Pulpit zdalny, czyli jak sterować komputerem na odległość?

jak zdalnie sterować komputerem

Bywa, że do zupełnie innego komputera, na którym znajdują się interesujące nas treści, potrzebujemy dostępu. Czy istnieje możliwość, by z dowolnego miejsca nawiązać połączenie i wykonywać określone czynności w czasie rzeczywistym na takim sprzęcie? Otóż okazuje się, że tak! W ten sposób działa zdalny dostęp do komputera. Co to jest i jak używać połączenia zdalnego? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak zdalnie sterować komputerem, który znajduje się gdzie indziej?

Dostęp zdalny do komputera nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć jednak wiedzę na temat tego, w jaki sposób połączyć się z wybranym sprzętem, jakich programów i aplikacji użyć i czy wymagają instalacji. Istnieją trzy, najpopularniejsze sposoby, a mianowicie chmurę, profesjonalne oprogramowanie do zdalnego dostępu albo jedną z usług VPN. Czym te sposoby wymienione różnią się między sobą? Co ciekawe, okazuje się, że wieloma kwestiami, choć efekt zapewniają taki sam, czyli połączenie z komputerem i zdalną kontrolę. 

Pierwszym sposobem uzyskania sterowania online innym komputerem jest użycie specjalnego oprogramowania do tak zwanego zdalnego pulpitu. Ta funkcja umożliwia wykonywanie wybranych czynności, na przykład przeglądanie plików czy instalowanie określonych aplikacji z poziomu drugiego komputera. Drugim rozwiązaniem jest usługa VPN. Zaś trzecim, choć nie mniej istotnym – korzystanie z chmury. Ostatnia z wymienionych usług pozwala pobierać dane z dowolnego miejsca na świecie. A wszystko za sprawą szyfrowanych połączeń internetowych. 

Zatem, by zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem, możesz skorzystać z trzech, różnych metod. To, na jaką się ostatecznie zdecydujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i osoby, która siedzi przed drugim narzędziem pracy. Ważny jest jednak fakt, że taka możliwość w ogóle istnieje i da się z niej skorzystać, bo nawiązane w ten sposób łącze przydaje się przecież w wielu, różnych sytuacjach. Nie tylko prywatnych.

Jak działa zdalne sterowanie komputerem? Co widzi użytkownik?

Kiedy już uda Ci się nawiązać efektywne połączenie, zobaczysz zdalny, bieżący pulpit wybranego komputera. Wówczas będziesz mógł wykonać na nim dowolne operacje,
na których Ci zależy.
I odwrotnie. Jeśli zależy Ci na tym, aby to ktoś inny mógł podłączyć się pod Twój sprzęt, taka możliwość również istnieje. Zarówno Ty, jak i on będziecie mieli wówczas czasowy dostęp nie tylko do wszystkich zapisanych na urządzeniu plików, ale również zainstalowanych na nim programów oraz aplikacji.

Jaki z tego wniosek? Możesz znajdować się w zupełnie innej części kraju, a nawet świata, ale będziesz miał wrażenie, że pracujesz na wybranym sprzęcie tak, jakby stał tuż przed Tobą. To niesamowita możliwość, którą zapewnia współczesna technologia. Taka zależność daje praktycznie nieograniczone szanse i udogodnienia. Przydaje się w kwestiach zawodowych, ale i prywatnych. W tych pierwszych znacznie ułatwia współpracę na odległość i umożliwia specjalistom z zakresu nowoczesnych technologii naprawiać usterki na komputerach współpracowników innych działów.

W jakich sytuacjach przydaje się tak zwany zdalny pulpit?

Zdalne sterowanie komputerem przydaje się w życiu prywatnym, ale przede wszystkim zawodowym. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je w wielu branżach, szczególnie teraz – w dobie wszechobecnej pracy online. Wszelkie narzędzia, które takowe umożliwiają ułatwiają wzajemną współpracę pomiędzy partnerami biznesowymi czy po prostu współpracownikami. Zdalny pulpit pozwala na bieżące analizowanie danych czy monitorowanie procesów biznesowych.

Wiele osób wskazuje na fakt, że największą zaletą takiego rozwiązania jest jednak to, że pozwala ono na rozwiązywanie problemów technicznych z komputerem. Jeśli jako zewnętrzny pracownik danej firmy spotka Cię problem techniczny, nie będziesz musiał odwiedzać siedziby pracodawcy, by uzyskać dostęp do systemu informatycznego. Usunięcie usterki może wówczas nastąpić całkowicie zdalnie za sprawą połączenia z fachowcami pozostającymi na miejscu, np. poprzez aplikację Teamviewer, która jest prosta w obsłudze dla obu stron. 

Dopóki takie rozwiązanie nie funkcjonowało albo przynajmniej nie było tak popularne, jak dziś, wszystkie niedogodności związane z programem służbowym czy pracą komputera stanowiły źródło licznych problemów. Głównie ze względu na ewentualną, daleką odległość między firmą a zdalnymi pracownikami. Ci ostatni musieli się wówczas decydować na osobistą wizytę w przedsiębiorstwie.

Czy każdy może mieć zdalny dostęp do wybranego uprzednio komputera?

Praktycznie każdy, kto ma dziś dostęp do sieci lokalnej lub Internetu może zdecydować się na włączenie jednej z opisanych powyżej usług. Otrzymany w ten sposób dostęp do pulpitu zdalnego nie ma żadnych ram czasowych i umożliwia wszystkie, zaplanowane uprzednio działania. Gdy te zostaną zrealizowane, wystarczy zerwać nawiązanie połączenie i wrócić do indywidualnych czynności na własnych, osobistych sprzętach.

Zanim jednak przystąpisz do kolejnych czynności, upewnij się, że masz przed sobą odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, które jest niezbędne do skonfigurowania każdego, wymienionego powyżej rozwiązania. Poza tym sprawdź również uprawnienia administratora, a co za tym idzie – zdolność ustanawiania haseł i pozostałych procedur bezpieczeństwa. Takowe zapewniają bowiem cyberbezpieczeństwo w trakcie wspomnianych operacji.

Kontrola nad czyimś lub własnym komputerem na odległość jest przydatna w wielu sytuacjach i okolicznościach. Umożliwia pomoc pozostałym pracownikom, dostęp do Twoich materiałów, przekazanie im wybranych plików, naniesienie poprawek w arkuszach czy dostęp do treści dla nas istotnych. Dzięki zdalnemu sterowaniu jesteś w stanie zapobiec problemom technicznym, z którymi ktoś inny nie może sobie poradzić. Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na wybrane oprogramowanie do pracy grupowej, czy może jednak zdalne połączenie – efekt będzie taki sam, czyli połączenie się zdalnie z komputerem, które jest poza Waszym zasięgiem. I choć opisane metody mają rzecz jasna swoje wady i zalety, we współczesnym świecie są niezwykle przydatne, co doskonale widać w wielu różnych, prężnie funkcjonujących branżach i firmach. 

Scroll to Top