Jak zwiększyć głośność w laptopie mając system Windows 10?
Laptopy zwykle nie są wyposażone w dobrej jakości głośniki, przez co mogą nie spełniać Twoich oczekiwań, podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Omówimy możliwe rozwiązania, abyś dowiedział się, jak możesz poprawić jakość dźwięku w laptopie.
Co wpływa na głośność dźwięku w laptopie?
Z jednej strony wymagania użytkowników elektroniki rosną i chcą oni mieć pewność, że otrzymują sprzęt wysokiej jakości. Z drugiej, osoby używające laptopów chcą, aby były one jak najlżejsze. Dlatego też producenci tych urządzeń stawiają na miniaturyzację stosowanych podzespołów, a to dotyczy również głośników. Aby laptop był jak najcieńszy i najlżejszy, konieczne jest zastosowanie takich modeli, które są niewielkie, a co za tym idzie, oferują słabszą jakość audio. Chcesz oglądać na komputerze filmy albo słuchać muzyki? Możesz wypróbować kilka sposobów, aby poprawić głośność i jakość dźwięku na laptopie.
Jak zwiększyć głośność na laptopie z systemem Windows 10?
Jeżeli brzmienie jest zbyt ciche, możesz skontrolować ustawienia, klikając lewym przyciskiem myszy w ikonę głośnika na pasku zadań. W ten sposób otworzysz okienko, w którym znajduje się suwak – zmieniając jego położenie, będziesz zwiększał lub zmniejszał poziom głośności w laptopie, lub komputerze. Warto po każdej takiej zmianie ustawień, włączyć jakieś nagranie i zobaczyć czy spełnia oczekiwania, czy nadal jest zbyt cichy. Nie widzisz takiej ikonki na ekranie pulpitu?
Mając laptopa w systemie Windows, możesz na pasku wyszukiwania wpisać „Ustawienia dźwięku” i kliknąć „Otwórz”. W ten sposób wejdziesz w odpowiednią opcję, gdzie do wyboru będziesz miał urządzenia wyjściowe m.in. głośniki zewnętrzne i wewnętrzne, oraz urządzenia wejściowe np. mikrofony czy słuchawki. Jeśli zobaczysz tam ikonkę głośnika z „x”, oznaczać to będzie, że audio jest wyciszone. Otwarcie ikonki pozwoli na podniesienie poziomu dźwięku. Odnajdując na belce zadań ikonkę głośnika, możesz za pomocą prawego przycisku myszy uruchomić mikser głośności. W tym miejscu zyskasz możliwość dopasowania poziomu brzemienia, osobno do każdej aplikacji, jakiej używasz.
Wykorzystaj program rozwiązujący problem głośności w laptopie
Jeżeli nie wiesz, co może być przyczyną ograniczonego brzmienia, możesz skorzystać ze specjalnej aplikacji, która automatycznie wykona sprawdzanie poszczególnych elementów i zaproponuje działania, które będą miały rozwiązać problem. Podczas takiego sprawdzania, może się okazać, że wybrane jest niewłaściwe wyjście audio, bo zaznaczone są np. słuchawki. Wówczas wystarczy, że zmienisz preferowane urządzenie, a wszystko powinno działać, tak jak należy.
Nadal dźwięk nie jest taki, jakbyś chciał? W kolejnym kroku powinieneś zobaczyć, czy są zainstalowane wszystkie aktualizacje i sterowniki. Może pojawić się informacja „Wszystko jest aktualne” i wówczas musisz szukać problemu gdzieś indziej, albo informacja „Aktualizacje są dostępne” – wówczas naciśnij „Zainstaluj teraz”, być może to wystarczy, by zwiększyć głośność komputera.
Wyrównywanie głośności – czy tak możesz zwiększyć głośność w swoim laptopie?
Dźwięk, który słyszysz, jest niewystarczający i nie jesteś z niego zadowolony? Możesz zwiększyć poziom brzmienia, korzystając z opcji wyrównywania głośności, dostępnej na urządzeniach posiadających sterowniki Realtek. W tym celu, na pasku znajdź symbol głośnika, kliknij prawym przyciskiem i przejdź w zakładkę „Urządzenia do odtwarzania”, gdzie z podanej listy sprzętów zaznacz ten, na którym chcesz zwiększyć głośność. Ponownie kliknij prawym klawiszem, aby wybrać „Właściwości” > „Rozszerzenia” > „Wyrównanie głośności”. Po zatwierdzeniu polecenia sprawdź, czy nastąpiła poprawa i czy odpowiada oczekiwaniom.
Wykorzystaj zewnętrzne programy, aby zwiększyć głośność dźwięku
Jeszcze innym sposobem, na wzrost poziomu brzmienia, może być skorzystanie z zewnętrznych programów, takich jak np. FXSound. Tego typu oprogramowanie daje możliwość zwiększenia maksymalnej głośności, aż o 150%, w porównaniu z wyjściowymi ustawieniami, bez zniekształcenia dźwięku. Dodatkowo posiada funkcję equalizer, dającą możliwość regulowania parametrów dźwięku.
Otrzymasz tutaj opcje, które pozwalają: poprawić dźwięk, zwiększać głośność, wprowadzić korektor dźwięku, czy dostosować brzmienie do swoich preferencji np. wzmacniając basy. Ponieważ działa on w tle, będzie poprawiał dźwięk przez cały czas, bez względu to, czy grasz w gry wideo, oglądasz multimedia czy słuchasz muzyki w przeglądarce Chrome lub Microsoft Edge. Do oglądania filmów, używasz programów multimedialnych, takich jak np. VLC Media Player? Możesz dodatkowo spowodować wzrost głośności, przesuwając suwak, znajdujący się w programie, nie ingerując w ustawienia systemowe.
Możesz ustawić zewnętrzne głośniki
Niewielka waga i rozmiar notebooka nieco ograniczają możliwość wbudowania kolumn dobrej jakości, które pozwalałyby na cieszenie się czystym i mocnym brzmieniem. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci zewnętrznych urządzeń, które oferowane są w różnych modelach, a więc warto sprawdzić, co najlepiej będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Jeśli przenośnego komputera używasz tylko w domu, wielkość wybranych modeli nie będzie miała dużego znaczenia. Ciągle podróżujesz i w tym czasie chcesz się cieszyć dobrej jakości muzyką? Lepiej wybierz małe kolumny albo zdecyduj się na podkładki z wbudowanymi głośniczkami.
Powinieneś się również zastanowić, czy jesteś zainteresowany urządzeniami podpinanymi kablem audio lub USB, czy może wolisz bezprzewodowe połączenie Bluetooth. W tym drugim przypadku możesz je podłączyć nie tylko do komputera, ale również do innych odtwarzaczy np. smartfona. Oferta zewnętrznych kolumn jest bardzo rozbudowana, dlatego nie będziesz miał problemów z wybraniem czegoś dla siebie, jeśli wcześniejsze sposoby na poprawę jakości i głośności dźwięku, okażą się niewystarczające. Wybór jest spory, a to oznacza, że możesz dostosować wybrany model nie tylko do urządzenia, przy którym ma być podłączony, ale również do sytuacji, w których chcesz go używać.
Jako młoda entuzjastką technologii, łączę swoją pasję do nowoczesnych urządzeń z praktycznym podejściem do ich użytkowania. Specjalizuję się w pisaniu przystępnych poradników do laptopów, które pomagają użytkownikom w pełni wykorzystać potencjał ich sprzętu.