Irytujące powiadomienia z Facebooka – czego dotyczą i jak je usunąć?

jak usunąć powiadomienia na fb

Jesteś aktywnym użytkownikiem Facebooka i każdego dnia dostajesz masę powiadomień o nowych wiadomościach, postach, reakcjach? Te komunikaty rozpraszają Cię lub irytują? Nie musisz dostawać ciągłych sygnałów, które przypominają o nadchodzącym wydarzeniu czy urodzinach znajomych. Na całe szczęście – większość z nich możesz po prostu wyłączyć lub ograniczyć. W jaki sposób? Przeczytaj nasz poradnik! 

Czego tak naprawdę dotyczą powiadomienia na Facebooku?

Facebook wysyła nam codziennie mnóstwo powiadomień. Dlaczego tak się dzieje? Media społecznościowe to dziś miejsce nie tylko do prezentowania codzienności i przemyśleń, ale również przestrzeń dla różnorodnej reklamy. Każde nasze polubienie danej strony, generuje powiadomienia o nowych produktach i usługach. Urodziny znajomych, ich aktywność w sieci także jest odnotowywana, a w dalszej kolejności zamieniana na konkretne przypomnienia. 

Nawet Messenger, który z Facebookiem jest niejako połączony – wysyła nam powiadomienia o nowych wiadomościach czy relacjach przyjaciół. Mało tego, portal przypomina również o naszych wspomnieniach. Jeśli w przeszłości udostępniłeś na nim cokolwiek, dodałeś zdjęcie lub wydarzenie – Facebook będzie Ci o tym regularnie przypominał. Nie wspominając już o powiadomieniach dotyczących aktywności na grupach do których należysz.

Nic więc dziwnego, że dla większości ludzi tych powiadomień jest zbyt dużo, by mogli reagować na nie wszystkie. Poza tym niektóre są rzecz jasna ważniejsze, inne nieco mniej. Na szczęście funkcjonują filtry, za pomocą których możemy mieć realny wpływ na to, o jakich treściach chcemy być informowani.

To spore ułatwienie, które niesie ze sobą wiele różnych korzyści. Jeśli w ustawianiach Facebooka zaznaczymy kategorie, które nas szczególnie interesują, będziemy wiedzieć, że kolejne, przychodzące powiadomienie dotyczy jednej z nich. Możemy wówczas zareagować lub nie – wedle czasu i energii. Wszystkie inne informacje będą możliwe do zweryfikowania, ale dopiero po celowym włączeniu danej opcji, odszukaniu danego, interesującego nas przedsiębiorstwa czy wybranej uprzednio osoby. 

Jeśli prowadzisz firmę i na omawianym portalu jesteś wyjątkowo aktywny, bo od tego zależy to, jak prężnie będzie działać Twoja marka – sposobność zablokowania konkretnych powiadomień zapewni Ci wiele spokoju. Pamiętaj jednak o tym, by zachować wgląd w ewentualne pytania klientów, ich komentarze czy zamówienia. Nie chcesz przecież, by ominęła Cię możliwość dokonania transakcji lub rozmowy z potencjalnie zainteresowanym Twoim produktem lub usługą człowiekiem.

Jak usunąć powiadomienia na FB dotyczące rozmów i grup?

Facebook jest dość przejrzysty i łatwy w obsłudze. Anulowanie, tudzież usunięcie pewnych powiadomień nie powinno więc stanowić większego problemu. Nawet dla kogoś, kto tak naprawdę na social mediach w ogóle się nie zna. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać konkretnych przycisków i co wykluczyć, by móc korzystać z mediów zgodnie ze swoimi preferencjami. A z pozycji komputera i smartfona robi się to nieco inaczej. Bardzo podobnie, ale z pewnymi różnicami. 

Co do szczegółów tego, jak usunąć powiadomienia na Facebooku – wiele zależy od tego, na jakiej kategorii wspomnianych chcesz się skupić. W większości kluczem do rozwiązania problemu są jednak ustawienia zaawansowane portalu. W niektórych przypadkach chodzi o tak zwane wyciszenie – aktywności na grupie, konkretnej rozmowy, powiadomień z grup itd.

Korespondencję możesz na przykład zaprogramować tak, by kolejne wiadomości były widoczne dopiero po włączeniu Messengera. W tym celu w oknie komunikatora wybierz opcję całkowitego jej wyciszenia (z podaniem dokładnego okresu czasowego). Dialog pisany z drugą osobą możesz bowiem wyciszyć na godzinę, dwie lub do czasu, aż sam z takiego ograniczenia nie zrezygnujesz – powiadomienia możesz przywrócić w każdym momencie. 

Powiadomienia push przychodzące z grup, do których należysz, możesz wyłączyć, odwiedzając je wszystkie po kolei. W celu anulowania przypomnień wejdź w grupy na FB, a następnie wybierz tę, z której nie chcesz otrzymywać powiadomień. Kliknij na ”Zobacz informacje o grupie”, a tam wybierz już tylko „Ustawienia powiadomień”. A co z pozostałymi, ogólnymi powiadomieniami, z których wolisz zrezygnować? Na przykład tymi, które dotyczą działań osób pozostających na liście Twoich znajomych?

W jaki sposób ograniczyć ogólne powiadomienia z Facebooka?

Skupiając się na najpopularniejszych powiadomieniach z Facebooka – by takowe usunąć, trzeba wejść w ustawienia, a dalej powiadomienia. Musisz odznaczyć wszystkie te, które Cię nie interesują, przeglądając kolejno cztery ich kategorie, a mianowicie:

  • powiadomienia stricte faceboowe, czyli te, które pojawiają się na portalu,
  • powiadomienia przychodzące na pocztę elektroniczną,
  • powiadomienia Facebook Mobile,
  • powiadomienia w formie wiadomości SMS.

Aby do tych samych przycisków dostać się przez telefon, wystarczy wejść w ikonę menu, następnie przejść do ustawień, a dopiero później określonych powiadomień. Nie wydaje się to zbyt skomplikowane i z pewnością każdy, kto ma lub miał choćby minimalny kontakt z portalem – zadaniu podoła. Grunt, to dobrze wczytać się w treści dostępne w aplikacji, by wyłączyć dokładnie to, o czym nie chce się być informowanym.

Jak widać to, jak usunąć powiadomienia na FB nie jest trudne ani skomplikowane. Wystarczy kilka kroków z pozycji komputera lub telefonu, by dopasować medium do swoich potrzeb i preferencji. Dla wielu użytkowników ciągłe rozpraszanie dźwiękiem czy wibracją może być naprawdę irytujące. Nic dziwnego, że z wymienionych powyżej opcji tak wiele osób dziś korzysta. Wyłączenie powiadomień o każdym polubieniu, udostępnieniu czy innej reakcji na zaprezentowaną grafikę lub treść – jest wówczas możliwością zapewniającą im spokój od zupełnie niepotrzebnego nadmiaru bodźców. 

Scroll to Top