Jeśli przeprowadzasz się do nowego mieszkania lub kończy Ci się umowa z dostawcą, na pewno przeglądasz oferty, tak aby wybrać najlepsze usługi i zastanawiasz się nad optymalną prędkością Internetu. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat transferu przesyłania danych.
Internet domowy – co należy o nim wiedzieć?
Trudno zlekceważyć istotność posiadania Internetu w gospodarstwie domowym. Dzięki niemu możliwa jest błyskawiczna wymiana danych. Dostawcy Internetu prześcigają się w coraz to nowszych i korzystnych ofertach przeznaczonych dla klientów o specjalnych wymaganiach, całych rodzin, biur, urzędów.
Internet to już nie tylko dobro kojarzone z rozrywką. Wszechobecność Internetu, zapotrzebowanie na szybką komunikację z ludźmi z całej Polski (a wręcz świata) sprawiają, że Internet stał się koniecznością. Jeśli kiedykolwiek się przeprowadzałeś, wiesz, że oprócz miejsca do spania i do przygotowywania posiłków jedną z pierwszych potrzebnych Ci rzeczy było łącze internetowe.
Dobry Internet charakteryzuje się kilkoma parametrami. Jednym z pierwszych pytań, jakie powinniśmy zadać operatorowi, jest to, jaki Internet jest szybki? Prędkość pobierania ma ogromne znaczenie szczególnie dla osób mieszkających w mniejszych skupiskach takich jak wsie.
Rodzaje łącz internetowych a szybki Internet
Weźmy za przykład Internet mobilny. Na rzeczywistą prędkość takowego wpływają różne czynniki między innymi liczby użytkowników, warunków atmosferycznych (opady śniegu czy silny wiatr mogą skutecznie zakłócać przesyłanie danych), obecność drzew i budynków. Na pewno też wielokrotnie spotkasz się z określeniem Internet LTE (Long Term Evolution). Chodzi o bezprzewodową transmisję danych. Wymiennie stosuje się nazwę 4G (czwarta generacji telefonii). Maksymalny download (maksymalna prędkość transferu danych) wynosi nawet 300 Mb/s. Charakterystyczne dla Internetu mobilnego jest to, że jeśli przekroczysz limit, na koniec miesiąca otrzymasz nieco wyższy rachunek za zużycie danych. Warto zaznaczyć, że obecnie w Polsce mamy już dostęp do sieci 5G. To o wiele szybsza sieć pozwalająca zużywać nawet 20 GB Internetu miesięcznie.
Poza Internetem mobilnym wyróżniamy:
- Satelitarny – Internet satelitarny zapewnia szybkość pobierania danych na poziomie 500 Mb/s. Taka technologia zapewnia pakiet szybkiego Internetu dla osób mieszkających w pojedynkę (ma bowiem limit danych). Wadą rozwiązania jest montaż, lecz zaletą dostępność;
- Kablowy – Internet kablowy pozwala na przesyłanie danych do 100 Mb/s. Warto się zdecydować na łącze bez limitów. Taka prędkość jest wystarczająca, stabilna i zapewnia komfortową prędkość wysyłania pod warunkiem, że Twoja praca przed komputerem ogranicza się do podstawowych czynności. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z takiego Internetu sprawdzi się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i ukształtowania terenu;
- Radiowy – łącze radiowe sprawdzi się w niemal każdym miejscu, co więcej jest nielimitowane. Problemem jest szybkość pobierania szacowana na maksymalnie kilkadziesiąt megabitów na sekundę.
A co z Wi-Fi? Wireless Local Area Network jest popularnym przez użytkowników sposobem na korzystanie z Internetu. Odbywa się to przed urządzenie z modułem Wi-Fi. To bezprzewodowa sieć lokalna idealna dla komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych. Wystarczy router i gotowe.
Jaki Internet do oglądania filmów online, a jaki do grania?
Oczywiste, że każdy użytkownik Internetu ma inne wymagania, dlatego też szukając idealnego podłączenia sieci dla siebie, warto zapytać operatora, ile wynosi minimalna prędkość Internetu. Obecny standard LTE nada się do pobierania dużych filmów czy korzystania z platform streamingowych typu Netflix oraz do oglądania filmów w jakości HD, lecz może zawieść osoby parające się profesjonalnym graniem.
Gracze są specyficznym typem internauty, dla których optymalna prędkość pobierania danych powinna wynosić nawet 1000 MB/s. Do grania w gry nie potrzebujesz limitu transferu danych, toteż przed podpisaniem umowy koniecznie spytaj o tempo pobierania.
Jaka prędkość Internetu jest dobra przy pracy i nauce zdalnej?
Ostatnie lata przyniosły drastyczną zmianę w modelu nauki i pracy. Możliwość pracy zdalnej stworzyła konieczność, aby zapewnić gospodarstwom domowym połączenie z siecią bez zakłóceń. Nie chodzi już tylko o oglądanie filmów i seriali z poziomu smartfonów, lecz o stabilność w przesyłaniu plików, urządzania rozmów wideo czy udostępniania prezentacji. Trudno sobie wyobrazić, aby na przykład wykład miał się nie obyć i setka studentów nie mogła skorzystać z zajęć, tylko dlatego, że prowadzący korzysta z sieci nieprzystosowanej do charakteru jego pracy.
Osoba korzystająca z Internetu raczej sporadycznie, na przykład senior może sobie pozwolić na Internet o minimalnej prędkości od 150 do 300 Mb/s. Dla nauki i pracy lepiej sprawdzi się Internet zaczynający się od 400 Mb/s, szczególnie jeśli w domu mieszka kilka osób o zapotrzebowaniu na sprawne połączenie z Internetem.
Internet światłowodowy bez tajemnic!
Jeśli marzysz o komfortowym oglądaniu filmów, graniu bez limitów, a przy tym łączeniu pracy i nauki przez Internet przez kilku użytkowników w domu, możesz wybrać ofertę Internetu światłowodowego. To wysokiej jakości technologia, której dostarczyciele świadczącą usługi internetowe za pomocą fal świetlnych, nie zaś radiowych. Zaletą Internetu światłowodowego jest duża przepustowość oraz odporność na zakłócenia stwarzane przez niekorzystne warunki pogodowe, oraz fale elektromagnetyczne emitowane przez inne urządzenia.
Bez wątpienia zaleta tego rozwiązania jest zatem stabilność łącza oraz możliwość korzystania z kilku urządzeń przez różnych użytkowników. Smartfony, laptop, tablety, a nawet konsole mogą korzystać z takiego Internetu w tym samym czasie bez obaw o problemy w przesyłaniu danych.
Jak widać, zadając sobie pytanie, jaka prędkość jest potrzebna w gospodarstwie domowym (lub firmie czy urzędzie), trzeba uwzględnić liczbę osób korzystających z Internetu, lokalizację, indywidualne zapotrzebowanie wynikające na przykład z rodzaju wykonywanej pracy czy hobby.
Jako specjalista od internetu, mam szeroką wiedzę na temat sieci i jej zastosowań. Moje artykuły i poradniki skupiają się na pomaganiu użytkownikom w zrozumieniu oraz efektywnym wykorzystaniu internetu, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.