice między 4G a 5G, jak również obejrzysz testy różnych sprzętów i technologii. Obawiasz się, że przeoczysz najnowsze informacje? Subskrypcja poinformuje Cię o nowych filmikach czy wpisach.

Scroll to Top