Jak zwiększyć wydajność laptopa w grach? Co zrobić z komputerem?

jak zwiększyć wydajność komputera w grach

Każdy gracz zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest wydajność podczas grania. Spadająca liczba klatek czy okazjonalne ścięcia potrafią skutecznie odbierać przyjemność z rozgrywki. Jeśli borykasz się z tego typu problemami, mamy dla Ciebie kilka rad.

Co wpływa na wydajność w grach?

Chciałbyś poprawić wydajność swojego komputera i zwiększyć liczbę klatek na sekundę? W takim razie możesz zacząć od techniki XMP, która wpływa na pamięć RAM. Gdy uruchomisz tę funkcję, to płyta główna automatycznie ustawi wszystkie parametry, z taktowaniem włącznie, w optymalny sposób.

XMP uruchomisz z poziomu BIOS-u. Gdy włączasz komputer, to w trakcie startu systemu naciśnij klawisz DEL/F2/F12 (w zależności od tego, jaki przycisk odpowiada za tę funkcję na Twoim urządzeniu). Gdy BIOS się załaduje, wyszukaj opcję XMP i ją uruchom. Nie musisz robić już nic więcej, teraz parametry RAM ustawią się automatycznie.

Jeśli posiadasz system operacyjny Windows 10 lub 11, to możesz skorzystać z opcji „Tryb Gry”. Mogłeś o niej już kiedyś słyszeć. Gdy została ona wprowadzona, wielu graczy na nią narzekało. Jednak z czasem została usprawniona na tyle, że warto z niej korzystać, aby cieszyć się z najlepszej wydajności. Zadaniem tej funkcji jest bowiem poprawa stabilności FPS w grach. Dzięki temu granie jest przyjemniejsze, ponieważ obraz nie ma takich spadków płynności.

Jakie elementy graficzne najmocniej obciążają komputer?

Elementy graficzne, które najmocniej obciążają komputer w kontekście gier, obejmują głównie kartę graficzną (GPU) oraz procesor (CPU). Współcześnie rozwinięte i zaawansowane gry komputerowe często wymagają mocnych podzespołów do generowania realistycznych grafik, efektów świetlnych, cieni i tekstur o wysokiej rozdzielczości. Procesory są odpowiedzialne za przetwarzanie ogromnej ilości danych związanych z renderowaniem obrazu i obsługą zaawansowanych efektów w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo nowoczesne gry często korzystają z technologii takich jak ray tracing, która umożliwia bardziej zaawansowane i realistyczne efekty oświetlenia. Jednakże, choć to rozwiązanie stanowi znaczący postęp w dziedzinie wizualizacji, wymaga ono dużych zasobów obliczeniowych, co dodatkowo obciąża kartę graficzną i procesor.

Optymalizacja systemu – na czym polega?

Jeśli dążysz do uzyskania najlepszej wydajności, to powinieneś upewnić się, że Twój komputer jest dobrze zoptymalizowany. Na początku sprawdź, czy dysku nie obciąża duża liczba niepotrzebnych plików. Istnieją darmowe programy, które wskażą Ci, jakich rzeczy możesz się pozbyć, aby zwolnić miejsce.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z funkcji MSConfig, która pozwoli Ci na wyłączenie niepotrzebnych programów działających w tle. Czasami narzędzia działające w trybie stand-by mogą znacząco wpływać na działanie komputera. Gdy korzystać ze starszego PC lub słabego laptopa, to warto wejść w zaawansowane ustawienia systemu i zrezygnować z niepotrzebnych efektów wizualnych. Animacje paska zadań, cienie czy inne funkcje tego typu mogą wywoływać spadki wydajności.

Teraz nadszedł czas na ustawienia pamięci wirtualnej. W panelu sterowania odznacz opcję kontrolowania jej rozmiaru przez system. Jeśli posiadasz 8 GB pamięci operacyjnej, to plik stronicowania ustaw na 4096 MB zarówno w przypadku rozmiaru początkowego, jak i maksymalnego.

Po uruchomieniu gry włącz menadżer zadań. Znajdź uruchomiony tytuł, a następnie kliknij na niego prawym przyciskiem myszy. Zmień priorytet na wysoki, co również może wpłynąć na poprawę wydajności. Zajmij się jeszcze defragmentacją systemu. Ten zabieg pozytywnie oddziałuje na szybszy proces odczytywania danych i obniżenie ryzyka awarii.

Aktualizacja sterowników – nie zapominaj o niej!

Ta porada może wydawać się oczywista, jednak z doświadczenia wiemy, że niektórzy zapominają o aktualizacji sterowników. Chcąc wykorzystać pełen potencjał swojej karty graficznej, warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawił się ważny update. Jeśli jakaś gra wprowadziła nową łatkę, po której tytuł przestał prawidłowo działać, to bardzo możliwe, że chodzi o sterowniki. Prawdopodobnie producent chciał wykorzystać nowe możliwości w swojej grze, dlatego Twój komputer korzystający ze starszej wersji napotkał na problem. Gdy na pasku zadań wyskoczy Ci informacja o dostępnej aktualizacji, skorzystaj z niej. W ten sposób możesz zawczasu uniknąć niepotrzebnych kłopotów z działaniem ulubionego tytułu.

Może to czas na wymianę podzespołów?

Wymagania sprzętowe gier komputerowych rosną. Najnowsze produkcje AAA mogą nie działać płynnie na PC sprzed 5-6 lat. Na szczęście istnieje możliwość wymienienia niektórych komponentów, dzięki czemu uda się zwiększyć wydajność w grach. Jakim elementom możesz przyjrzeć się w pierwszej kolejności? 

  • Karta graficzna – aktualizacja karty graficznej na nowszy, bardziej wydajny model pozwala na płynne renderowanie zaawansowanych efektów, wysokiej jakości tekstur i lepsze wsparcie dla nowoczesnych technologii, takich jak ray tracing, co znacząco poprawia wizualne doznania w grach.
  • Procesor – gry coraz częściej korzystają z wielowątkowości, dlatego uaktualnienie procesora na model z większą ilością rdzeni i wątków przyspieszy obsługę zadań związanych z renderowaniem, fizyką gry i sztuczną inteligencją, co przełoży się na płynniejszą rozgrywkę.
  • Pamięć RAM – wymiana lub dołożenie pamięci RAM pozwoli na obsługę większej ilości danych w pamięci operacyjnej, co z kolei skutkuje zminimalizowanymi opóźnieniami podczas wczytywania tekstur i przełączania się między obszarami gry.
  • Dysk SSD – przeniesienie systemu operacyjnego i gier na dysk SSD przyspieszy czasy ładowania, umożliwiając szybsze wczytywanie poziomów oraz skrócenie czasów ładowania tekstur, co wpłynie na płynność rozgrywki.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie czynności mogą sprawić, że granie stanie się przyjemniejsze. Czasami wystarczy nieco posiedzieć nad ustawieniami i optymalizacją, a w niektórych przypadkach może być konieczne wymienienie niektórych elementów komputera.

Scroll to Top