Jak usunąć konto na Instagramie? Instrukcja krok po kroku

jak usunąć konto na instagramie

Planujesz usunięcie konta na Instagramie, ale nie wiesz, jak to zrobić? Istnieją dwie opcje, z których możesz w takiej sytuacji skorzystać. Po co i dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale Ty poznaj te najczęściej udzielane.

Instagram wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich użytkowników

Instagram to jeden z najpopularniejszych dziś mediów społecznościowych. To właśnie na wskazanej platformie większość użytkowników Internetu ma osobiste konto i zamieszcza na nim swoje zdjęcia. Co jakiś czas udoskonalana platforma obecnie umożliwia też tworzenie relacji, rolek itd. Nic dziwnego, że wykorzystują ją zarówno osoby prywatne, jak i właściciele różnych marek. Ci ostatni traktują Instagram, jako narzędzie do komunikacji z potencjalnymi klientami i miejsce, w którym prezentują swoje towary i usługi. Liczą w ten sposób na duże zasięgi, które w oczywisty sposób zwiększają zainteresowanie i zamówienia.

Co jakiś czas aktualizowany system, współcześnie daje też możliwość nanoszenia wielu zmian w jego funkcjonowaniu. Jeśli nie chcesz, aby pod Twoimi zdjęciami wyświetlała się ilość polubień, wystarczy, że podczas publikacji konkretnej fotografii, wskażesz dla niej odpowiednią opcję. Kiedy chcesz ograniczyć widoczność relacji, też masz taką możliwość. Małego tego, do niektórych z nich możesz przypisać stałe, ograniczone grono osób z dostępem widoczności – listę tak zwanych bliskich znajomych. 

Wspomniane funkcje, jak i sporo innych, były długo wyczekiwane. Na ich wprowadzenie liczyło wiele osób. Główną argumentacją takich użytkowników było to, że na Instagramie brakuje prywatności, a ilość tak zwanych lajków zupełnie niepotrzebnie jest kwestią nadrzędną. Mimo wprowadzanych zmian doskonale widać, że platformę co niektórzy i tak chcą usuwać. Dlaczego? Powodów jest wiele, choć w tym przypadku nie tylko o nie chodzi. Wiele osób zastanawia się bowiem, jak usunąć konto na Instagramie i czy istnieje możliwość włączenia czasowej jego dezaktywacji. 

Jak usunąć Instagrama? Tymczasowa vs. trwała rezygnacja z aplikacji krok po kroku

Trwałe usunięcie Instagrama nie jest skomplikowaną czynnością. Można wręcz powiedzieć, że jest jeszcze prostsze, niż samo utworzenie na nim konta osobistego. Chcesz usunąć swoje konto w przeglądarce internetowej na komputerze? Aby zrezygnować z jego prowadzenia, musisz przejść przez następujące czynności.

  1. Usuwanie konta na Instagramie rozpocznij od przejścia do opcji Centrum kont.
  2. Następnie należy wejść w Zobacz więcej.
  3. Dotknij opcji Informacje Osobiste, dalej Własność konta, a następnie: dezaktywacja lub usunięcie konta.
  4. Wybierz konto, które ma zostać usunięte i kliknij napis Usuń konto.
  5. Postępuj według dalszych instrukcji i dotknij polecenia Kontynuuj.

A jak zrobić to samo, ale z pozycji aplikacji znajdującej się w telefonie? Na smartfonie wystarczy kliknąć przycisk Edytuj, następnie Ustawienia informacji osobistych, a dalej Własność konta i kontrola. Opcja Dezaktywacja lub Usunięcie to ta, którą powinieneś uruchomić na końcu. Podobnie, jak i na komputerze daje to możliwość czasowej lub trwałej rezygnacji z Instagrama, gdzie konto zostanie usunięte.

