Jak odtwarzać DVD na komputerze i laptopie? Windows 10

konwertowanie dvd

Jak odtwarzać DVD na laptopie i komputerze? Windows 10

Chcesz odtworzyć na swoim laptopie lub komputerze film DVD, jednak nie wiesz jak? Zapewne już wiesz, że Windows 10 nie ma odtwarzacza DVD. Co w takim razie zrobić? Oto kilka podpowiedzi jak odtworzyć płytę DVD na komputerze.

Windows Media Center – czy działa na Windows 10?

Windows Media Center to aplikacja, która jest dostępna w Windows XP, Vista, Windows 7 oraz 8 Pro. Niestety, na Windows 10 nie jest już wspierana. Wśród jej możliwości znajdują się między innymi dostęp do multimediów (radio, telewizja, internet, muzyka, wideo), korzystanie z tunera telewizyjnego, by odbierać telewizję naziemną, jak i wyświetlanie pokazów slajdów zdjęć. 

Aktualnie większość  komputerów stacjonarnych i przenośnych sprzedawana jest bez napędu DVD, jednak jeśli go masz – możesz bez problemu oglądać filmy DVD. Do tego wystarczy skorzystać z innych programów niż Windows Media Center.

Oficjalna aplikacja w Microsoft Store

Jednym ze sposobów na oglądanie DVD jest Windows Media Player. To oficjalna aplikacja Microsoftu, która – niestety – jest płatna. Jej cena to około 67 zł. Istnieje możliwość otrzymania jej za darmo. Microsoft zapewnia ją bezpłatnie dla osób, które przeszły na Windows 10 z innych wersji systemu.

Jak działa ten program? Najpierw należy włożyć dysk DVD do napędu. Gdy uruchomisz aplikację, wyszukane zostaną pliki filmowe na dysku. Pamiętaj, że po zmianie płyty, musisz włączyć program ponownie. Warto też zaznaczyć, że oprogramowanie to nie odtwarza płyt Blu-ray

Jak oglądać DVD na Windows 10? VLC Media Player

Jeśli nie chcesz płacić za odtwarzacz multimedialny Microsoftu, możesz skorzystać z darmowych programów. Z pomocą przyjdzie Ci między innymi najpopularniejszy z nich, czyli VLC Media Player. Umożliwia on obsługę wielu formatów wideo, w tym MP4, AVI, MKV oraz MPEG. Program nie wymaga instalacji kodeków i doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz odtwarzać płyty DVD na komputerze. Co ważne, z dodatkami będzie wspierać także Blu-Ray. 

Jak działa ten program? Najpierw musisz go zainstalować. W trakcie możesz zmienić różne ustawienia, w tym wybrać polską wersję językową. Następnie uruchom program i włóż płytę DVD. Musisz teraz kliknąć opcję Plik z menu, a potem wybrać „Otwórz płytę”. Teraz wystarczy tylko wybrać napęd i potwierdzić wybór. Gotowe, możesz cieszyć się filmem!

Odtwarzacz DVD na system Windows – KM Player, 5KPlayer

Innym popularnym programem do odtwarzania filmów DVD jest KM Player. Obsługuje różne pliki multimedialne – AVI, MKV, OGG, 3GP, MPEG, WMV i wiele innych. Można go pobrać bezpłatnie. Po jego instalacji oraz uruchomieniu możesz odtwarzać dyski DVD na komputerze. Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki w dowolne miejsce w programie, a następnie wybrać „Otwórz” i „Otwórz folder”. Z okienka, które się pokaże, wybierz film, który chcesz obejrzeć. Kliknij przycisk OK – film zostanie włączony automatycznie.

Inną aplikacją jest 5KPlayer, który umożliwia oglądanie wideo w wysokiej rozdzielczości, np. 4K. Program radzi sobie bez problemu z treściami w formatach DVD, ISO i video_ts. Jest dostępny za darmo.

Jak odtwarzać DVD na laptopie bez czytnika płyt?

Nowoczesne laptopy są zazwyczaj dostępne bez czytnika płyt. Nic w tym dziwnego – sporo osób nie korzystało często z napędów i stały się zbędne, dlatego też zostały usunięte. Tym samy sprzęty mogły stać się lżejsze i mniejsze. Oczywiście zdarzają się jednak sytuacje, gdy chcesz obejrzeć filmy DVD na komputerze przenośnym. Co wtedy zrobić? Wystarczy podłączyć zewnętrzny napęd DVD. Tego typu urządzenia są wyposażone w interfejs USB, dzięki czemu podpięcie go do komputera jest bardzo proste. 

Możesz też wykorzystać napęd, który znajduje się w Twoim starym komputerze stacjonarnym. Potrzebny będzie Ci do tego adapter SATA/USB. Z jednej strony musisz podłączyć go do gniazda USB w komputerze przenośnym, a z drugiej do kabla wychodzącego z napędu. Urządzenie zostanie wykryte przez system, a następnie zainstalowane. 

Jak odtworzyć film na komputerze z systemem Windows 10 – najczęstsze problemy

Jeśli podczas oglądania wideo pojawiają się u Ciebie błędy, musisz wykonać kilka czynności. Przede wszystkim upewnij się, czy sterowniki do Twojego napędu są aktualne oraz poprawnie zainstalowane. Możesz to sprawdzić w ustawieniach systemu lub Menedżerze urządzeń. Podobnie jest w przypadku odtwarzaczy – upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie aktualizacje. 

Następnie, jeśli problemy nadal występują, sprawdź płytę. Wyczyść jej powierzchnię oraz napęd lasera, by usunąć różne zanieczyszczenia. Mogą one utrudniać odczyt danych. Spróbuj też włączyć płytę na innym urządzeniu, by upewnić się, czy to ona jest problemem, czy raczej Twój sprzęt. 

Jak przekonwertować DVD na format cyfrowy?

Jeśli masz dużą kolekcję płyt, możesz ją zdigitalizować i oglądać w dowolnym miejscu z dysku twardego. Na rynku jest sporo różnych programów, które umożliwiają konwertowanie płyt na pliki cyfrowe. Są to tzw. rippery. Wśród popularnych opcji tego typu programów znajdują się na przykład HandBrake, MakeMKV czy DVDFab. To, który wybierzesz, zależy od Twoich preferencji, jak i konkretnych potrzeb. 

Jak wygląda proces konwersji? Po wybraniu jednego z nich musisz go zainstalować na swoim komputerze. Następnie umieść płytę w napędzie, uruchom program oraz wybierz źródło. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się na jeden z popularnych formatów, w którym ma zostać zapisane wideo. Może to być np. MP4, AVI czy MKV. Następnie rozpocznij cały proces konwersji. Czas jej trwania zależy od prędkości procesora, jak i długości filmu oraz wybranych dodatkowych ustawień. Na końcu gotowy plik zostanie zapisany na dysku twardym.

Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na to, by oglądać DVD na swoim komputerze. Możesz skorzystać zarówno z oprogramowania płatnego i darmowego, jak i dysku zewnętrznego. Warto też rozważyć przekonwertowanie DVD na format cyfrowy, by móc łatwo oglądać ulubione filmy niezależnie od miejsca i czasu. 

Scroll to Top