Twój system operacyjny wolno się uruchamia? Obawiasz się, że coś mogło zainfekować komputer? W takim razie doradzimy Ci, w jaki sposób możesz przeskanować swoje urządzenie, aby sprawdzić, w czym może tkwić problem i wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim poradzić.
Dlaczego warto regularnie skanować komputer?
Zdarza się, że system Windows zostanie zawirusowany bez Twojej wiedzy. Czasami wbudowane aplikacje zdołają wykryć podejrzane pliki i zawczasu ostrzec przed ich uruchomieniem. Taka ochrona w czasie rzeczywistym jest istotna. Natomiast zdarza się, że pomimo zachowania ostrożności, Twoje urządzenie i tak zostanie zainfekowane. Może się to stać podczas przeglądania stron internetowych lub instalacji programu z niepewnego źródła. Z tego powodu raz na jakiś czas warto przeskanować komputer, aby upewnić się, że nie dzieje się z nim nic złego. Narzędzie bazowo zainstalowane w Twoim systemie może działać także w trybie offline. Pamiętaj również o tym, że możesz ustawić regularne skanowanie komputera, aby mieć pewność, że Twoje dane nie są zagrożone.
Jak włączyć pełne skanowanie i usuwać wirusy?
Na początku musisz uruchomić swój program antywirusowy. Może być to Windows Defender, albo darmowe bądź bezpłatne oprogramowanie antywirusowe. Następnie wybierz opcję pełnego skanowania przed zagrożeniami. Teraz program będzie potrzebować czasu, aby przejrzeć wszystkie pliki obecne na komputerze i wskazać te, które mogą stanowić zagrożenie.
Gdy skanowanie systemu zostanie zakończone, antywirus powiadomi Cię, jakie pliki systemowe mogły zostać zawirusowane. Poinformuje Cię także o obecności ewentualnych niepożądanych programów szpiegujących.
Przeskanowanie systemu pod kątem wykrycia i usunięcia wszelkich złośliwych plików jest czynnością, którą warto wykonywać raz na jakiś czas. Jeśli nie wiesz, czy daną rzecz faktycznie trzeba usuwać, możesz zdecydować się na kwarantannę. Jest to specjalny obszar, do którego program antywirusowy przenosi potencjalnie niebezpieczne pliki, które zostały zidentyfikowane podczas skanowania. Działa to jako dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, pozwalająca na izolację potencjalnych zagrożeń i zapobieżenie im dostępu do reszty systemu.
Windows Defender – czy to dobry skaner antywirusowy?
Jest to standardowe narzędzie do skanowania. W ubiegłej dekadzie uchodziło za dość słabe zabezpieczenie przed wirusami. Czasy się jednak zmieniły. Dziś jest to już całkiem przydatne narzędzie, z którego można korzystać. Jeśli będziesz pamiętać o regularnych aktualizacjach systemu, to oprogramowanie firmy Microsoft powinno wykrywać zdecydowaną większość problemów. Dość powiedzieć, że niektórzy użytkownicy komputerów korzystają wyłącznie z tego zabezpieczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego skuteczność mimo wszystko nie jest stuprocentowa, a podczas korzystania z Internetu bardzo ważne jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem i niewchodzenie na podejrzane witryny.
Skanery online – czy warto z nich korzystać?
Możesz potraktować je jako dodatkową ochronę Twojego PC. Nawet darmowe narzędzie zabezpieczające może być w stanie wykryć zagrożenie, z którym nie poradziła sobie zapora Twojego komputera. Skaner online nie wymaga instalacji, dzięki czemu nie ma ryzyka dotyczącego konfliktu z zainstalowanym antywirusem. Co ciekawe, nawet w przypadku takiego zabezpieczenia możesz zlecić skanowanie systemu raz na miesiąc.
Większość internetowych skanerów działa w darmowej wersji, a do tego ma również swój płatny odpowiednik. Zazwyczaj decydując się na wykup pakietu premium, możesz zapewnić sobie działanie w tle takiego programu, a przez to ochronę systemu w czasie rzeczywistym.
Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera?
Do tego celu powinieneś skorzystać z programu antywirusowego. Na samym początku należy przeprowadzić skanowanie systemu, które pokaże, czy system boryka się z problemami. Po zakończeniu operacji będziesz mógł zapoznać się z wynikami. Zazwyczaj antywirus dokładnie określa rodzaj zagrożenia. Na przykład typu adware, spyware czy malware. Zasadniczo żadnego z nich nie chcesz mieć na swoim komputerze.
Na szczęście usuwanie takich niepożądanych plików nie jest szczególnie trudne. Wystarczy, że wykonasz zalecaną operację, o którą prosi Twój antywirus. Sprowadza się to do jednego kliknięcia w programie. Mimo wszystko, zanim zdecydujesz się na skasowanie podejrzanych rzeczy, przyjrzyj się ich nazwom. Czasami może się zdarzyć, że ochrona antywirusowa niepoprawnie rozpozna zagrożenie i ważny dla Ciebie dokument potraktuje jako obiekt do skasowania. Wówczas możesz niepotrzebnie utracić coś wartościowego.
Jeśli nie jesteś pewien, czy antywirus sobie poradził, możesz skorzystać ze skanera online i ponownie przeprowadzić skan systemu. Gdy okaże się, że niczego już nie znaleziono, to będzie to oznaczać, że Twój system najprawdopodobniej jest bezpieczny.
Programy antywirusowe – te rzeczy warto o nich wiedzieć
Zacznijmy od tego, że żadnego oprogramowania zabezpieczającego nie zastąpi zdrowy rozsądek. Owszem, dodatkowa ochrona nie zaszkodzi, jednak przede wszystkim surfując po sieci, powinieneś być ostrożny. Jeśli widzisz stronę z nietypowym adresem, która w dodatku nie jest zabezpieczona, nie wchodź na nią. Otrzymałeś na pocztę maila od nieznanego nadawcy, który zawiera w treści dziwny link? Również w niego nie klikaj. Im większą ostrożność zachowasz, tym mniejsza szansa na to, że zainfekujesz swój system.
Jeśli zaś chodzi o samo oprogramowanie antywirusowe, to zdecyduj się na jedno konkretne. Instalowanie kilku różnych oprogramowań może sprawić, że będą one sobie wzajemnie przeszkadzać, przez co Twój komputer będzie gorzej chroniony. Możesz sprawdzić, jaki antywirus cieszy się aktualnie renomą i to na nim polegać. Pamiętaj również o tym, aby ustawić harmonogram skanowania systemu.
Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób możesz zadbać o swój komputer. Ostrożność połączona z odpowiednimi zabezpieczeniami to dobra metoda na unikanie niepotrzebnych problemów.
Jestem doświadczonym specjalistą komputerowym, który od lat zgłębia tajniki technologii. Moje artykuły łączą techniczną ekspertyzę z praktycznymi poradami, dzięki czemu czytelnicy mogą łatwiej zrozumieć i zastosować nowe technologie w codziennym życiu.