Twój komputer działa coraz wolniej? Bardzo Ci to przeszkadza, bo każdego dnia wykonujesz na nim mnóstwo czynności? Jeśli borykasz się ze wskazanym problemem, dowiedz się, jak sprawdzić szybkość sprzętu i w jaki sposób podnieść wydajność urządzenia.
Po co i jak sprawdzić wydajność komputera osobistego?
Pracujesz w systemie zdalnym, prowadzisz home office, a może uwielbiasz grać na komputerze? Jeśli tak, na pewno zależy Ci na tym, aby Twój komputer działał bez zarzutu. Długo otwierające się strony internetowe i zacinający sprzęt to przecież zmora każdego, kto potrzebuje szybkiego i sprawnego narzędzia pracy.
W ostatnim czasie zauważyłeś, że praca czy hobby zabierają Ci nieco więcej czasu, bo działanie na osobistym sprzęcie jest nieco utrudnione? W takim razie powinieneś skontrolować moce przerobowe swojego komputera. Może się okazać, że problem jest niewielki i poradzisz sobie z nim sam, choć równie dobrze konieczna będzie wymiana poszczególnych komponentów, weryfikacja płyty głównej, wizyta w serwisie, a nawet zakup nowego modelu komputera.
Powodów takiego stanu rzeczy jest bowiem wiele. Na spowolnione działanie sprzętu ma wpływ rodzaj procesora czy dysku twardego lub ilość pamięci operacyjnej RAM. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, komputer bardzo często „muli” na skutek nagannych nawyków osoby z niego korzystającej. Skupmy się jednak na najczęściej odnotowywanych źródłach wszelkich niedogodności. O ile niektóre z nich są do wychwycenia przez profesjonalistów, większość można określić na postawie ogólnodostępnych testów komputera!
Test wydajności komputera – jak sprawdzić prędkość procesora i podzespołów?
Jak sprawdzić wydajność procesora? Wskazany element komputera to jak wiadomo – jego mózg i serce zarazem. Zajmuje się szeroko pojętym przetwarzaniem wszystkich danych znajdujących się w pamięci operacyjnej narzędzia. I to właśnie na procesorze, jako pierwszym trzeba się skupić, by dojść do przyczyny ewentualnych problemów.
Co więcej, kwestia dotycząca tego, jak przetestować procesor nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Poradzi sobie z nią nawet technologiczny laik. Na początku warto sprawdzić diagnostykę samodzielnie, a dochodząc do wniosków, że rzeczywiście potrzebujesz pomocy – oddać sprzęt fachowcom na profesjonalne testy procesora, testy karty graficznej czy wydajności systemu Windows 10 i nowszego.
Zacznijmy zatem od tego, jak w domowych warunkach przetestować wspomniany już procesor – element, bez którego nie zadziała żaden komputer. Może Cię to zdziwić, ale wiarygodne testy, które dają wynik na temat jego wydajność, znajdziesz w sieci – są to tzw. testy wydajności komputera online. Zdecyduj się na wykorzystanie tych stricto syntetycznych, które badają tylko i wyłącznie wspomniany element.
Uzyskany wynik wydajności komputera za pomocą testu komputera online, poznasz w przeciągu kilku minut, najczęściej dziesięciu, choć w niektórych przypadkach już dwóch. Jeśli chcesz skupić się na wydajności procesora w trakcie pracy, odszukaj test, który skanuje wskazaną część sprzętu w trakcie działania na arkuszach kalkulacyjnych, podczas przeglądania stron internetowych czy edycji nagrań wideo.
Kwestie dodatkowe, czyli wydajność dysku komputera i jego karty graficznej
Aby odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić prędkość komputera była kompletna, nie wystarczy koncentracja na samym procesorze. Do sprawdzenia pozostaje jeszcze bowiem wspomniany już dysk oraz karta. I chociaż elementów, które mogą się zepsuć lub być niewystarczające jest tak naprawdę o wiele więcej, na tych dwóch należy się skupić przede wszystkim.
Dysk twardy służy do przechowywania danych komputera. Jego kondycja ma ogromne znaczenie w kontekście wydajności komputera w grach, pracy czy codziennego użytkowania. Na całe szczęście i wskazaną część można sprawdzić za pomocą dostępnych w Internecie testów. Konkretne dają wynik na temat prędkości odczytu danych i ich zapisu czy prędkości odczytu oraz zapisu danych sekwencyjnych. Kartę graficzną można natomiast skontrolować za pośrednictwem specjalnego testu syntetycznego dla komputerów z systemem operacyjnym Windows 10.
A co z uzyskanymi w ten sposób wynikami? Wiele zależy od tego, jak poważne braki wskażą. Na szczęście rozwiązań ewentualnych problemów także nie brakuje. Niektóre możesz wdrożyć w życie samodzielnie, a z pozostałymi powinieneś udać się do dedykowanego serwisu. Profesjonaliści na miejscu z pewnością poradzą sobie z wszelkimi trudnościami.
W ostateczności, jeśli naprawa nie będzie opłacalna finansowo – doradzą Ci zakup nowego sprzętu.
Jak zwiększyć wydajność komputera osobistego?
Tak naprawdę, dziś istnieje wiele, różnych sposobów na to, by zwiększyć wydajność konkretnego komputera. Można zainstalować program antywirusowy i usunąć złośliwe oprogramowania lub dodać nieco pamięci RAM. Można również wymienić dysk twardy albo zmienić ustawienia samego zasilania. Niekiedy pomocne okazuje się też wyłączenie niektórych, zupełnie niepotrzebnych usług. W wielu przypadkach zadowalające efekty daje też wymiana karty graficznej na nową albo optymalizacja używanej przeglądarki internetowej. Łatwo się zatem domyślić, że z niektórymi rozwiązaniami można poradzić sobie zupełnie samodzielnie, a inne wymagają pomocy profesjonalisty.
Sprawdzenie tego, jak wydajny jest komputer, jest szczególnie istotne w przypadku osób, które ze wskazanego sprzętu korzystają codziennie. Jeśli jesteś pracownikiem zatrudnionym w systemie zdalnym – jakość, szybkość i wydajność Twojego komputera powinna mieć dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie. Na sprzęcie, który jest niewystarczający, pracuje się przecież o wiele, wiele wolniej, zupełnie niepotrzebnie wydłużając czas spędzany przed monitorem.
A wystarczy regularnie monitorować i sprawdzać wydajność sprzętu, korzystając z ogólnodostępnych testów internetowych. Wyniki sugerujące potrzebę ewentualnej naprawy, poznaje się natychmiast, a przeciwdziałanie wszelkim problemom z dyskiem twardym czy procesorem przynosi efekty od razu. Od ich natury zależeć powinno oczywiście dalsze postępowanie i to czy jako amator poradzisz sobie z zaistniałym defektem samodzielnie, czy jednak będziesz musiał skorzystać z fachowej pomocy. Diagnostyka w takim przypadku może skończyć się sugestią zakupienia nowego urządzenia. I z tym także musisz się niestety liczyć.
Jestem doświadczonym specjalistą komputerowym, który od lat zgłębia tajniki technologii. Moje artykuły łączą techniczną ekspertyzę z praktycznymi poradami, dzięki czemu czytelnicy mogą łatwiej zrozumieć i zastosować nowe technologie w codziennym życiu.