Najszybszy internet, czyli jaki? Na co należy zwrócić uwagę?

jaki internet jest najszybszy

Trudno jest dzisiaj funkcjonować bez dostępu do świata wirtualnego. Szukasz w nim informacji do pracy, nauki, rezerwujesz bilety na koncert czy relaksujesz się przy grach. Jakiego usługodawcę wybrać, aby wszystko działało sprawnie i się nie zacinało?

Jaki internet jest oferowany?

Jeszcze do niedawna wybierając domowy internet, wielu decydowało się na połączenie za pomocą kabla telefonicznego. Obecnie internet ADSL i DSL nadal jest używany, jednak znacznie rzadziej. To dlatego, że pomiar wykonywany za pomocą specjalnych narzędzi pokazuje, iż prędkość wysyłania i pobierania danych jest tutaj na dość niskim poziomie.

Kolejną propozycją, nadal używaną, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do innych połączeń, jest sieć radiowa i satelitarna. Ich minusem jest niska średnia prędkość przesyłania danych, bo w przypadku internetu radiowego jest to 20Mb/s, a satelitarnego 50 Mb/s. Posiadając takie łącze, musisz się również liczyć z zakłóceniami czy sporymi opóźnieniami między Twoim komputerem a wybranym serwerem – przedstawianymi w milisekundach (ms).

Chociaż nie są to najlepsze propozycje, jeśli interesuje Cię szybkie pobieranie czy wysyłanie plików, to jednak, w niektórych przypadkach mogą one być jedynymi opcjami do wyboru. Masz inne propozycje? Warto je rozważyć, aby znaleźć najlepszy internet. Taki, który pozwoli nie tylko na swobodną pracę, ale również oglądanie filmów czy rozgrywanie gier.

Czy światłowód to najszybszy internet w Polsce?

Technologia cały czas się rozwija, a więc również dostawcy łączy internetowych mają sporo do zaproponowania. Testy wykonane przez speedtest.pl pokazują, że internet światłowodowy ftth jest obecnie najlepszą opcją, z jakiej możesz korzystać w naszym kraju.

Według badań, w III kwartale 2023, liderem w pobieraniu jest Orange, dalej na podium znalazła się INEA i T-Mobile Stacjonarny, za to na czwartym miejscu uplasowała się Netia. Musisz jednak wiedzieć, że biorąc pod uwagę prędkość wysyłania danych, ranking internetu otwiera INEA. Badania przeprowadzone na 1,3 mln użytkowników pokazują, że najmniejsze opóźnienia oferuje Toya, ale niewiele gorsze wyniki ma dwójka wcześniej wymienionych dostawców.

Poszukując odpowiedniego dostarczyciela usług, musisz się zastanowić czy więcej będziesz pobierał danych, czy wysyłał. Warto, abyś przejrzał statystyki, opublikowane przez specjalistów, takich jak np. speedtest, bo wówczas wszystkie istotne informacje, będziesz miał w jednym miejscu.

Ranking operatorów internetu w 2023

Najświeższy ranking dostawców internetu stacjonarnego pokazuje, że w tej kategorii nie ma zaskoczenia. Liderem nadal pozostaje T-Mobile, oferujący swoim użytkownikom średnią prędkość pobierania 247 Mb/s. Drugie miejsce przypadło INEA, trzecie zajęła sieć Play (dawna UPC), a stawkę w tej kategorii zamyka Vectra. Jeśli jednak wolny czas spędzasz przy grach, najnowsze wyniki pokazują, że w tym przypadku lepszą ofertę znajdziesz u dostawcy z INEA, bo oferuje on wyższą prędkość uploadu i niewielkie opóźnienia.

