Co zainstalować na nowym komputerze? Jaki darmowy program wgrać na Windows 10 i nowszy?

co zainstalować na nowym komputerze

Kupiłeś nowy komputer i zastanawiasz się, jak go poprawnie ustawić, jakie funkcjonalności pobrać, czy jakie programy zainstalować? Sprawdź, jak wykorzystać pełny potencjał systemowy komputera i usprawnić sobie pracę i codzienne użytkowanie!

System operacyjny i podstawowe oprogramowanie

Zastanawiasz się, co zainstalować na nowym komputerze? Po włączeniu urządzenia warto zacząć od wgrania systemu operacyjnego. Jeśli laptop jest nowy, zwykle ma już wbudowany system Windows 10 czy Windows 11. Instalacja jest intuicyjna. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Możesz przy okazji od razu ustawić wszystkie opcje, np. strefę czasową, sieć i język. Należy też zaakceptować umowę licencyjną.

Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego i podstawowego oprogramowania jest najważniejszy przy zakupie nowego komputera. Najpopularniejsze opcje to oczywiście Windows i macOS. Jeśli chodzi o oprogramowanie, warto „zaopatrzyć” komputer w m.in.:

  •  Przeglądarkę internetową, która umożliwi wygodne eksplorowanie sieci.
  • Pakiety biurowe (np. Google Docs / Microsoft Office) do tworzenia m.in. prezentacji, dokumentów czy arkuszy kalkulacyjnych.
  • Program antywirusowy (np. darmowy Avast), który zapewnia ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
  • Odtwarzacz multimediów, aby móc swobodnie oglądać filmy i słuchać muzyki.

Co zainstalować na nowym komputerze? Narzędzia programistyczne i kreatywne

Jeśli zajmujesz się programowaniem, na nowym komputerze powinieneś zainstalować odpowiednie narzędzia programistyczne i kreatywne. Dzięki nim zwiększysz efektywność swojej pracy. Narzędzia programistyczne oferują bowiem szeroki zakres ułatwień i funkcji, dzięki czemu usprawniają proces tworzenia oprogramowania. Dla identyfikowania i naprawiania błędów przydadzą się narzędzia do testowania i debugowania kodu. Jeśli chodzi o projektowanie graficzne i wizualne, doskonale sprawdza się m.in. Adobe Creative Suite lub GIMP.

Dla osób tworzących treści multimedialne czy twórców internetowych przydadzą się edytory m.in. dźwięku i wideo. Narzędzia kreatywne umożliwiają swobodnie wyrażać się artystycznie i eksperymentować z różnymi pomysłami oraz technikami. Jeśli jesteś programistą lub po prostu lubisz tworzyć różnego rodzaju treści, możesz zainstalować m.in. aplikacje ułatwiające pisanie kodu, narzędzia graficzne, bazy danych czy edytory tekstu.

Nowy laptop – co warto zainstalować? Narzędzia organizacyjne

Dzięki aplikacjom organizacyjnym możesz łatwiej zarządzać zadaniami oraz czasem. Wbudowane w system Windows pliki nie zawsze to ułatwiają, więc najlepiej zainstalować aplikacje samodzielnie. Przyda się m.in. manager plików, który umożliwia łatwe zarządzanie plikami na serwerze i w komputerze. Ważne są też wspierające efektywną pracę zespołową aplikacje do zarządzania projektami. Z kolei narzędzia typu Toggl pomagają lepiej planować, śledzić i zarządzać czasem.

Nie zapomnij o przeglądarce internetowej. To bardzo ważne, aby wygodnie scrollować różne strony. Najpopularniejsze są oczywiście Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Edge. Warto zainstalować funkcjonalne narzędzia do edycji i przeglądania obrazów, ale też zdalny pulpit. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do innych komputerów w sieci. Dobrą organizację ułatwią programy do tworzenia dokumentów, a więc edytory tekstów (np. Microsoft Word).

Aplikacja do rozrywki w Windows – instalacja i od czego zacząć?

Zainstalowanie aplikacji do rozrywki na komputerze może nieść wiele korzyści. Dzięki wybranym aplikacjom można dostarczyć rozrywkę w wolnym czasie i tym samym podnieść komfort codziennego użytkowania urządzenia. Aby korzystać z darmowych gier online, musisz mieć wgraną przeglądarkę internetową. Jeśli chcesz mieć do nich dostęp, zainstaluj przynajmniej jedną z najpopularniejszych (np. Google Chrome w Windows). Plusem grania za pośrednictwem stron internetowych jest fakt, że nie musisz mieć dużo miejsca na dysku. Nie będziesz czerpać z zasobów komputera, więc wciąż pozostanie na nim dużo pamięci. Dzięki temu będziesz mógł zainstalować znacznie więcej przydatnych aplikacji.

Dla rozrywki i relaksu swój nowy sprzęt pc „wyposażyć” możesz w popularne aplikacje typu YouTube czy Spotify. Są to ulubione aplikacje wielu użytkowników na świecie. Warto zainstalować na komputerze również kilka komunikatorów. Niektóre z nich możesz wykorzystać do gier. Wśród nich wyróżnia się m.in. Skype lub Discord, dzięki którym można kontaktować się z innymi użytkownikami. Możliwe jest wówczas prowadzenie wideorozmów, a także komunikacja za pomocą wiadomości tekstowych lub głosowych.

Menu start a system Windows – jaki przydatny program warto zainstalować?

Co zainstalować na nowym komputerze z systemem Windows? Naszym zdaniem warto zadbać o uzupełnienie menu Start. To „centrum dowodzenia”, skąd można uzyskać błyskawiczny dostęp do zainstalowanych aplikacji i programów. Poza przeglądarką internetową warto mieć pakiety biurowe i narzędzia niezbędne do pracy. Przydadzą się również multimedia i programy do komunikacji, a także narzędzia ochronne i optymalizacyjne. Niezbędne do prawidłowej pracy komputera są oczywiście programy antywirusowe – najlepiej najnowsza wersja dobrego antywirusa.

Aby optymalizacja komputera była prostsza, możesz zainstalować w menu Start narzędzie do czyszczenia systemu, np. CCleaner. W ten sposób poprawi się wydajność komputera. Do pracy warto wykorzystać możliwości pulpitu zdalnego. Dobrze mieć też zainstalowane narzędzia do kompresji plików i zarządzania nimi. Przydatne okazują się również menedżery haseł, aby bezpiecznie przechowywać hasła i nimi zarządzać.

Co zainstalować na nowym komputerze? Wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb, sposobu użytkowania komputera i preferencji. My wymieniliśmy ogólnie przydatne programy oraz aplikacje, które są często używane. Aby usprawnić pracę komputera, warto jednak dostosować je do własnych wymagań.

Scroll to Top