W jaki sposób sprawdzić podzespoły komputera?

jak sprawdzić podzespoły komputera

Interesuje Cię specyfikacja Twojego komputera i zastanawiasz się, jak sprawdzić poszczególne jego podzespoły? Możesz to sprawdzić na stronie producenta, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Wystarczy, że zdecydujesz się na jedną z poniższych możliwości kontroli.

Jak sprawdzić parametry komputera? Menedżer urządzeń oraz informacje o systemie

Jak sprawdzić podzespoły komputera, gdy nie ma się żadnej wiedzy i doświadczenia na temat jego działania? Okazuje się, że taka czynność nie jest wcale skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet największy, komputerowy amator i laik. Tak naprawdę wystarczy bowiem kilka prostych kroków z pozycji samego sprzętu albo zainstalowanej aplikacji.

Niezależnie od ostatecznego wyboru metody sprawdzenia podzespołów komputera, z każdą z wymienionych opcji na pewno poradzisz sobie samodzielnie. Sam odczyt uzyskanych informacji może jednak nieść nieco trudności i wymagać fachowej pomocy. W tym celu powinieneś więc skonsultować się z kimś, kto na sprzęcie i jego podzespołach się zna, by doradził i naprowadził na kolejne czynności.

Komputer z systemem Windows 10, Windows 11, można skontrolować za pomocą prostego w obsłudze menedżera urządzeń. To zresztą jego podstawowy element, będący jednocześnie bardzo użyteczną aplikacją. Za pomocą wskazanego bez trudu sprawdzisz szczegółowe informacje, jakie podzespoły znajdują się w narzędziu Twojej pracy. Dzięki niemu skontrolujesz między innymi kartę graficzną i jej parametry czy dobrze każdemu znaną pamięć RAM – Random Access Memory.

Nie wiesz, jak uruchomić menedżera urządzeń? To bardzo proste i nie powinno Ci sprawić większych problemów. W polu wyszukiwania komputera – na pasku zadań, umieszczonego obok menu start, wpisz po prostu słowo „menedżer”. Kiedy już wyświetli Ci się lista z różnymi opcjami do wyboru, znajdź tę, która Cię interesuje. Dalej skontrolujesz takie parametry komputera z Windows jak procesor, a nawet dysk, no i oczywiście wspomnianą pamięć czy kartę graficzną.

Kolejną możliwość sprawdzenia podstawowych informacji o podzespołach komputera dają Ci informacje o systemie. Tu postępujesz całkiem podobnie, ale w pasku zadań wpisujesz co innego, bo dokładnie „informacje o systemie”. Po pojawieniu się wielu opcji do wyboru decydujesz się na tę, która Cię interesuje szczególnie. Wiedz, że za pośrednictwem tej opcji skontrolujesz nie tylko wymienione powyżej specyfikacje komputera, ale też między innymi numer seryjny, a także typ systemu operacyjnego, jaki posiadasz.

Windows 10 i 11 – jak sprawdzić specyfikację poprzez menedżera zadań lub wiesz poleceń?

Co zrobić, gdy chcesz sprawdzić podzespoły swojego komputera pozostałymi znanymi sposobami? Do wyboru pozostaje jeszcze tak zwany menedżer zadań oraz wiersz poleceń. W przypadku pierwszego rozwiązania zwrotem zamiennym jest Task Menager, więc możliwe, że odszukasz go pod wskazaną nazwą. Wspomniana aplikacja informacji o systemie pozwoli Ci ustalić, jakie parametry ma Twój GPU, RAM albo CPU. By włączyć przeglądanie wymienionych części komputera, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań, a następnie wcisnąć jednocześnie klawisze Ctrl+Shift+Del.

Wiersz poleceń to kolejna funkcjonalna metoda sprawdzenia podzespołów komputera z systemem Windows. Ze względu na dość skomplikowaną operację, dedykowana jest jednak użytkownikom nieco bardziej zaznajomionym z technologicznymi zawiłościami. Umożliwia kontrolę bardzo zaawansowanych specyfikacji i zebranie informacji na przykład o płycie głównej wewnątrz komputera. Mimo powyższych chcesz wiedzieć, jak ją włączyć na systemie operacyjnym Windows? W dużym skrócie można więc powiedzieć, że aby ją uruchomić, musisz wykonać następujące kroki:

  • wpisać „cmd” w pasku zadań i kliknąć Enter,
  • w wierszu polecenia wpisać „wmic baseboard get product”.

Jak sprawdzić parametry kluczowych podzespołów komputera z systemem Windows?

Nie każdy wie o tym, że istnieją też aplikacje, które umożliwiają identyfikację konkretnych podzespołów komputera. Funkcje, które zapewnia sam sprzęt, nie są więc jedyne. Wybieraj jednak mądrze i decyduj się wyłącznie na te, które zostały już sprawdzone i przetestowane.

Korzystanie z tych, które pochodzą z nieznanych źródeł, niesie ze sobą duże ryzyko. Po pierwsze narażasz sprzęt i przechowywane na nim pliki na niebezpieczeństwo. Po drugie, informacje, jakie uzyskasz za pomocą nietrafionej aplikacji, mogą być nic nie warte, niekompletne lub po prostu niedokładne. Tym samym, jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie podstawowych danych na temat podzespołów komputera za pośrednictwem aplikacji – zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju ją pobierasz.

Profesjonalne narzędzia diagnostyczne, które dają dość wnikliwe informacje na temat specyfikacji danego komputera, są legalne, a co najważniejsze – posiadają certyfikaty. Abstrahując jednak od wszystkich wymienionych sposobów kontroli podzespołów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach warto zwrócić na nie uwagę.

Kiedy warto sprawdzić podzespoły i czemu może to służyć?

Jak wiadomo, każdy komputer składa się z konkretnych, kompatybilnych ze sobą podzespołów. Bywają sytuacje, w których te należy skontrolować i zapoznać się ze szczegółami na ich temat oraz sprawdzić nie tylko podstawowe dane. Przytoczone sposoby sprawdzenia elementów danego sprzętu są oczywiście przydatne, choć nadal nie odpowiadają na pytanie o prawdziwy sens takiego działania.

A ten wydaje się jednak dość oczywisty. Podzespoły warto sprawdzić na przykład wtedy, gdy podejrzewa się ich małą wydajność i wydolność całego systemu. Komputer zaczyna chodzić ciężej, trudniej się na nim pracuje, co w przypadku kogoś, kto używa go w sposób regularny, jest wyjątkowo irytujące. Wydajność adekwatna do specyfikacji technicznej musi być skontrolowana także wtedy, gdy chcesz się przekonać czy konkretne podzespoły będą w stanie obsłużyć wybrane oprogramowanie np. zastosowane do komputera stacjonarnego. 

A metod na ich skontrolowanie masz, jak sam widzisz – dość sporo. Najlepiej zdecyduj się na rozwiązanie, które sprawi Ci jak najmniej problemów. W razie wątpliwości zapisz uzyskane wyniki i przedstaw je komuś, kto będzie w stanie doradzić Ci ewentualną naprawę, wymianę lub pozostawienie stanu faktycznego takim, jakim jest. Ewentualnie możesz również skonsultować się z serwisem i oddać komputer fachowcom, którzy wszystkie powyższe czynności w tym sprawdzenie podzespołów komputerowych, wykonają od razu za Ciebie.

Scroll to Top