Jak usunąć konto na Facebooku? Prosty poradnik dla użytkowników FB

jak usunąć konto na facebooku

Zamierzasz usunąć lub dezaktywować konto na Facebooku? W takim razie pokażemy Ci, jak możesz to zrobić. Przy okazji podzielimy się z Tobą kilkoma istotnymi informacjami. Zapraszamy do lektury!

Jak usunąć konto na FB?

Trwałe usunięcie konta na tym medium społecznościowym wymaga od Ciebie sześciu kroków. Oto one:

 1. Na początku zaloguj się na swoje konto.
 2. Teraz kliknij przycisk „Twój profil” w prawym górnym rogu.
 3. Wejdź w opcję „Ustawienia i prywatność”, a następnie w „Ustawienia”.
 4. W tym miejscu odszukaj przycisk „Twoje informacje na Facebooku”.
 5. Wybierz zakładkę „Dezaktywacja i usuwanie”.
 6. Zaznacz opcję „Usuń konto na stałe”. Zatwierdź, że chcesz przejść do usuwania konta. Naciśnij jeszcze przycisk „Usuń konto”, a kolejno wpisz swoje hasło w oknie, które pojawi się na Twoim ekranie.

Istotne jest to, że od tego momentu serwis pozwala Ci w ciągu najbliższych 30 dni anulować usunięcie konta. W tym czasie możesz ponownie się zalogować, aby zatrzymać proces usuwania Twojego profilu. Musisz być również świadom tego, że nawet skasowanie konta nie oznacza, że Facebook od razu pozbędzie się Twoich danych. Co więcej, zaznacza on w regulaminie, że w niektórych przypadkach nawet po upływie 90 dni platforma nadal może przechowywać niektóre informacje, które jej wcześniej udostępniłeś.

Zanim zdecydujesz się usunąć konto na Facebooku, zrób to

Niektórzy korzystają z social mediów od wielu lat. Jeśli Ty również aktywnie spędzałeś czas na Facebooku, to musisz wiedzieć, że portal ma dostęp m.in. do takich informacje odnośnie Twoich działań, jak:

 • zapisane elementy;
 • wiadomości z komunikatora Messenger;
 • Twoje zdjęcia, a w tym zdjęcia profilowe;
 • adres e-mail oraz informacje o jego zmianie;
 • opublikowane posty i ankiety;
 • miejsca, które odwiedziłeś;
 • strony, które obserwujesz i które obserwowałeś;
 • płatności i Marketplace FB;
 • relacje;
 • grupy i Twoja aktywność na nich;
 • zbiórki pieniędzy – prowadzone i wspierane przez Ciebie;
 • listę Twoich znajomych.

Usunięcie konta na Facebooku spowoduje, że utracisz dostęp do tych rzeczy. Jak widać, jest ich całkiem sporo. Jeśli często aktualizowałeś swój profil, to w ciągu kilku lat platforma mogła zebrać o Tobie dużo danych. Co jednak ważne, możesz poprosić o to, aby serwis Ci je wszystkie udostępnił. Zasadniczo zaleca się nawet, aby zrobić to przed pozbyciem się konta FB.

Swoje dane pobierzesz w następujący sposób.

 1. Wejdź w swój profil, a następnie wejdź w zakładkę „Ustawienia i prywatność”.
 2. Teraz otwórz „Twoje informacje na Facebooku” i wejdź w „Pobieranie Twoich informacji”.
 3. Teraz będziesz mógł wybrać, jakie dane Facebook ma Ci udostępnić. Uwaga – na wygenerowanie pliku do pobrania możesz czekać nawet kilka dni. Platforma wyśle Ci powiadomienie, gdy ten będzie gotowy. Gdy otrzymasz i pobierzesz folder, możesz usunąć swoje konto, mając jednocześnie dostęp do swojej dotychczasowej aktywności.

Dezaktywacja konta na Facebooku – zachowaj Messenger

Inną opcją jest dokonanie dezaktywacji konta. Czym różni się ona od trwałego usunięcia? Przede wszystkim w ten sposób nadal będziesz mieć dostęp do aplikacji Messenger oraz zachowasz dotychczas opublikowane treści. Jednak inni użytkownicy nie będą mieli już wglądu do rzeczy, które publikowałeś.

Jeśli taki wariant uważasz za lepsze rozwiązanie, to wchodząc w „Twoje informacje na Facebooku” zamiast opcji usunięcia profilu, zdecyduj się na jego dezaktywację. Pamiętaj, że dalej będziesz mógł wykonać proces kasowania konta. A jeśli uznasz, że Facebook daje Ci jednak pewne korzyści, to będziesz mieć możliwość powrotu do platformy. Wystarczy się zalogować, podając numer telefonu lub e-mail.

Czy można odzyskać konto na Facebooku?

Konto na FB na telefonie czy komputerze możesz odzyskać, jeżeli proces usunięcia konta nie został zakończony. Jeśli w ciągu trzydziestu dni nie zdecydowałeś się na zmianę swojej decyzji, to niestety, nie będziesz mógł ponownie go przywrócić. Z tego powodu przed podjęciem takiej decyzji należy się dobrze zastanowić. Utrata wszystkich wiadomości, postów czy zdjęć może być bolesna.

Co również istotne, jeśli chcesz usunąć konto i rozpocząłeś już cały proces, to Twój profil nie będzie już widoczny dla innych użytkowników tego medium społecznościowego, choć usuwanie konta na FB trwa miesiąc. Miej również na uwadze to, że choć serwis Twoje dane usunie dopiero po kwartale, to jednak nadal zastrzega sobie prawo do odzyskiwania danych w przypadku katastrofy, błędu oprogramowania bądź innej sytuacji utraty danych. W takim razie oznacza to, że Facebook może mieć informacje o Tobie na długo po tym, jak konto zostanie usunięte.

Dlaczego niektórzy usuwają konta na Facebooku?

Istnieje kilka czynników, z powodu których niektóre osoby decydowały się na skasowanie swoich kont społecznościowych. Jednym z nich była kwestia danych oraz tego, w jaki sposób platformy mogą je wykorzystywać. Chcąc chronić swoją prywatność, część użytkowników uznawała, że lepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z social mediów. Szczególnie w czasach, gdy wycieki danych zdarzają się szczególnie często, a reklamodawcy potrafią coraz lepiej targetować reklamy, które są nam wyświetlane.

Kolejną sprawą jest kwestia zdrowia psychicznego. Coraz więcej osób uważa, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może mieć negatywny wpływ na samopoczucie. W social mediach trudno jest się nie porównywać do innych osób, co może powodować kompleksy, gdy widzi się ludzi żyjących „idealnym życiem”. Oczywiście, często są to jedynie pozory, natomiast w naszej głowie mogą pojawiać się pewne wątpliwości co do tego, czy aby na pewno dobrze sobie radzimy.

Jeśli Ty również miewasz tego typu rozterki, to być może detoks od social mediów będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Prawdopodobnie samemu wiesz najlepiej, co w tej chwili byłoby najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Nie mniej jednak jeśli zdecydujesz się na skasowanie Facebooka, to mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, w jaki sposób możesz to zrobić.

Scroll to Top