W przypadku tego pierwszego wystarczy ponowne zalogowanie na serwis, by konto i wszystkie zgromadzone na nim treści powróciły. Jak bowiem sama nazwa wskazuje, tymczasowe wyłączenie konta oznacza czasową niedostępność – treści nie będą widoczna dla innych użytkowników, jak i dla Ciebie. To dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych albo dla tych, którzy z portali społecznościowych chcą zrezygnować na próbę lub po prostu na bliżej nieokreślony czas. Warto również wspomnieć, że jest to czas nieograniczony – wpisując hasło, możesz wrócić na medium po okresie 30 dni, 90 dni, bądź w dogodnym dla siebie momencie. Jeśli nie zalogujesz się na swój profil przez miesiąc, rok czy dwa – nic się nie stanie. Będzie ono ukryte tak długo, jak będziesz tego chciał.

Czy warto usunąć konto na Instagramie lub zdecydować się na tymczasowe wyłączenie?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby dezaktywować konto na Instagramie – czasowo lub trwale – możliwe, że przykłady różnych powodów, którymi kierują się inni użytkownicy portali społecznościowych na świecie, ułatwią Ci podjęcie decyzji. Większość osób, które rezygnują z używania platformy, właśnie w taki sposób wyjaśnia bowiem swoje działanie.

Instagram to źródło wielu, różnorodnych bodźców zewnętrznych. W sytuacji, w której ktoś dużo pracuje, ma mnóstwo obowiązków służbowych i prywatnych, znaczne ich ograniczenie może wpływać korzystnie na psychikę, co coraz więcej osób zaczyna doceniać. Jeśli więc chcesz wypocząć, odciąć się od zupełnie nieistotnych informacji z zewnątrz – rezygnacja z konta może okazać się słuszną decyzją. Z początku możesz czuć niedosyt, napiętą atmosferę w związku z ograniczeniem docierających do Ciebie bodźców. Bądź jednak pewien, że to uczucie szybko minie, a w jego miejscu pojawi się spokój ducha.

Powyższa motywacja nie jest oczywiście jedyna. Platforma tworzy nierealne wręcz oczekiwania względem własnego życia, ciała itd., co wiele osób również zauważa i chce reagować. Pragniesz, choć na jakiś zapewnić sobie przerwę od idealizacji świata codziennego? Możesz tymczasowo usunąć swoje konto na Instagramie lub zdecydować się na odinstalowanie aplikacji na telefonie. Umożliwi to docenienie tego co masz już teraz, świeższe spojrzenie na otaczający, często pełen niedoskonałości świat.

To dobra decyzja także wtedy, gdy Instagrama po prostu nie używasz. Mimo że to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych, mogło się przecież zdarzyć, że założyłeś tam konto pod wpływem kogoś innego lub niewiele wiedząc na temat samej istoty mediów społecznościowych. To również prawidłowe posunięcie, gdy jest wręcz odwrotnie i czujesz, że uzależniłeś się od platformy. Zaplanowany detoks pozwoli Ci nabrać nieco dystansu, bo choć niewiele osób chce to przyznać – Internet ma tyle samo plusów, co minusów. Umożliwia pracę zdalną, home office, kontakt z dawno niewidzianymi znajomymi itp. Jest też jednak wciągający i niebezpiecznie zniewalający. 

Niezależnie od wewnętrznej lub zewnętrznej motywacji wiedz, że masz do wyboru tymczasowe wyłączenie konta na Instagramie lub możesz trwale usunąć swoje konto. W obu przypadkach informacje na profilu nie będą widoczne zarówno dla Twoich odbiorców, jak i dla Ciebie. Oczywiście po usunięciu konta w dosłownym znaczeniu, będziesz mógł też założyć zupełnie nowe, ale z tymi samymi danymi. Wtedy jednak cała zgromadzona już wcześniej treść przepada bezpowrotnie. Wszystkie zdjęcia i filmy, których widocznością chcesz się pochwalić – w takich okolicznościach musisz wgrać jeszcze raz.

Scroll to Top