Krok do anonimowości. Jak usunąć historię przeglądania?

jak usunąć historię przeglądania

Korzystanie z internetu wiąże się ze śledzeniem Twojej działalności w sieci. Jednak nie wszystkie dane muszą być przechowywane przez obce podmioty. Kiedy usunięcie historii przeglądania okazuje się potrzebne? Czy zawsze jest pomocne? Jak usunąć historię odwiedzonych stron?

Jakie informacje zawiera historia przeglądania?

Informacje przechowywane w historii dotyczą różnych spraw. Możesz wykorzystać wyszukiwarkę do rozwiązania matematycznego zadania, wytłumaczenia nieznanego terminu czy dowiedzenia się więcej o historii danego państwa. Jednak często zdarza się, że przeglądarka internetowa służy również do znalezienia znanej restauracji w okolicy, polecanego lekarza lub najlepiej ocenianych miejsc w innym kraju. Prawdopodobnie nie jeden raz zdarzyło Ci się przeglądać internet w celu lepszego zaplanowania przyszłej wycieczki.

Wykorzystanie zebranych informacji przez wyszukiwarkę wpływa na wyświetlanie lepiej dopasowanych wyników. Jak się to przekłada na korzystanie z internetu? Przykładowo Google wykorzystuje takie dane do ulepszenia podpowiedzi, dzięki czemu szybciej możesz wrócić do wcześniej wyszukiwanych stron internetowych. Dodatkowo personalizuje też rekomendacje według Twojej aktywności.

Historia wyszukiwania ujawnia więc nie tylko zainteresowania czy indywidualne upodobania, ale zapisuje też to, gdzie wybierasz się w przyszłości lub z jakimi problemami zdrowotnymi się borykasz. Przechowywanie tych informacji może stanowić zagrożenie dla Twojej prywatności.

Historia wyszukiwania a autonomia

Każda przeglądarka gromadzi informacje o tym, co użytkownik wpisuje w pasek wyszukiwania, jakie odwiedza witryny, czy nawet o tym, jakie zapytania są wprowadzane w oknie adresu. Takie zapisywanie danych może wpłynąć na prywatność użytkowników w sieci. Nie musisz być nawet zalogowany, aby historia przeglądanych stron została w jakiś sposób utrwalona. Ma to swoje zalety i wady. W zależności od potrzeb możesz ustawić inne preferencje dotyczące Twojej aktywności internetowej, co jednak przełoży się na korzystanie z sieci.

Jaki wpływ ma przeglądarka internetowa?

Jeśli chcesz usunąć swoją historię przeglądania, najpierw dowiedz się, jak zrobić to w browserze, z którego najczęściej korzystasz. Każdy użytkownik sieci wybiera przeglądarkę internetową odpowiadającą jego preferencjom, ale wiele osób decyduje się po prostu na tę, która znajduje się już na urządzeniu. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • Google Chrome – uważana za najszybszą i intuicyjną,
  • Microsoft Edge – chętnie wybierana przez użytkowników systemu operacyjnego Windows,
  • Safari – dostępne na urządzeniach Apple,
  • Firefox – mocno skupiony na ochronie prywatności,
  • Opera – umożliwiająca blokowanie reklam.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym korzystanie z internetu stanie się prostsze, np. dostępność rozszerzeń, integracja z systemem czy inne narzędzia. Jest to ważne też w kwestii prywatności i bezpieczeństwa.

Jak usunąć historię przeglądania?

A zatem usuwanie historii przeglądania różni się w zależności od używanej przeglądarki internetowej. Skupimy się teraz na najpopularniejszej. Natomiast cały proces jest na tyle prosty, że nie powinieneś mieć problemu bez względu na wybrany browser. W każdym przypadku możesz wyczyścić historię, podążając podobnymi krokami.

Jak usunąć historię wyszukiwania Google? Najpierw otwórz przeglądarkę i kliknij ikonkę trzech kropek w prawym górnym rogu. Przejdź do sekcji „Historia” albo użyj skrótu klawiszowego Ctrl + H. To właśnie tam znajdziesz dane przeglądania, którymi możesz zarządzać. Dla ułatwienia na pasku wyszukiwania możesz wpisać nazwę witryny albo słowa kluczowe, których chcesz się pozbyć, ale możesz przeglądać zgromadzone informacje na własną rękę, scrollując. Następnie zaznacz poszczególne strony lub wyszukiwania w historii, a potem wybierz „Usuń”, które pojawi się na górnym pasku.

Możesz też wybrać pełne czyszczenie historii przeglądania – w końcu dane zapisane w przeglądarce to o wiele więcej. Usuniesz w ten sposób pliki cookie lub/i obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej. A zatem, jak usunąć całkowicie historie przeglądania? Przejdź przez pierwsze kroki opisane wyżej, ale zamiast zaznaczać pola, wybierz opcję na lewym pasku „Wyczyść dane przeglądania”. Możesz kierować się zakresem czasu, np. od początku korzystania z przeglądarki. Co więcej, do wyboru jest także opcja zaawansowana, która skutecznie pomaga wyczyścić całą historię i inne dane.

Warto też wiedzieć, że historii wyszukiwania usuniętą z konta Google, nie da się następnie przywrócić. Dane przeglądania znikną i nie będziesz w stanie ich odzyskać. Co ważne, istnieje automatyczna forma, dzięki której możesz usunąć dane w prosty sposób po określonym czasie.

W innych browserach cały proces wygląda podobnie jak w przeglądarce Chrome. Usuniesz nie tylko wyszukiwania w internecie, ale też historię pobierania, aktywność na stronach i konkretny typ danych.

Kiedy przydaje się usunięcie historii wyszukiwania?

Niektórzy mogą zastanawiać się, jak usunąć historie z komputera, kiedy dzielą go z innymi osobami. Stanowi to zabezpieczenie przed dostępem nieautoryzowanych użytkowników do Twoich danych. Przydaje się również, gdy nie chcesz, aby podczas wpisywania pytań, pojawiały się sugestie wyszukiwania. Jest to pomocne, kiedy np. korzystasz z urządzenia podczas prezentacji czy spotkań służbowych. Historia nie powinna wtedy ujawniać niechcianych lub prywatnych informacji, które mogą zostać wszystkim wyświetlone podczas udostępniania ekranu.

Poczucie swobody w serfowaniu po internecie mogą zapewnić też odpowiednie ustawienia w wybranej przeglądarce. Często dostępne są zmiany i dostosowanie tego, co jest zapisywane w historii i na jak długo. Sprawdź, jak wygląda to w Twoim browserze i skonfiguruj ustawienia prywatności według własnego uznania. Możesz wybrać opcję czyszczenia danych po każdorazowym zamknięciu przeglądarki.

Kiedy nie musisz usuwać historii przeglądarki?

Nie zawsze musisz usuwać wyszukiwania, gdy zależy Ci na prywatności. Wystarczy, że skorzystasz z trybu incognito, który nie zapisuje historii przeglądania. Jeśli chcesz zachować anonimowość, to rozpoczynając kolejną sesję, wybierz tryb prywatny. Oferuje go wiele przeglądarek, co może być pomocne szczególnie w przypadku jednorazowego korzystania z czyjegoś lub ogólnodostępnego komputera.

Usunięcie historii przeglądania nie jest skomplikowane, a może być przydatne w wielu sytuacjach. W ten sposób pozbędziesz się informacji, których nie chcesz udostępniać ani innym osobom, ani podmiotom zarządzającym przeglądarkami.

Scroll to Top