Statystyki opracowane na podstawie milionów testów pokazują, że prędkości internetu w Polsce, w zakresie ściągania są do siebie zbliżone. Najwyższe oferuje Orange 266,4 Mb/s, najniższe Netia 230,9 Mb/s. Za to w przypadku prędkości wysyłania, zestawienie plasuje na pierwszym miejscu dostawcę INEA, a podium zamyka Netia – tu prędkość wyniosła 102,4 Mb/s.

Światłowód – najszybszy internet domowy?

Sprawdzając pomiary wykonane przez speedtest.pl, przekonasz się, że światłowód oferowany przez poszczególnych operatorów, może prezentować różne parametry. Wiele będzie zależało od tego, jakie jest pasmo przesyłu danych. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Poznań czy Łódź to przykłady miast, w których właśnie ten rodzaj łączy, pozwala sporej grupie mieszkańców, korzystać z możliwości oferowanych przez wirtualny świat.

Co sprawia, że to właśnie on tak świetnie działa? Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć m.in.:

  • niski Ping, czyli opóźnienia liczone w ms;
  • niezakłócona praca łączy;
  • warunki pogodowe nie powodują zakłóceń;
  • minimalne ryzyko zniszczenia infrastruktury;
  • prędkość przesyłania i pobierania danych.

Chcesz mieć pewność, że nic nie będzie zakłócało Twojej pracy, oglądania filmu czy potyczki online z innymi graczami? Powinieneś rozważyć zainwestowanie właśnie w takie rozwiązanie. Tym bardziej że według ekspertów, przez najbliższe lata nie zostanie ona zastąpiona niczym innym.

Który operator ma najszybszy internet mobilny w Polsce?

Jeszcze całkiem niedawno naturalne było, że korzystasz z wirtualnego świata w domu, ale jesteś pozbawiony dostępu do niego, gdy odchodzisz od komputera. Obecnie oferowany jest internet mobilny, a więc bezprzewodowy, który działa dzięki karcie SIM. W tym momencie proponowana jest sieć 3G, 4G i 5G, a korzystając z rankingów, uzyskasz informację, że od początku roku na szczycie plasuje się Plus. Kolejne miejsce zajął T-Mobile, następnie Play, a stawkę zamyka Orange.

Zagłębiając się w informacje o internecie mobilnym w Polsce, dowiesz się, że Plus jest również na pierwszym miejscu w dostawie sieci 5G, ale będziesz miał u niego najniższą prędkość przesyłania danych, jak i największy PING. W przypadku tej ostatniej kategorii ranking pokazuje, że najlepszy jest Play, a Orange i T-Mobile zajmują drugie miejsce, z takim samym rezultatem. Z kolei przy wysyłaniu najwyższe wyniki osiągnął Play, niewiele gorsze Orange, później T-Mobile, a Plus może zaoferować 19 Mb/s.

Jaka jest przyszłość 5G w Polsce?

Nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której jesteś oderwany od wirtualnego świata i nie jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie? Specjaliści od internetu 5G również nie mogą sobie wyobrazić takiej sytuacji, dlatego cały czas poszukują nowych rozwiązań. Na chwilę obecną rzadziej robi się pomiary w sieciach 3G, które uważane są za przestarzałe, za to ciągle, jako warte uwagi, oferowane są łącza 4G LTE oraz najnowsza 5G.

Obecnie liderem w odbieraniu danych jest Plus, jednak inni dostawcy nie próżnują i jeszcze niejednokrotnie możesz być świadkiem zmieniających się pozycji lidera. Z punktu widzenia użytkownika to dobra informacja, bo oznacza lepsze parametry, które będziesz mógł wykorzystać podczas gier czy oglądania filmów.

Internet to okno na świat, które pozwala być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ze świata, jak i ze znajomymi. Nic dziwnego, że specjaliści poszukują rozwiązań, które będą dawały jeszcze większe możliwości. Nie jesteś pewny, czy korzystasz z najlepszych łączy, które dostępne są w Twoim regionie? Możesz to sprawdzić, chociażby za pomocą takich narzędzi jak speedtest.

Scroll to Top