Jak być niewidocznym na Facebooku i Messengerze? Poradnik
Facebook to najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Jedną z jej funkcjonalności jest dzielenie się ze znajomymi wydarzeniami z życia. Nie chcesz, by inni wiedzieli, co się u Ciebie dzieje? Sprawdź, jak być niewidocznym na Facebooku.
Jak ukryć aktywność na Facebooku w przeglądarce?
Jeśli chcesz wyłączyć status aktywności na FB, najpierw musisz zalogować się na swoje konto. Następnie naciśnij na trzy kroki, które znajdują się po prawej stronie obok napisu Kontakty. Z dostępnych opcji wybierz Status aktywności. Pojawią się trzy możliwości jego wyłączenia:
- dla wszystkich kontaktów,
- dla wszystkich kontaktów oprócz…,
- tylko dla wybranych kontaktów.
Wybierz jedną z nich, która Ci będzie najbardziej odpowiadać. Następnie zatwierdź wybór i gotowe. Pamiętaj, że nie będziesz wówczas widzieć aktywności swoich znajomych i kontaktów w aplikacji.
Jak być niewidocznym na Facebooku – aplikacja mobilna
Status widoczności można ustawić również poprzez aplikację mobilną FB. Po zalogowaniu się do niej kliknij trzy poziome paski w prawym górnym rogu ekranu. Przewiń na sam dół, do opcji Ustawienia i prywatność. Wybierz opcję Ustawienia, a następnie z sekcji Odbiorcy i widoczność wybierz Status aktywności. Możesz tutaj kliknąć suwak, by wyłączyć widoczność swojej aktywności.
Jak być niewidocznym na Messengerze?
Messenger jest częścią Facebooka, jednak warto pamiętać, że samo wyłączenie aktywności na FB nie sprawi, że nie będziesz widoczny. Aby to zrobić, musisz zalogować się do aplikacji Messenger na telefonie, a następnie kliknąć trzy kreski w lewym górnym rogu i koło zębate. Przejdź do opcji Status aktywności. Tutaj możesz wybrać, czy chcesz informować o Twojej aktywności na Facebooku Messengerze, czy nie.
Po kliknięciu aplikacja poprosi Cię o zaznaczenie jednej z opcji dotyczącej wstrzymania statusu aktywności:
- do momentu, gdy go zmienię,
- na 1 godzinę,
- na 8 godzin,
- do 8:00,
- Ustawienia niestandardowe (możesz samodzielnie wybrać datę).
Wówczas na wybrany czas nie będzie się pokazywać Twój status. W ten sposób możesz ukryć aktywność zarówno na stałe, jak i na określony czas. Z pewnością jest to przydatne np. podczas wzmożonej pracy czy chęci zrelaksowania się bez konieczności odpisywania na wiadomości od znajomych.
Jak być niewidocznym na czacie dla jednej osoby?
Nie ma aktualnie na Messengerze opcji, by wyłączyć swój status dla konkretnej osoby. Możesz za to skorzystać z opcji Ogranicz. Aby ją znaleźć, należy kliknąć w konwersacji z wybranym znajomym znaczek „i” na górze. Następnie zerknij na sam dół. Będzie tam opcja Ogranicz. Przejdź do niej. Aplikacja poinformuje Cię, że będziesz wówczas wyświetlać mniej materiałów danego użytkownika bez blokowania go. Oznacza to, że:
- konwersacja z daną osobą zostanie usunięta z listy czatów i nie będziesz otrzymywać powiadomień dotyczących wiadomości,
- ukryjesz swoją aktywność,
- użytkownik nie zostanie poinformowany o ograniczeniach,
- ograniczenia możesz usunąć w dowolnym momencie.
Pamiętaj też, że możesz wyciszyć czat z daną osobą, czyli wstrzymać powiadomienia o połączeniach, wiadomościach lub obu jednocześnie. Facebook umożliwia też pokazanie potwierdzenia odczytu wiadomości lub ukrycie tej funkcji.
Jak wylogować się ze wszystkich urządzeń?
Jeśli chcesz, być niewidoczny na FB, musisz dodatkowo wylogować się ze wszystkich urządzeń. Możesz to zrobić zarówno poprzez przeglądarkę internetową, jak i aplikację Facebook Messenger. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku należy, po zalogowaniu się na swoje konto, kliknąć swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu, a następnie przejść do Ustawień i prywatności. Później musisz:
- wejść w Ustawienia,
- przejść do Bezpieczeństwo i logowanie,
- w sekcji Miejsce logowania wybrać Zobacz więcej,
- wybrać Wyloguj się ze wszystkich sesji i potwierdzić.
Czy można całkowicie ukryć konto na FB przed innymi użytkownikami?
Nie ma możliwości, aby całkowicie ukryć swoje konto na Facebooku i być całkowicie niewidocznym dla innych. Istnieje jednak możliwość, aby utrudnić nieznajomym możliwość kontaktu lub dodania Twojego profilu do znajomych, a także przeglądania postów. Aby to zrobić, przejdź do Ustawień na swoim koncie na FB, a następnie do zakładki Odbiorcy i widoczność. Tam wybierz opcję „Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt”. Możesz zmienić np.:
- kto może wysyłać do Ciebie zaproszenia do grona znajomych,
- kto może zobaczyć Twoją listę znajomych,
- kto może Cię wyszukać na podstawie Twojego adresu e-mail lub telefonu,
- pozwolenie na podawanie linków do Twojego profilu przez wyszukiwarki.
Ustawień w kwestii prywatności na FB jest całkiem sporo. Możesz zarówno kontrolować to, jak inni mogą Cię wyszukać, jak i kto może zobaczyć to, co udostępniasz, np. informacje profilowe czy posty i relacje. Łatwo też ograniczysz widoczność wcześniej dodawanych treści.
Dlaczego warto zadbać o prywatność na Facebooku?
Odpowiednie skonfigurowanie Twoich ustawień prywatności na Facebooku jest kluczowe dla ochrony Twojej prywatności online. Pomogą Ci one kontrolować, kto może widzieć Twoje posty, zdjęcia, listę znajomych czy szczegóły Twojego profilu. Dzięki temu masz możliwość zdecydowania, czy Twoje aktywności są widoczne publicznie, dla znajomych, czy wyłącznie dla Ciebie. Możesz np. ustawić prywatność poszczególnych postów, aby były dostępne tylko dla określonej grupy osób, co daje Ci większą kontrolę nad tym, kto widzi Twoje treści.
Z kolei bycie niedostępnym na Facebooku i Messengerze pozwoli Ci łatwo uniknąć konwersacji z osobami, z którymi nie chcesz aktualnie rozmawiać. Oprócz tego będziesz też mieć możliwość prywatnego przeglądania mediów społecznościowych. W ten sposób możesz także odpocząć od ciągłych wiadomości.
Jak widzisz wyłączenie swojego statusu aktywności na FB oraz Messengerze jest bardzo proste. Wystarczy wykonać tylko kilka kroków, aby zapewnić sobie anonimowość. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci odnaleźć odpowiedź na pytanie jak być niewidocznym na Facebooku.
Jestem pasjonatem technologii, zawsze głodnym nowych wyzwań i innowacji. Moje doświadczenie zawodowe koncentruje się na rozwoju technologii, gdzie moja praca to nieustanne poszukiwanie nowatorskich rozwiązań.