Internet stwarza możliwość wymiany wiadomości tekstowych, głosowych, graficznych, a nawet do przeprowadzania wideokonferencji, które pozwalają na prowadzenie rozmów z wieloma osobami w czasie rzeczywistym. Sprawdź więc zestawienie najpopularniejszych i darmowych komunikatorów na smartfony i na komputery PC.
Co to jest komunikator internetowy?
Polscy użytkownicy Internetu, urodzeni najpóźniej w latach 90., na pewno pamiętają niezwykle popularne na początku XXI wieku Gadu-Gadu. GG umożliwiało wymianę komunikację przez Internet zupełnie za darmo. Wystarczyło założyć konto i podać swój numer użytkownika znajomym, aby móc się z nimi porozumiewać. Od ery popularności Gadu-Gadu do dziś minęło wiele lat, a każdy użytkownik sieci ma dużo większy wachlarz możliwości wyboru komunikatora niż dwie dekady temu. Niemniej warto pamiętać o wciąż istniejącym Gadu-Gadu, gdyż był pierwszym popularnym w naszym kraju darmowym komunikatorem, uwielbianym przez nastolatków i dorosłych.
Zatem co to jest komunikator internetowy? To nic innego, jak program stworzony do błyskawicznego przesyłania komunikatów między dwoma lub więcej podłączonymi do Internetu urządzeniami. Ktoś powie, że przecież tym samym jest poczta elektroniczna. Oczywiście, poczta pozwala na wysyłanie maili, lecz jej możliwości są ograniczone, a co za tym idzie, poczta elektroniczna cieszy się innym statusem w komunikacji internetowej.
Poczty użyjesz, wysyłając oficjalne wiadomości do urzędów, szkół, uniwersytetów. E-maile są pożądane w komunikacji biznesowej, urzędowej czy po prostu oficjalnej. W przypadku komunikatorów liczy coś innego – szybki feedback oraz prostota i przejrzystość wypowiedzi. W rozmowie odbywającej się poprzez komunikator możesz sobie pozwolić na dużo większą swobodę (oczywiście w zależności, do kogo mówisz). Cechą charakterystyczną rozmów z pomocą komunikatora są emotikony stosowane zamiast standardowej interpunkcji, popularne przesyłanie plików graficznych takich jak gify czy memy, a także wiadomości głosowych. Ponadto komunikatory wyświetlają informację na temat aktywnych użytkowników na czacie. Powinny być więc kojarzone przede wszystkim z rozmowami między członkami rodziny, przyjaciółmi, znajomymi czy członkami większych czy mniejszych grup.
Jednak warto zaznaczyć, że pokłosiem pandemii stała się popularność pracy zdalnej, a więc i narzędzi pozwalających szybko się porozumieć. Firmy i uniwersytety chętnie korzystają z czatów online do przesyłania wiadomości czy udostępniania linków, ekranów, filmów oraz do rozmów audio i wideo. Cechami sprzyjającymi popularności komunikatorów jest intuicyjny interfejs, a także możliwość ich używania na różnego rodzaju urządzeniach: na stacjonarnych komputerach i laptopach, tabletach, smartfonach. Niemal każda aplikacja jest dostępna na PC oraz na urządzenie mobilne.
Od telegramu po aplikacje – krótka historia
Nie powinno cię dziwić, że człowiek od wieków chciał się szybko i sprawnie komunikować. Wielowiekowa tradycja gońców i listów została wyparta wraz z pojawieniem się telegramu. Ludzie żyjący w II połowie XIX wieku żyli w przekonaniu, że nie powstanie nic bardziej nowoczesnego i sprawnego niż telegram, czyli krótkie wiadomości przekazywane na duże odległości. Ciekawe, jak zareagowaliby, widząc powstający później telefon, wreszcie usługę wysyłania faksów, następnie e-maili, a ostatecznie SMSów?
Jednak wydaje się, że to komunikatory internetowe – coraz szybsze, coraz liczniejsze i coraz bardziej funkcjonalne – są spełnieniem marzeń człowieka o sprawnej komunikacji bez względu na odległość. Komunikatory są stałą i bardzo ważną częścią Internetu, dlatego warto w pełni korzystać z możliwości czatowania z bliskimi czy partnerami biznesowymi. Bezpieczny komunikator chroni dane użytkowników, jest oczywiście darmowy, pozwala na wiele opcji, dzięki którym możemy wysyłać, co chcemy i kiedy chcemy, a także dopasować funkcje komunikatora do osobistych preferencji.
Najpopularniejsze aplikacje do wymiany plików, wiadomości tekstowych i prowadzenia rozmów głosowych pozwalając pozostawać w stałym kontakcie pomiędzy dwoma osobami lub całymi grupami. Bardziej rozbudowane systemy stwarzają więcej możliwości, lecz mimo to najlepszą zaletą jest umożliwienie prowadzania rozmów – odroczonych oraz w czasie rzeczywistym.
Jakie funkcje mają najpopularniejsze komunikatory internetowe?
Ile znasz komunikatorów? Prócz Messengera i Skype ogromną popularnością cieszą się szyfrowany end-to-end Whatsapp oraz Signal, a także wykorzystywany w szkołach i na uczelniach Microsoft Teams czy lubiany w świecie graczy i twórców internetowych Discord.
Większość z komunikatorów jest darmowa, inne mają darmową wersję z możliwością odblokowania funkcji premium, jednakże są to bardziej zaawansowane funkcje. Na poziomie podstawowym wystarczą Ci:
- Wysyłanie wiadomości tekstowych;
- Wysyłanie plików graficznych, PDF i filmów;
- Zapraszanie użytkowników do rozmów wideo z większą liczbą osób.
Warto zaznaczyć, że wiele z komunikatorów jest przystosowanych do zdalnego nauczania czy pracy przez Internet. Przykład? Google Meets, Skype czy Microsoft Teams umożliwiają udostępnianie ekranu z dźwiękiem, co jest potrzebne przy szkoleniach oraz prowadzeniu zajęć i wyświetlaniu prezentacji. Inną przydatną funkcją jest opcja rozmycia tła bądź wygenerowania sztucznego za pomocą grafik czy zdjęć. W ten sposób nie musisz przejmować się tym, co masz za plecami i co obiektyw kamery pokaże Twoim współpracownikom.
Przed zainstalowaniem aplikacji na telefon czy PC warto przyjrzeć się opiniom innych użytkowników. Czy aplikacja się zacina, czy jest często aktualizowana, czy nie wystąpiły żadne wycieki danych? Możliwe, że z niektórymi komunikatorami się nie polubisz, a z jeszcze innymi polubisz tylko w ich wersji mobilnej (bądź na komputer). Jeśli czegoś nie będziesz pewien, warto aktualizować swoją wiedzę, szukając materiałów wideo z instrukcjami obsługi bardziej zaawansowanych funkcji komunikatora.
Jako specjalista od internetu, mam szeroką wiedzę na temat sieci i jej zastosowań. Moje artykuły i poradniki skupiają się na pomaganiu użytkownikom w zrozumieniu oraz efektywnym wykorzystaniu internetu, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.