Bezpieczny internet. Kilka podstawowych zasad higieny cyfrowej

bezpieczny internet

Duża część życia codziennego została przeniesiona do sfery internetowej. I choć wiąże się to z mnóstwem korzyści, sieć generuje dużo groźnych sytuacji, na które warto być przygotowanym. Jak w takim razie zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? 

Czym jest higiena cyfrowa?

Smartfon zapewnia Ci dostęp do sieci prawie z każdego miejsca, dzięki czemu możesz przykładowo sprawdzać pocztę, przeglądać najnowsze wiadomości czy korzystać z aplikacji bankowej. Jednocześnie wraz z rozwojem nowych technologii tworzy się większe pole do szkodliwego działania w internecie.

Kogo mogą spotkać przykre niespodzianki w internecie? Wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie dzieci, które dopiero uczą się korzystania z sieci. Cyberprzestępcy zagrażają właściwie każdemu użytkownikowi. Dorosłym korzystającym z urządzeń ekranowych poświęca się mniejszą uwagę niż dzieciom i młodzieży, mimo że higiena cyfrowa jest równie istotna w ich sytuacji.

Z tego powodu ważna jest odpowiednia edukacja, która pomaga unikać zagrożeń w sieci. Higiena cyfrowa wyznacza podstawowe praktyki, które skłaniają do odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Phishing i cyberprzemoc – na co należy uważać?

Bezpieczne korzystanie z internetu w dużej mierze polega na byciu świadomym zagrożeń. Mogą to być nie tylko wirusy czekające na niesprawdzonych serwisach, ale także oszustwa internetowe, ataki phishingowe, kradzież tożsamości czy cyberprzemoc. Poza tym należy uważać na hejt – zarówno w sytuacji, w której ktoś nęka Ciebie, jak i innych użytkowników. Warto na to reagować i zgłaszać szkodliwe wpisy do administratorów.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Powinieneś dbać o szereg spraw. Dla przykładu lepiej jest założyć, że nieznana osoba, która się z Tobą kontaktuje, ma złe zamiary, niż nie zachować ostrożności i ulec namowom do podzielenia się danymi do logowania czy kliknięciu w szkodliwy link. Bezpieczeństwo w sieci obejmuje wiele praktyk i dobrych nawyków, które należy zawsze mieć na uwadze.

Kiedy korzystasz z obcego laptopa lub logujesz się do wi-fi w przestrzeni publicznej, nie wchodź na strony, na których przechowujesz dane wrażliwe. Hotspot nie zapewnia bezpieczeństwa. Unikaj wtedy używania serwisów bankowych i sprawdzania poczty.

Jedną z zasad bezpieczeństwa jest również korzystanie ze sprawdzonych połączeń. Zwróć uwagę na obecność protokołu HTTPS.

Wiele oszustw dotyczy uzyskania haseł czy danych z karty kredytowej. Cyberprzestępcy podają się za przedstawicieli instytucji finansowych, udają serwisy pocztowe i firmy kurierskie, próbując otrzymać dostęp do poufnych informacji użytkowników. Mogą to zrobić za pomocą m.in. e-maila, w którym prześlą Ci szkodliwy załącznik. Nie otwieraj takich wiadomości i sprawdzaj, kim jest nadawca. Zawsze warto się upewnić, że masz styczność z zaufanym źródłem. Czytaj też o aktualnych ostrzeżeniach dotyczących ataków online.

Nie podawaj w internecie swoich haseł i danych nawet w wiadomościach prywatnych, a jeśli to zrobiłeś, staraj się je szybko zmienić. Może dojść do włamania się na Twoje konto, przez co dojdzie do przechwycenia ważnych informacji. Unikaj podejrzanych linków wysyłanych przez znajomych na komunikatorach.

Warto zainstalować program antywirusowy. To większa gwarancja ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, czyli wirusami czy trojanami, które mogą zaszkodzić Twojemu systemowi. Dodatkowo antywirus skanuje pliki, e-maile, a w razie czego, daje sygnał, że są one niebezpieczne.

Ponadto pamiętaj o stałym aktualizowaniu systemów operacyjnych, aby korzystać z najnowszych zabezpieczeń szyfrujących m.in. Twój adres IP.

Jak często aktualizować hasła?

Większe bezpieczeństwo zapewni Ci częsta zmiana haseł w różnych serwisach, aplikacjach i mediach społecznościowych. Staraj się to robić co kilka miesięcy, a nawet tygodni. Dodatkowo warto skorzystać z dwuetapowego uwierzytelniania. To klucz do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci.

Rezygnuj z daty urodzenia czy tzw. qwerty, czyli pierwszych sześciu liter w szeregu pod rzędem cyfr na klawiaturze. Wówczas haker będzie miał większe problemy ze zdobyciem Twoich danych. Tworzenie unikalnych haseł warto oprzeć na kilku prostych zasadach, np. używania znaków specjalnych.

Bezpieczny internet a ochrona prywatności

Ponad 5 miliardów ludzi korzysta z dostępu do internetu. Wskazuje to na ogrom wiadomości i danych, które trafiają do sieci każdego dnia. Jednak przeciążenie informacyjne zwiększające poziom stresu w organizmie to nie jedyny problem, z którym możesz się borykać.

Choć wiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji udostępniania swoich danych online, to dla niektórych nie jest to takie oczywiste. Różne trendy w mediach społecznościowych, a także działalność cyberprzestępców ukazują, w jak łatwy sposób pozornie niewinna działalność internetowa ma rzeczywisty wpływ na życie codzienne.

W ramach bezpiecznego używania internetu i urządzeń ekranowych należy pamiętać o ochronie danych osobowych. Jak o to zadbać? Warto zacząć od zastanowienia się, czy wstawienie posta wprost z wakacji jest rozsądnym rozwiązaniem. W końcu profil może być obserwowany przez osoby, które tylko czekają na to, aby włamać się do Twojego domu.

Co więcej, stwierdzenie „w internecie nic nie ginie” wydaje się w ostatnim czasie niezwykle istotne. Mało przemyślane wstawianie zdjęć w mediach społecznościowych na pozór jest nieszkodliwe, jednak czasami może bezpośrednio wpływać na Twoje życie zawodowe. Pracodawcy mogą sprawdzić, jak przedstawiasz swój wizerunek w internecie. Warto mieć to na uwadze, kiedy starasz się o daną posadę, np. w sektorze publicznym.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Zagrożenia czyhające w sferze internetowej skłaniają do powstawania kolejnych inicjatyw mających na celu zwiększenie świadomości użytkowników. Jedną z nich jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który skupia się na propagowaniu pozytywnych nawyków online dla dzieci i młodzieży.

Święto porusza temat bezpieczeństwa i co roku przypomina o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Natomiast dorośli również powinni przypominać sobie o dobrych nawykach, dzięki którym używanie zasobów internetowych nie będzie szkodliwe. W 2024 roku DBI przypada na 6 lutego.

Cyberbezpieczeństwo w internecie pełni istotną rolę w obecnych czasach. Powyższe wskazówki mają sprawić, że będziesz czuł się bezpieczny w sieci. Warto pamiętać o ostrożności w wirtualnym świecie, ponieważ niektóre rzeczy są łatwe do przeoczenia.

Scroll to Top